Jubiliejinio džiazo festivalio sėkmė – gerų žmonių rankose
Šiemet Klaipėdos pilies džiazo festivalis skaičiuoja 25-tus savo gyvavimo metus. Prieš ketvirtį amžiaus nedideliame bohemos (KKKC Parodų rūmų) kiemelyje surengtas festivalis, išaugęs į didžiulį tarptautinį renginį, jau spėjo savo klausytojams padovanoti kelis šimtus koncertų, kuriuose pasirodė daugybė muzikantų ir atlikėjų iš Lietuvos ir užsienio šalių, tarp kurių – žinomiausios pasaulio džiazo ir „world“ muzikos žvaigždės.
Uostamiesčio vizitine kortele tapęs festivalis – kokybės garantas, savo publiką apdovanojantis atradimo džiaugsmu. Pasibaigus vienam festivaliui, jau tapo įprasta spėlioti, kokias staigmenas organizatoriai pateiks kitąmet ir dar neteko nusivilti. Gerą muziką mylinčių gerų žmonių komandos sustyguotas renginys vis keitėsi, įgavo naujas formas, įtraukė kitas meno šakas atstovaujančius kūrėjus ir dabar miestiečiams ir svečiams siūlo pasinerti į neužmirštamų įspūdžių kelionę, kurios palydovė – vakarietiškos laisvės ritmu alsuojanti muzika.
Anot prieš 15 metų festivalio siela tapusios Ingos Grubliauskienės, unikalus ir vienintelis toks džiazo festivalis Vakarų Lietuvoje gali pasigirti kasmet sulaukiantis apie 30 tūkstančių žiūrovų iš Lietuvos ir užsienio. Tai – profesionalios komandos, ištikimų bendraminčių ir bičiulių, savanorių bei rėmėjų nuopelnas. O kartu ir per 25-erius metus įgytų tarptautinių partnerių ir vadybininkų, atstovaujančių garsiausias pasaulio džiazo muzikos žvaigždes, indėlis. Niekas neabejoja, jog šiandien Klaipėdos pilies džiazo festivalis – reikšmingas Lietuvos pajūrio ir šalies kultūrinio turizmo traukos objektas.
„Savo istoriją festivalis pradėjo rašyti nuo 1994-ųjų. Per visą šį laikotarpį prie jos prisilietę pasaulinio garso atlikėjai paliko dalelę savęs, suteikė renginiui reikšmingą vertę. Užaugome, festivalis įgavo tarptautinį svorį ir yra aiškiai matomas pasaulio džiazo žemėlapyje. Kiekvienas renginys paliko neišdildomą įspūdį, kurį didžiuodamasi nešiojuosi savo širdyje. Ši ilgametė veikla padovanojo galimybę asmeniškai pažinti garsiausius džiazo muzikos pasaulio atstovus, o kartu apsižvalgyti aplinkui ir atrasti čia, šalia, kuriančius bei dirbančius geros valios ir laisvos minties žmones, – sako I. Grubliauskienė. – Negaliu nepagirti ir mūsų reiklių ir smalsių klausytojų, kurie kasmet verčia ieškoti vis originalesnių renginio sprendimų. Per kelis dešimtmečius festivalis suformavo savo klausytojų ratą, kuris nuolat vis auga. Tad nenustokime dalintis šiluma ir dovanokime savo širdies gerą muziką geriems žmonėms. Ir tegul taip būna visada.“
Festivalio variklis – komanda
Pasak organizatorės, esama net kelių festivalio sėkmės priežasčių: unikalią dvasią kuriantys festivalio žiūrovai, svečiai, renginio svarbą miestui suprantantys ištikimi rėmėjai, bičiuliai ir partneriai. Tačiau viena svarbiausių priežasčių – festivalį kurianti, beveik pusšimtį savanorių jungianti komanda. Jų įdirbis, atsakingumas ir nuoširdus atsidavimas – kasmet džiazuojančios fiestos variklis.
„Žmonės, muzika ir vieta, kurioje man gera. Visa tai leidžia pasijausti namuose, kuriuose gyvena didelė šeima“, – teigia festivalio savanorė Audronė Butkevičienė.
Prie renginio organizavimo prisidedanti Indrė Dagilienė atviravo, kad festivalis jai leido geriau pažinti save: „Supratau, kad esu džiazuojanti ne tik muzikos, bet ir plačiuoju požiūriu.“
„Esu klaipėdietis, tad augau kartu su jūros bangų ir džiazo ritmais. Džiaugiuosi galėdamas būti Klaipėdos pilies džiazo festivalio dalimi, iš arti susipažinti su žymiais atlikėjais iš viso pasaulio“, – sako vairuotojo pareigas festivalio metu atliksiantis Justinas Norkus. Savanoris nekantrauja pasaulinio garso žvaigždes supažindinti su nuostabiu Klaipėdos kraštu.
Savo mintimis dalinosi ir Laura Jasiūnaitė. Ji teigė, kad festivalis jai reiškia daug rūpesčių ir bemiegių naktų, – „Bet viskam praėjus, lieka tik pačios geriausios emocijos, kurias suteikia žmonės, bendravimas, įspūdžiai iš renginio bei muzika“, – pažymėjo savanorė.
Programoje – išskirtinių atlikėjų pasirodymai
Šiemet džiazo fiesta į savo pagrindinius nemokamus koncertus Kruizinių laivų terminale kvies jau šį ketvirtadienį, penktadienį ir šeštadienį.
Festivalio programos atradimas, tapęs šiųmečio renginio simboliu – jaunas, perspektyvus ir talentingas kompozitorius bei gitaristas Tom Ibarra iš Prancūzijos. Svečias – ryškus šių metų festivalio siurprizas, kuris nepaisant savo amžiaus, (T. Ibarrai – tik 19 metų) meistriškumu nenusileidžia garsiausiems profesionalams. Nenuostabu, kad virtuoziškai gitarą valdantis muzikantas vienoje scenoje grojo kartu su tokiomis džiazo įžymybėmis kaip Marcus Miller, Richard Bona, Didier Lockwood, Sylvain Luc ir kt. Dabar atlikėjas savo talentą pademonstruos ir uostamiesčio publikai, Klaipėdos pilies džiazo festivalio scenoje pasirodysiantis su grupe jau šeštadienį.
Netrukus po to, festivalio dalyviai turės galimybę išvysti vieną iš ryškiausių šių metų perlų – 6 Grammy apdovanojimų laureatą, buvusį legendinės JAV grupės „Earth, Wind & Fire“ narį, gitaros virtuozą Al McKay ir jo projektą „Al McKay‘s Earth, Wind & Fire Experience“.
„Kiekvienas šios grupės narys palaiko aukščiausią profesionalumo lygį, tad net neabejojame, kad jų pasirodymas festivalio gerbėjus ne tik nukels į legendinės grupės karaliavimo laikus, bet ir leis jiems pasimėgauti geriausiais 1970-ųjų–1980-ųjų „Earth, Wind & Fire“ muzikos hitais“, – sako I. Grubliauskienė.
Šeštadienį lengvu bei skoningu džiazu muzikos gurmanus vaišins žavingoji vokalistė Laura Marti ir „Jazz in Kiev Band“ kolektyvas iš Ukrainos. O negalintiems atsispirti bosinės gitaros skambesio kerams, festivalio organizatoriai pristatys garsiausių pasaulio festivalių svečią, džiazo muzikos revoliucionierių – Wojtek Pilichowski iš Lenkijos.
Festivalyje pasirodys ir prancūzų nepaliaujamos energijos sprogstamasis užtaisas – „Electro Deluxe Band“ – priversiantis publiką judėti vienu ritmu. Improvizacijų meistrai vėl atvyksta į Klaipėdą bei žadą dar labiau pašėlusį pasirodymą.
Dar vienas festivalio atradimas – lietuviškas šaknis turinti džiazo atlikėja Nicole Zuraitis. Dėl savo charizmos, stipraus vokalo bei giliai klausytojus paliečiančių pasirodymų itin JAV gyvenančių tautiečių pamėgta N. Zuraitis su nekantrumu laukia pasirodymo uostamiesčio festivalyje. Su Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų orkestru, vadovaujamu dirigento Egidijaus Mikniaus, pasirodysianti atlikėja – tikras džiazo desertas.
Klaipėdos pilies džiazo festivalio klausytojams gros ir užburiantis, subtilių muzikos genijų trio „Shalosh“ iš Izraelio, nukelsiantis visus į jausmingų garsų oazę. Egzotiška ir netradicine plieno bačkų muzika bei nepakartojamo vokalo skambesiu nustebins Gregory Boyd, scenoje pasirodysiantis su unikaliomis improvizacijomis pasižyminčiu „Alexey Petuchov trio“.
Festivaliui rytietiško kolorito suteiks jausmingasis turkų atlikėjos Karsu ir grupės atliekamas džiazas, o unikaliu džiazo ir ispaniško flamenko muzikos stilių kokteiliu pavaišins Kiko Berenguer kvartetas. Scenoje pasirodys ir reikšmingiausia Vakarų Lietuvos džiazo muzikantų grupė – „Memeland“.
Kitų džiazuojančių renginių gausa
Šiandien Klaipėdos pilies džiazo festivalis – tai ir daugybė įvairių kitų renginių ar projektų, seminarų, parodų, meistriškumo pamokų bei specialiai Klaipėdai sukurtų unikalių meninių produktų.
Daugiau nei festivalio tradicija jau tapo ir Baroti galerijoje rengiamos „Džiazuojančios parodos“. Šiemet galerija pristatys lietuvių tapytojo ir pianisto, kalbančio muzika ir vaizdais menininko Viktoro Paukštelio kūrybos darbų parodą.
Šv. Pranciškaus onkologijos centro koplyčioje bus surengtas jau ketvirtasis muzikos terapijos seminaras „Muzika gydo“, skirtas žmonėms su negalia. Seminarą ves išskirtinę praktiką muzikos terapijos srityje sukaupęs muzikos pedagogas Linas Švirinas. Jame savo patirtimi dalinsis ir lietuviškų šaknų turinti festivalio viešnia iš JAV – Nicole Zuraitis, vedanti dainų kūrimo bei džiazo vokalo seminarus visame pasaulyje. Prie projekto „Muzika gydo“ šiemet prisidės ir muzikos terapeutė dr. Vilmantė Aleksienė, kuri pristatys pranešimą apie gydantį garsų poveikį.
Tęsiant ilgametę festivalio ir Lietuvos buriuotojų sąjungos draugystę, birželio 7-9 dienomis stipriausios Lietuvos kreiserinės jachtos susirungs Lietuvos ORC čempionate KLAIPĖDA JAZZ. Danės upėje bus surengtas ir jau ketvirtasis „džiazuojančių“ jachtų paradas.
Ekonominis festivalio indėlis
Beveik tris ketvirtadalius Klaipėdos pilies džiazo festivalio organizavimui reikalingų lėšų skiria privatūs rėmėjai. Festivalis taip pat yra įtrauktas į reprezentacinių Klaipėdos miesto festivalių sąrašą bei jo organizavimui 2019 m. Klaipėdos miesto savivaldybė skyrė beveik ketvirtadalį reikalingų lėšų. Įvairių tarptautinių tyrimų duomenimis, iš biudžeto dideliam meno festivaliui skirtas vienas euras vėliau sugrąžina nuo keturių iki šešių eurų ar net daugiau. Apklausų duomenimis, vidutiniškai apie pusė didžiuosiuose Klaipėdos festivaliuose apsilankiusių miestiečių jų metu įvairiems pirkiniams išleidžia iki 15 eurų, apie ketvirtadalis – iki 30 eurų. Tad net skaičiuojant, kad vienas žiūrovas įvairiems pirkiniams vidutiniškai išleidžia tik apie 10 eurų, per tris festivalio dienas privataus paslaugų sektoriaus gaunamos pajamos iš kone 30 tūkst. žiūrovų mažiausiai siekia 300 tūkst. eurų. Svečių išleidžiama suma gerokai išauga, jei žiūrovas būna atvykęs iš svetur bei papildomai naudojasi kitomis verslo paslaugomis. Pažymėtina, kad festivalio metu Klaipėdos apgyvendinimo įstaigų užimtumas siekia beveik 100 proc.
Vienas palankiausiai vertinamų renginių
2016 m. atliktos Klaipėdos miesto gyventojų reprezentatyvios apklausos duomenimis (informaciją surinko rinkos tyrimų bendrovės „Eurotela“ darbuotojai, duomenų analizę atliko – KU Socialinių pokyčių studijų centras), Klaipėdos pilies džiazo festivalis yra vienas palankiausiai vertinamų Klaipėdos miesto kultūrinių renginių.
XXV Klaipėdos pilies džiazo festivalis – gera muzika geriems žmonėms - birželio 6-8 dienomis Klaipėdos Kruizinių laivų terminale. Visi renginiai nemokami.