J.Statkevičius – apie madą, lietuvišką beskonybę ir komentatorius su „suplyšusiais triusikais“

Juozas Statkevičius / Mikitos nuotr.
Juozas Statkevičius / Mikitos nuotr.
Pranešimas spaudai
Šaltinis: Žmonės
A
A

Dizaineris Juozas Statkevičius žodžių į vatą nevynioja: vis dar esame tauta, kuriai nerūpi grožis, per pandemiją žmonės kaip reikiant apsileido, o sportą ir sveiką mitybą pakeitė besaikis kotletų valgymas. Vis dėlto, J.Statkevičius pozityvumo nepraranda – naujos kolekcijos pristatymui besiruošiantis kūrėjas teigia, kad į viską reikia žiūrėti su humoru bei šviesti visuomenę, o pasaulį išgelbės grožis, menas ir kultūra.

Šiuo metu J.Statkevičius gyvena pasiruošimo didžiausiam Lietuvoje mados renginiui nuotaikomis. Lapkričio 17-osios vakarą Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ dizaineris ruošia įspūdingą aukštosios mados reginį, kuriame pristatys 2022 metų pavasario ir vasaros kolekciją. Eilę metų neprilygstamus kolekcijų pristatymus rengiantis dizaineris sako, kad šie metai – kitokie. Dėl pandemijos pasikeitęs pasaulis diktuoja ir renginių organizavimo taisykles, todėl pastarieji mėnesiai garsiam dizaineriui – lyg lėkimas amerikietiškais kalneliais.

„Šis laikotarpis mane veda iš proto. Žmonės tikrai nesusigaudo ir nesupranta, ką reiškia tokiu metu kažką organizuoti ir daryti. Pirmiausia, viskas brangsta, taip pat yra didelė rizika, kad valdžia uždraus renginius pakilus užsikrėtimų atvejų skaičiui. Aš niekada gyvenime negalvojau, kad darant kolekciją reikės rūpintis ir tokiais dalykais. Jeigu anksčiau galvą skaudėdavo nuo visokių blakstienų, gėlių, makiažų, šukuosenų, o dargi ir drabužius reikia pabaigti, tai šiemet turime rūpintis ir pandeminiais klausimais“, – sako pristatymui besiruošiantis J.Statkevičius.

Juozas Statkevičius / Mikitos nuotr.
Juozas Statkevičius / Mikitos nuotr.

Vis dėlto, garsiausias šalies mados kūrėjas mato ir šviesiąją pandemijos pusę. Žmonės išsiilgę renginių, tad dovanoti šventę tokiu laikotarpiu – didelis malonumas.

„Visi nori ateiti, pasipuošti, pabūti kartu. Mada yra būtent ta sritis, kur žmonės gali ateiti pasižiūrėti ir į kitus, ir į save. Tokio masto renginys vyksta tik kartą metuose, o tą darau jau tris dešimtmečius. Bet nereikia pamiršti, kad renginio visuma yra labai didžiulio ir sudėtingo darbo vaisius, sudėtingas procesas ir, reikia pripažinti, ne kiekvienas tą moka padaryti“.

Dizaineris neslepia, kad kiekvienais metais patyliukais pamąsto, kad kolekcijos pristatymą rengia paskutinįsyk: „Iš vienos pusės šis procesas man yra labai malonus, iš kitos pusės – visą laiką sau kartoju, kad darau tai paskutinį kartą. Tik niekam to nesakau, kaip kai kurie mėgsta. Keikiuosi, kad neapsimoka, kad finansinė situacija Lietuvoje nėra kaip Londone, Paryžiuje ar Niujorke. Juk žinote, kad perkamoji galia pas mus nukreipta į dėvėtų drabužių ir pigaus maisto parduotuves, o mada pas mus visada buvo nuošalyje“.

Juozas Statkevičius / Mikitos nuotr.
Juozas Statkevičius / Mikitos nuotr.

Kritiškai apie lietuvių stilių pasisakantis J.Statkevičius pastebi, kad požiūris į aukštosios mados kultūrą vis dar yra sustabarėjęs, o Lietuva niekad neišlipa iš postsovietinio mąstymo.

„Visoje Europoje esame patys rytietiškiausi. Atkreipkite dėmesį, kaip žmonės rengiasi Paryžiuje ir kaip Šeškinėje. Tuo viskas ir pasakyta. Jeigu stiklinis namas kur nors pas mus stūgso, tai dar nereiškia, kad mes Europa. Be to, per šią pandemiją lygis pasmuko kaip reikiant žemyn – žmonės yra tingūs, jiems patogu su treningais ir su lėkštute prie televizoriaus“, – juokiasi J.Statkevičius.

Juozas neslepia, jog tiki, kad grožis išgelbės pasaulį, o kultūra ir menas – pačios svarbiausios mūsų gyvenimo sritys.

„Pirmiausia reikia nusirengti prieš veidrodį, pasižiūrėti ir tik tada apsirengti. Man atrodo, kad Lietuvoje yra labai daug apsileidimo. Ir žinote, kas mane labiausiai erzina? Kad manęs jau niekas nebeerzina, man vienodai šviečia. O abejingumas yra pats baisiausias dalykas, tačiau tu negali visos Lietuvos nuvesti už ausų, parodyti, paaiškinti“, – sako jis.

J.Statkevičius sako, kad lietuvių požiūris tampa matomas interneto platybėse, kai komentatoriai pasijaučia visažiniais ir kritikuoja įvairių renginių dalyvių stilių. Tačiau net tie, kurie daro stiliaus klaidas, dizainerio nuomone, bent jau stengiasi, o nesėdi rankų sudėję: „Neklysta tie, kurie stovi kitoje kompiuterio ekrano pusėje ir viską žino. Jeigu jūs juos pamatytumėte, tai jie ir be dantų, ir su suplyšusiais triusikais. Didžiausi komentatoriai yra tie, kuriuos seka dvylika žmonių, o iš jų – mama, teta ir katė“.

Juozas Statkevičius / Mikitos nuotr.
Juozas Statkevičius / Mikitos nuotr.