Jubiliejinės Vilniaus knygų mugės programa: aktualiausių ir įdomiausių renginių kaleidoskopas
516 renginių, 18 renginių erdvių ir 3 tiesioginės transliacijos – tai vos keli skaičiai, apibūdinantys vasario 21 – 24 d. vyksiančią jubiliejinę Vilniaus knygų mugę. 20-mečio sulaukusios mugės programa ne tik atliepia aktualiausius visuomeninio ir kultūrinio gyvenimo klausimus, pristatanti naujausias knygas, bet ir leidžia pastebėti, kaip keičiamės, apie ką kalbame ir kuo domimės būtent šiandien.
„Mugė turi savo dvasią, tą ypatingą bendrystės ir smalsumo atmosferą, kurią puikiai pažįsta nuolatiniai lankytojai ir visada vos užsukę į mugę pajuntą užsienio svečiai bei tie, kurie čia apsilanko pirmą kartą. Čia pirmiausia yra susitikimo ir atradimų erdvė, tačiau ji yra ir savotiškas visuomenės nuotaikų, nuomonių, domėjimosi krypčių radaras: lyginant mugės programas labai aiškiai galima matyti, kas žmonėms aktualu, kas įdomiausia, kas labiausiai rūpi ir apie ką daugiausia norima šnekėti. Ir tos temos per dvidešimtmetį tikrai keitėsi“, – sako Lietuvos parodų ir kongresų centro „Litexpo“ parodų grupės vadovė Milda Gembickienė.
„Nuolat ieškome naujų formų ir krypčių, todėl šiemet mugės lankytojams pirmą kartą siūlome „Šortų“ programą: pakviesime stebėti trumpas, intensyvias ir aštrias „literatūrines dvikovas“ tarp rašytojų ir kritikų. Šie pokalbiai – kaip šiuolaikinis gyvenimas: greiti, koncentruoti, intriguojantys ir skatinantys susimąstyti“, – naujieną pristato M. Gembickienė.
Knygų šalies svečiai – išskirtinės asmenybės
„Šiemet turėsime progą susipažinti su visame pasaulyje žinomu paveikslėlių knygų kūrėju, iliustruotoju ir leidėju iš Japonijos Katsumi Komagata. Garsių kompanijų grafinius simbolius sukūręs dailininkas, jau daugiau kaip tris dešimtmečius plėtoja ir kitą jam itin svarbią kūrybos sritį – kuria unikalias paveikslėlių knygas, kurias visais pojūčiais gali skaityti ne tik regintieji, bet ir neregiai bei silpnaregiai“, – sako Knygų šalies kūrybinės studijos iniciatorė, knygų dailininkė Sigutė Chlebinskaitė.
Lietuvoje pirmą kartą svečiuosis ir pasaulinė knygos meno žvaigždė – garsi prancūzų grafikė ir erdvinių knygų vaikams kūrėja Marion Bataille. Jos „vizitinė kortelė“ – 2008 m. sukurta unikali abėcėlės knyga su erdvinėmis raidėmis „ABC3D“ – iki šiol perleidžiama įvairiose šalyse. Šiemet Vilniuje dailininkė pristatys kitą savo kūrinį „AOZ“. Tai – kūrybiška lotyniško alfabeto didžiųjų raidžių abėcėlė iš 26 minimalistinių kortelių-transformerių.
Savo patirtimi bei žiniomis mugėje rengiamose dirbtuvėse dalinsis iš užsienio atvykstantys menininkai Monika Hanulak, Jakubas Plachý, Zuzana Bramborova, Klára Zahrádkova, Oleksiy'us Chekalas, Mikas Malkovas. Lankytojų lauks ir lietuvių dailininkai, išgarsėję visame pasaulyje: Kęstutis Kasparavičius, Elena Selena, Monika Vaicenavičienė.
Lankytojų pamilta Bibliotekų erdvė šiemet lankytojams pasiūlys naujus atradimus. Vienas jų – renginys „Susitikimai. Autoriai skaito savo knygas“.
„Šios erdvės sėkmės receptas – atvirumas, nuoširdi edukacija ir kūrybiniai užsiėmimai. Šiemet lankytojus supažindinsime su senųjų knygų spausdinimu ir įrišimu bei jų restauravimo ypatumais, popieriaus gamybos rankomis technologija, knygos istorijos keliu, knygnešių istorija, ekslibrisų ir asmeninių inicialinių raidžių gamyba, senosios spaudos įdomybėmis ir skaitymo džiaugsmu. Nemažai dėmesio šiais metais erdvėje skirta ir terapiniams užsiėmimas susijusiems su knyga, vyks konsultacijos apie sensorinius skaitymus autizmo spektro sutrikimą turintiems vaikams, supažindinsime su liečiamomis bei Brailio raštu išleistomis knygomis“, – šių metų naujienas pristato Bibliotekų erdvės koordinatorė Indrė Zalieskienė.
Išskirtine programa, koncertais, pokalbiais ir improvizacijomis šiemet melomanus ir knygų mugės lankytojus jau penktą kartą džiugins Muzikos salė. Čia visa muzika susitiks po vienu stogu, be jokio erdvių skaidymo skirtingiems žanrams.