JAV gyvenantis menininkų kineziterapeutas S. Tacas savo patirtimi dalijasi su lietuviais: „Lietuvoje daug talentų, kuriems reikia padėti“

Samuelis Tacas/Asmeninio archyvo nuotr.
Samuelis Tacas/Asmeninio archyvo nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2020-04-17 08:00
AA

Garsus Niujorko kineziterapeutas, knygų autorius Samuelis Tacas (Shmuel Tatz) yra unikalaus gydymo metodo kūno derinimo specialistas, prieš metus Lietuvoje įkūręs neeilinį paramos fondą „TATZ“, kurio tikslas skatinti sveikatingumą ir talentų globą, bendruomenės edukaciją bei specializuotą menininkų gydymą.

Samuelis Tacas gimė 1946 metais Lietuvoje, Alytuje, Kaune įgijo gydomosios fizkultūros specialybę, kurortinio gydymo mokėsi iš garsiojo Karolio Dineikos, Maskvoje gilinosi į manualinę terapiją.  1973 m. emigravo į Izraelį, kur studijavo fizioterapiją, mokėsi Rytų medicinos paslapčių. 1984 m. persikėlė į Niujorką, ten gyvena ir dirba iki šiol. 

Lietuvos išeivis yra gerai žinomas Niujorko kineziterapeutas, pas kurį lankėsi ne viena pasaulinio garso įžymybė. S. Tacas teikia pagalbą šokėjams, muzikantams ir kitiems atlikėjams, kurie turi fizinės sveikatos problemų. Pastebėjęs, kad būtent tokios pagalbos trūksta jo gimtoje šalyje Lietuvoje, specialistas nusprendė įsteigti fondą „TATZ“ ir teikti paramą ne tik menininkų gydymui, bet ir specialistų, galinčių teikti tokį gydymą, kvalifikacijos kėlimui.

Samuelis Tacas su smuikininke Hanna Lachert/Asmeninio archyvo nuotr.

„Retai susimąstome, tačiau ne tik sportininkai, bet ir šokėjai ar muzikantai turi nemažai fizinių sveikatos problemų. Atminkime kompozitorių pianistą Robertą Šumaną, kuris nustojo groti būtent dėl problemų su rankomis. Jau tada muzikantai susidurdavo su fiziniais skausmais, tačiau dabar, kai gyvenimo tempas toks greitais ir pasirodymų krūvis yra nežmoniškai didelis, su įvairiomis traumomis ir skausmais jie susiduria dar dažniau, todėl jiems reikalinga speciali pagalba. Žinodamas, kad Lietuvoje yra labai daug talentingų artistų, tačiau nėra būtent tokią pagalbą galinčių suteikti specialistų, nusprendžiau įkurti paramos fondą ir savo patirtį perduoti gimtos šalies kineziterapeutams", – pasakoja paramos fondo „TATZ" steigėjas.

Niujorke Samuelį dažnai aplanko lietuviai studentai, kurie nori perprasti jo gydymo metodus ir vėliau juos pritaikyti gydant Lietuvos muzikantus, šokėjus ar kitus talentus. 

„Atvažiavę studentai ar jau patyrę kineziterapeutai pirmiausia stebi, kaip aš dirbu ir tik paskui jiems leidžiu dėti rankas ant žmogaus kūno. Tuomet tas rankas taisau lyg taisytų fortepijono mokytojas taiso muzikanto rankas. Tas pats yra ir kineziterapijoje: rankos kūną liesti turi taip tiksliai, kaip grotų klavišais", – teigia S. Tacas. 

Samuelis Tacas/Asmeninio archyvo nuotr.

Kadangi dėl pasaulinės pandemijos norintys mokytis Samuelio gydymo metodų studentai atvykti negali, 74-erių metų vyras neketina stabdyti mokymų, todėl savo patirtimi ir įvairiais pratimais dalijasi nuotoliniu būdu.

Šįkart garsus kineziterapeutas savo mankštos pratimais dalijasi ne tik su studentais, bet ir su visais namuose likusiaisiais Lietuvos gyventojais.