Įteikta aukso žvaigždė „Nešk savo šviesą ir tikėk“ sugraudino J.Statkevičių: „Ačiū, kad ne po mirties“
Mados ir teatro kostiumų dailininkui, dizaineriui Juozui Statkevičiui (48) antradienį įteiktas aukščiausias Kultūros ministerijos apdovanojimas – garbės ženklas „Nešk savo šviesą ir tikėk“. Dėkodamas už įvertinimą, Juozas susigraudino ir pažadėjo neemigruoti – jau turi minčių ir naujai kolekcijai.
J.Statkevičiui apdovanojimas skirtas už svarų indėlį ir ypatingus nuopelnus Lietuvos kultūrai ir menui, už iniciatyvas, inspiruojančias bendruomenę pozityviai veiklai, už asmeninę atsakomybę, kuriant kultūrinę ir dvasinę aplinką.
Apdovanojimą įteikė kultūros ministras Šarūnas Birutis, kuris dizaineriui dėkojo ne tik už indėlį į teatro, operos pasaulį, ten kuriamus kostiumus, bet ir už paskutinę jo kolekciją.
TAIP PAT SKAITYKITE: Užsienio spaudoje – liaupsės Juozui Statkevičiui: Zalcburgą sužavėjo operos kostiumai
„Džiaugiuosi galėdamas pasveikinti ryškiausią mūsų mados pasaulio asmenybę. Žmogų, kuris diktuoja madą ne tik Lietuvoje. Žmogų, per kurį Lietuvos mados industrija yra žinoma pasaulyje. Žmogų, kuris neapsiriboja tik labai išpuoselėtais, fantazijos pilnais aukštosios mados pristatymais. Ypatingas jo indėlis yra į operos, teatro, šokio meno išraiškas.
Manau, kad žmogus, kuriam dievas davė talentą, sustabdyti negali, jis trykšta juo visada. Ypatingai noriu pažymėti paskutinę, aš sakyčiau, geriausią kolekciją. Geriausią todėl, nes kaip visada nuostabūs kostiumai, scenografija, režisūra, garso takelis, bet, matyt, svarbiausia, kad tai buvo pasakojimas Lietuvai apie Lietuvą. Pasakojimas apie mūsų istoriją, šaknis. Parodyti tai ne kiekvienas sugeba reikiamu metu ir reikiamoje vietoje“, – sakė Š.Birutis.
„Tikiuosi, kad gandai, kad Juozas išvyks iš Lietuvos, yra visiška netiesa. Nes kiti metai – tautinio kostiumai metai, niekas kitas geriau jo nepristatys. Tai būkite tautinio kostiumo ambasadoriumi“, – sakė ministras.
Juozas pažadėjo: „Būsiu“.
Atsiėmęs apdovanojimą J.Statkevičius susijaudinęs kalbėjo: „Pirmiausia turėčiau visiems padėkoti ir nulenkti savo žilą galvą. Daugybę metų skiriu šitam darbui, kuris galbūt nėra mūsų šaliai įdomus. Bet kas daug rėkia ir spardosi, būna pastebimas, – juokėsi jis. – Aišku, aš visą laiką turėjau du skirtingus „išėjimus“ – madoje ir teatre. Jei žmogus negali gerai rengtis, jis gali gauti supratimą apie madą – teatre, kuriame dirbu jau 27 metus. Labai džiaugiuosi, kad man pavyko turbūt savo darbštumu – net amerikietiškas „Vogue“ rašė, jog dėl mano pastangų Lietuva atsirado pasaulinės mados žemėlapyje. Nežinau, ką galiu dar padaryti.“
Dizaineris taip pat džiaugėsi ir juokavo, kad apdovanojimą gavo dar būdamas gyvas: „Esu žiauriai laimingas, kad ne po mirties gavau šią žvaigždę.“
Ir paneigė kalbas apie emigraciją: „Šis apdovanojimas įpareigoja dar labiau stengtis, jis pririšo mane prie Lietuvos. Dabar jau tiksliai žinau, kas bus kitais metais pristatyme, todėl negaliu išvažiuoti.“
Anot Kultūros ministerijos, J.Statkevičius Lietuvoje yra unikalus mados bei kultūros fenomenas – pirmasis Baltijos šalių dizaineris, parodęs savo aukštosios mados kolekciją pasauline madų sostine laikomame Paryžiuje ir įtraukęs Lietuvą į pasaulio mados akiratį.
J.Statkevičius taip pat kuria kostiumus Lietuvos režisierių Eimunto Nekrošiaus, Gintaro Varno, Rimo Tumino, Anželikos Cholinos, Dalios Ibelhauptaitės, Oskaro Koršunovo ir kitų režisierių spektakliams.
TAIP PAT SKAITYKITE: Juozas Statkevičius pristatė rafinuotai ironišką kolekciją, įkvėptą tautinio paveldo