Jonas Špokas apie Lietuvoje filmuotą serialą „Černobylis“: „Norėčiau Holivudo gigantams tarti „Welcome to Lithuania“
Lietuvoje filmuotas HBO mini serialas „Černobylis“ toliau pretenduoja į pasaulinius apdovanojimus, o lietuviai keliauja į JAV vykstančias nugalėtojų apdovanojimo ceremonijas. Sekmadienį, rugsėjo 21 d., Los Andžele vyks Tarptautinės lokacijų vadovų gildijos apdovanojimai, kuriuose filmui ir šaliai atstovaus lietuviškiausio „Černobylio“ filmo departamento, kuris rūpinosi filmavimo vietomis, vadovas Jonas Špokas. „Norėčiau atsistoti ant tos scenos ir Holivudo gigantams tarti „Welcome to Lithuania“, – sako jis.
JAV įsikūrusi Tarptautinė lokacijų vadovų gildija šios srities profesionalų apdovanojimus rengia 6-ąjį kartą. „Černobylis“ istorinio TV serialo kategorijoje varžosi su tokiais serialais kaip „Gianni Versace nužudymas: amerikietiško nusikaltimo istorija“, „Sostų karai“, „Žmogus aukštoje pilyje“, „Nuostabioji pona Maisel“ ir „Vakarų pasaulis“.
Vienintelis Baltijos šalių narys šioje gildijoje Jonas Špokas sako, kad nominacija Lietuvai svarbi, kad galėtumėme tai įsirašyti į savo šalies kino industrijos CV. „Kasmet dalyvaujame Amerikos filmų mugėje ir pristatome Baltijos šalių lokacijas filmavimams. Tačiau šioje industrijoje gražių vietų nepakanka – didiesiems žaidėjams reikia oficialaus tavo profesinės meistrystės įvertinimo. Gildijos apdovanojimas mums padėtų pasikviesti svarbiausius Holivudo lokacijų vadovus turui po Lietuvą ir Baltijos šalis, kad vėliau, beieškodami tam tikrų vietų savo didžiuliams filmams, jie akis nukreiptų į mus,“ – sako „Baltic Locations“ vadovas J. Špokas.
Šiuose apdovanojimuose vertinamas ne tik filmavimo lokacijų grožis, įspūdingumas ar reikšmė filme, bet ir su jomis susijusi profesionali vadyba. „Specialistų gildijos vertinimas savaime negali apsiriboti kriterijais „gražu“ ar „negražu“. Kūrybinė lokacijų vadovų darbo dalis – filmavimo vietų atradimas, žinoma, daro nemenką įtaką filmo režisieriaus ir dailės departamento tolimesniems kūrybiniams ieškojimams ir galutiniam rezultatui. Tačiau tai – tik viena profesinė pusė. Ne mažiau svarbus ir tolimesnis procesas – užtikrinti sklandų įgyvendinimą ir filmavimą tose vietose.“
„Černobylio“ lokacijų vadyba išsiskyrė savo sudėtingumu. „Viena yra rasti filmui tinkamus bėgius, kita – sustabdyti traukinį, kad jis nevažiuotų filmavimo metu. Režisieriui lankantis mūsų atrinktose lokacijose, nuvykome į Fabijoniškes ir jis paklausė, ar čia nebus nei vieno automobilio. Tokiais atvejais sakai „taip“, o jau po to galvoji, ar tikrai taip“, – juokiasi J. Špokas. „Suskaičiavome, kad darbo Fabijoniškėse metu patraukėme apie 1000 automobilių, keitėme viešojo transporto schemas, o kai vieną filmavimo naktį atvykus režisieriui nei viename aplinkiniame nedegė šviesos – nes taip reikėjo kadrui, jis pats negalėjo tuo patikėti.“
J. Špokas sako, kad po šio projekto daug kas jau nebeatrodo neįmanoma ir tuo stengėsi įtikinti apdovanojimų žiuri – gildijos narius. „Ignalinos atominėje elektrinėje susitiko du pasauliai – kinas ir strateginės reikšmės objektas su radiacijos pavojumi. Čia filmuojant buvo suplanuota kiekviena minutė, kiekvienas posūkis į kairę ar dešinę, užfiksuotas kiekvienas į filmavimą atvykęs laidas ar atsuktuvas, saugumą užtikrino civilinės saugos specialistai ir Valstybės sienos apsaugos darbuotojai. Tokie projektai ir su jais ateinantys reikalavimai, rizikų vertinimas, daugybė į priekį numatytų scenarijų mūsų galimybes ir profesionalumą pakelia į kitą lygį ir labai norisi apie tai papasakoti Holivudui ir pasauliui.“