Juoko jogos trenerė Kristina Laučienė: „Tai kūno ir sąmonės paruošimas laimei“
Juoko jogos trenerė Kristina Laučienė vos pradėjusi organizuoti juoko užsiėmimus galvojo, jog tai bus vienkartinis eksperimentas, tačiau žmonių lūkesčius pateisinusios juoko jogos užsiėmimai tapo daugiamečiu jos užsiėmimu. Su trenere kalbamės apie juoko naudą, unikalumą ir žmonių kompleksus, kuriuos padeda įveikti juoko joga.
Kas yra juoko joga?
Tai – juokas be priežasčių, sąmonės ir kūno išjudinimas iš įprastinių veikimo modelių, mokymasis pažinti save per žaidimą. Ši metodika jungia juoko pratimus su jogos kvėpavimo pratimais.
Juoko jogos sesijos metu juoktis gali kiekvienas, nepasitelkdamas humoro, pokštų ar komedijų. Iš esmės, mes galime juoktis be jokios priežasties ir tai yra nuostabu! Kadangi juoko jogoje juokas naudojamas kaip pratimas, mes galime juoką pratęsti tiek, kiek norime.
Kokia jos nauda žmogui?
Juokas atveria kiekvieno mūsų širdį į nuoširdumą, priėmimą, pasitikėjimą, atvirumą, meilę.
Ne kartą juoko jogos dalyviai po užsiėmimo dalijosi savo potyriais, kaip vos po pusantros valandos jie jaučia bendrystę su grupės nariais. Nurimo baimės, nerimas, sumažėjo įtampa, atlėgo spazmai krūtinės srityje. Gebėjimas juoktis labai svarbus geriems santykiams palaikyti. Žmonių ryšys ir bendras požiūris į juoką leidžia jiems būti vienas kitam atviresniems. Juokaudami nebijokite pasirodyti juokingi.
Juoko joga gali pakeisti žmogaus nuotaiką per kelias minutes. Tai leidžia gerai jaustis, o jei esate geros nuotaikos, jūs į daug ką žiūrite pozityviau. Juoko joga mažina stresą, stiprina imuninę sistemą. Jeigu susergate lėtinėmis ligomis – juoko užsiėmimai padeda greičiau pasveikti.
Ar Lietuvoje žmonės aktyviai domisi ir praktikuoja šią jogos rūšį?
Lietuvoje juoko joga jau palaipsniui atranda savo vietą tarp visų kitų jogos rūšių, žmonių akiratyje, įmonių darbuotojų sveikatinimo programų tvarkaraščiuose. Juoko jogą vedu jau penktus metus, nors pirma atrodė, kad pažaisiu ir užteks, bet ši praktika taip įtraukia ir džiugina kiekvieną kartą. Žinau, jog tai tik pradžia.
Su kokiais klausimais dažniausiai susiduriate?
Paprastai, kai suaugusiųjų žmonių prašai prisijungti prie žaidimo, kvailioti, šūkauti ir juoktis be priežasties, beveik visi dalyviai susiduria su savo vidiniais užstrigimais, kompleksais, baimėmis, nejaukumu. Todėl dažniausiai klausia: „Jei dabar grupėje mes visi būtume pažįstami, gal būtų buvę lengviau? Būtume labiau atsipalaidavę?“. Ir atvirkščiai, kai grupė susidaro vien iš kolegų, draugų ar pažįstamų, išgirstu klausimą: „Jei būtume visi nepažįstami, gal mažiau būtume bijoję vieni kitų reakcijų?“. Tai tik įrodo, kad labiausiai mes pergyvename dėl to, kaip atrodome kitų akyse.
Dar po sesijos dalyviai sako, kad po pusantros valandos užsiėmimo, visi tapo artimesni, atviresni, nuoširdesni. Juoko joga tikrai puikiai tvarkosi su depresija, žmogaus pasirinktu vienišumu ir kviečia prisijungti į bendrystę.
Girdėjome, jog juoko jogą taiko ir verslas. Kaip ir kada?
Paprastai į mane kreipiasi kompanijos, kurios nori pagerinti psichologinę atmosferą kolektyve, suteikti darbuotojams motyvacijos bei pagerinti tarpusavio bendradarbiavimą. Tokiais atvejais aš vedu juoko jogą ar komunikacinius mokymus, kuriuose darbuotojai mokosi labiau įsiklausyti vienas į kitą, pradeda daugiau pastebėti kūno kalbą, mokosi naujų informacijos priėmimo ir interpretavimo modelių. Mano klientai – patys įvairiausi – nuo gamybos įmonių iki teismo institucijų. Juoko reikia visiems. Ir labai gerai, kad nepaliekame geros savijautos savieigai.
Ką mokslas sako apie šį metodą?
Juoko jogos koncepcija grindžiama moksliniu faktu, kad organizmas negali atskirti dirbtinio ir tikro juoko. Gaunama ta pati nauda sveikatai, nesvarbu ar juokas yra realus ar imituotas.
Norint gauti moksliškai įrodytą juoko naudą sveikatai, turime nepertraukiamai juoktis nuo 10 iki 15 minučių. Kadangi juoko jogoje juokas yra naudojamas kaip pratimas, mes galime juoką pratęsti tiek kiek norime, o tai atneša išmatuojamus fiziologinius pokyčius organizme, pavyzdžiui: padidėja deguonies kiekis kraujyje, didinamas raumenų atsipalaidavimas, pagerėja kraujotaka ir išlaisvinami tam tikri laimės hormonai. Taip pat visas žmogaus kūnas, juoko pratimų metu, vibruodamas sujudina visus vidinius organus – akivaizdžiai pagerėja žarnyno, širdies veikla, stabilizuojasi kvėpavimas. Po juoko jogos užsiėmimų, žmogus jaučiasi energingesnis ir galės dirbti našiau nepervargstant.
Gal žinote įdomių faktų apie šį įdomų metodą ar turėjote patirčių?
Pats pirmasis išgirstas pasakojimas apie juoko jogos poveikį mane pasiekė dar mokantis Londone. Tada viena būsimų juoko jogos trenerių papasakojo, kad kai ji sirgo depresija, atėjusi į užsiėmimus, negalėjo niekaip juoktis. Noras sau padėti buvo didelis, todėl ji vis ateidavo. Ir jos nuostabai, pirmi jausmai buvo visai ne nuotaiką keliantys, o kaip tik – viskas išsiveržė rauda. Moteris eidavo į juoko jogos sesija ir vis verkdavo. Taip ji išsivalė skausmą, palengvino užspaustą širdį, apraudojo, išliūdėjo tai, kas paprastai ir turi įvykti žmogui patyrus netektį ar sukrėtimą. Ir tik vėliau moteris pradėjo juoktis. Dabar ji sveika. Depresija nebegrįžo. Tokių istorijų per penkerius atsitiko ir man vedant juoko jogą. Žmonės ateidavo su depresija, ir jei lankydavo daugiau nei vieną užsiėmimą – jausdavo įtaką ne savo emocijoms, bet ir gyvenimo pokyčiams. Dabar jie dalijasi savo pasveikimo istorijomis, džiaugiasi pragiedrėjusiu žvilgsniu į pasaulį.
Kodėl pati susidomėjote šia sritimi?
Juoko jogą atradau tuo laikotarpiu, kai, maniau, kad man netrūksta nei juoko, nei humoro jausmo. Ir pradėjusi šią praktiką taikyti savo kasdienoje, supratau, kad man trūksta tik savęs tikros, nesuvaidintos. Pastebėjau, kad labiau pasitikėjau savo susikurtu įvaizdžiu, kad buvau ta, kuri nuolat prajuokins, na, tarsi juokdarė, tik taip galėjau pelnyti aplinkinių pritarimą, palaikymą. Supratau, kad būti savimi man buvo per baisu, gal net gėda... O čia – greit viską pamaskuoji humoru, juokeliais ir nieks, rodos, nepastebėjo mano nei sumišimo, nepatogumo... Šis suvokimas, kad, rodos, pažįstu pasaulį, bet nepažįstu savęs pačios, nedrįstu parodyti pasauliui savęs tikrosios ir buvo tas lūžis, po kurio prasidėjo visai kitoks gyvenimo kelias, visai kitoks kvėpavimas ir savęs priėmimas. Juokas be priežasties – man leido pažinti save iš esmės, pasitikėti ir atsiskleisti pasauliui. O jei tokie pokyčiai buvo įmanomi man, tikiu, įmanomi ir kitiems.
Man ši jogos rūšis patinka, nes ji neapsiriboja asmenine žmogaus pažanga – juokas atveria širdis, skatina kurti šiltesnius ir glaudesnius ryšius su artimaisiais, draugais.
Gyvenimas su juoku suteikia galimybę į daugelį gyvenimo aspektų pažvelgti lengvesniu, šviesesniu žvilgsniu. Iš esmės juokas – kuria taiką, visų pirma mūsų širdyse.
Kai imate juoktis, jūsų kūno chemija keičiasi ir šansas pasijusti laimingu, padidėja. Juoko joga – tai ne kas kita, kaip kūno ir sąmonės paruošimas laimei.