Sutrikusio intelekto žmonėms skirtų namų įkūrėja: „Gyvenimas susilaukus kitokio vaiko – tęsiasi“
Ar gali viena, tvirta šeima tapti visiškai vienas kitam svetimi žmonės? Sutrikusio intelekto žmonėms skirtų Gyvenimo namų gyventojai neabejoja – gali. Įkurti tokius namus Asta Rekštienė nusprendė neatsitiktinai – jos pačios sūnus, kai jai tebuvo 20 metų, gimė su negalia.
Šių namų gyventojai – tokie patys, kaip mes. Turi savo jausmus, emocijas ir išgyvenimus, tik, galbūt, į tam tikrus dalykus žvelgia kitaip. Tačiau jų poreikis mylėti ir jausti aplinkinių meilę bei šilumą yra toks pat, o gal net ir dar didesnis. Todėl šių namų šeima gali būti šeimos pavyzdys visiems.
Čia pamirštamos visos problemos, tvyro meilės ir gerumo atmosfera, kurią kartu su bendraminčiais jau daugelį metų kuria VšĮ „Gyvenimo namai sutrikusio intelekto žmonėms“ direktorė Asta Rekštienė, šių namų gyventojų švelniai vadinama „mama“. Dalis gyventojų jau nebeturi tėvų, tad juos atstoja Asta, kuri, kaip tikra mama, kartu su jais Velykų rytą margina margučius, puošia stalą, ir visi, kaip tikra šeima, kartu švenčia Velykas.
Šie Kėdainiuose esantys namai kartu su TV3 laidos „Pasaulis pagal moteris“ kūrybine grupe kviečia žiūrovus Velykų rytą praleisti kartu – didelėje, šiltoje ir mylinčioje šeimoje.
Sūnus, pakeitęs visą gyvenimą
Tokį kelią ji pasirinko neatsitiktinai – jos pačios sūnus gimė su proto negalia. Tuomet moteriai tebuvo dvidešimt metų. Ji neslepia kelerius metus kaltinusi save, ieškojusi atsakymų, kodėl taip atsitiko būtent jai. Moteris perėjo visus skausmo ir susitaikymo etapus.
„Ir tokius vaikus turint galima džiaugtis, kad gyvenimas tęsiasi. Kitokio vaiko atėjimas į šį pasaulį žmonėms yra stresas, reikia išgyventi tam tikras stadijas. Visiems palinkėčiau kantrybės ir susitaikymo, ieškoti geriausio sprendimo būdo, kaip gyventi šeimai, kai gimsta kitoks vaikas“, – kalba Asta, kuri, radusi bendraminčių, ėmė keisti ne tik savo, bet ir kitų gyvenimus.
Asta Gyvenimo namuose praleidžia didžiąją dalį savo laiko – juk ir jos pačios 32 m. sūnus Tomas yra šių namų gyventojas. Jau dešimt metų jis gyvena kartu su kitais šiltuose ir jaukiuose namuose.
„Čia jis yra su draugais. Parvažiuoja savaitgaliams į namus. Jam čia iš tikrųjų smagu, jaučiasi čia gerai“, – pasakoja Asta.
Tačiau ji neslepia – būta ir labai sunkių akimirkų. „Man buvo labai sunku. Net psichologė yra pasakiusi, kad jūs negalite dirbti šito darbo, nes neturite kaip atsipalaiduoti. Jūs darbe būnate su neįgaliaisiais, ir grįžusi namo vėl būnate su neįgaliuoju. Tad šis variantas, kai mūsų Tomukas čia gyvena, leidžia man truputį ir pačiai psichologiškai pailsėti nuo tų minčių“, – atsiveria Asta.
Rūpestis kitais
Įstojusi į sutrikusio intelekto bendriją „Kėdainių viltis“ ji tapo tarybos nare, vėliau buvo išrinkta šios bendrijos pirmininke.
„Mes, mamos, pradėjome galvoti, kur bus mūsų vaikai, kai mūsų nebebus. Sakau vaikai, nes jie ir dideli visą gyvenimą būna vaikais... Todėl pabandėme parašyti projektą, laimėjome konkursą ir iš Europos Sąjungos lėšų 2010 m. buvo įkurti šie namai“, – apie tai, kaip atsirado Gyvenimo namai sutrikusio intelekto žmonėms pasakoja jų direktorė Asta.
Asta be galo mėgsta savo darbą ir džiaugiasi matydama net mažiausią rezultatą. Ji prisimena, kokie šių namų gyventojai buvo iš pradžių – išsigandę, daug ko nemokantys. Ji su pasididžiavimu sako, kad dabar jie – kitokie.
„Moka ir lovą pasikloti, ir valgyti gaminti, ir kambarius susitvarkyti, žino, kur skalbykla, kad skalbinius reikia atnešti. Aš matau, kaip per tuos dešimt metų jie patobulėjo, kokią pažangą yra padarę savo socialiniuose įgūdžiuose, kurių mes mokome kiekvieną dieną“, – teigia Asta.
Nepaisant to, nepavyksta išvengti ir sunkumų. Kartais ją užklumpa abejonės ir nuovargis, tačiau į realybę tuojau pat grąžina vyras, klausdamas, ką gi ji be savo neįgaliųjų, mylimo darbo veiktų. Tuomet baigiasi visi moters „nebegaliu“ ir ji vėl su didžiausiu atsidavimu ir meile kimba į darbus.
Projekto „Lietuvos garbė“ apdovanojimas
Šis atsidavimas buvo įvertintas – moteris buvo apdovanota TV3 projekte „Lietuvos garbė“. Asta sako tyliai, ramiai dirbusi savo darbą, todėl labai džiaugiasi, kad buvo pastebėta ir įvertinta.
„Kiek žiūrėdavau šį projektą, nesu pastebėjusi, kad būtų apdovanotas neįgaliųjų atstovas. Tai irgi parodo mūsų visuomenės požiūrio keitimąsi, nes jie irgi tokie patys visuomenės nariai, taip pat nori būti reikalingi ir matomi“, – teigia Asta.
Tai, kad ir jie reikalingi ir įdomūs kitiems. įrodo ir Gyvenimo namų dirbtuvėlėse gaminamų dirbinių populiarumas. Čia jau dešimt mėnesių kuriami nuostabūs darbai. Prekyba, anot direktorės, vyksta puikiai – žmonės yra labai susidomėję ir vertina šių namų gyventojų kūrybą. Jų darbų galima įsigyti socialinio tinklo Facebook paskyroje „Dovanok gerumą“. Kruopščiai nertos pirštinės, padėkliukai, prijuostės, odiniai dokumentų dėklai, piniginės ir kosmetinės ir dar daug kitų nuostabių gaminių sulaukia didelio pirkėjų susidomėjimo tiek iš Lietuvos, tiek iš kitų šalių.
Norintys daugiau sužinoti apie šių namų gyventojų veiklą, pamatyti, kaip iš siūlų, odos ir kitų medžiagų gimsta nuostabūs ir kokybiški gaminiai bei pajusti tikrą Velykų dvasią, kviečiami žiūrėti laidą „Pasaulis pagal moteris“, TV3 kanalu, šį sekmadienį, 10 val.