Jurga Gusarovienė – apie tai, kaip jos kurtas žiedas atsidūrė baloje: „Melas išaiškėjo greitai“
Jurga Gusarovienė – charizmatiška juvelyrė, savo kūryba įrodžusi, kad aistra tikram menui ir kokybei gali pakeisti gyvenimą. Atsisakiusi ilgametės karjeros televizijoje, ji pasinėrė į juvelyrikos pasaulį ir sukūrė prabangos bei išliekamosios vertės moterų svajonių imperiją.
Prieš pradedant kalbėti apie jūsų sukurtą „Imperiją“, norėčiau grįžti į pačią pradžią. Kaip pradėjote juvelyrikos verslą?
Ilgus metus dirbau televizijoje, o Vilniaus universitete baigiau žurnalistikos studijas. Tačiau sulaukusi 37-erių supratau, kad darbas man tapo nebeįdomus, ir atėjo laikas keisti gyvenimą. Juvelyrika mano gyvenime atsirado visiškai atsitiktinai – pradėjau lankyti Juvelyrikos mokyklos kursus, kur vakarais mokiausi po kelias valandas. Tai buvo tikra juvelyrika, o ne karoliukų vėrimas. Iš karto teko dirbti su metalų lydimu, ir mane tiesiog užbūrė šio amato išliekamoji vertė. Sukuri daiktą, kuris per metus niekur nedingsta. Tai buvo visiškai kitaip nei televizijoje, kur viskas laikina – parodai, ir daugiau jo nebėra. Juvelyrikoje viskas išlieka.
Didelę motyvaciją tęsti šią veiklą suteikė tai, kad mano papuošalai buvo perkami nuo pat pradžių. Supratusi, kad tai yra mano kelias, gana greitai nusprendžiau palikti televiziją ir išbandyti save juvelyrikoje.
Kaip kilo mintis išbandyti būtent juvelyriką?
Visada jaučiau trauką prabangai ir gyvenimo filosofijai „geriau mažiau, bet kokybiškai“. Papuošalus galima kurti ir iš sidabro, tačiau nuo pat pradžių norėjau dirbti su auksu. Jei tai perlas – jis turi būti tikras, jūrinis; jei tai deimantas – švarus; jei smaragdas – neužpildytas sintetinėmis medžiagomis. Galbūt tai susiję su mano amžiumi – norėjosi tikrų, kokybiškų dalykų, kurie turi išliekamają vertę
Visada investuoju į aukštos kokybės įrangą bei kvalifikuotus darbuotojus, nes tikiu, kad kokybė yra pagrindinis mano verslo ramstis. Net ir patalpas rinkausi miesto centre, o ne pakraštyje, nes man svarbu, kad viskas, ką darau, atitiktų aukščiausius standartus.
Iš televizijos pasiėmiau svarbią pamoką: reitingai yra viskas. Jei laida nesulaukia žiūrovų dėmesio, ji uždaroma, nesvarbu, kokia gera ar prasminga ji būtų. Ši filosofija mane išmokė, kad sėkmė priklauso nuo to, kaip sugebi suderinti kokybę su tuo, ko žmonės nori ir vertina. Šį principą pritaikiau ir juvelyrikoje, visur siekdama maksimalaus rezultato.
Kaip atrodė jūsų pradžia? Koks buvo pirmasis jūsų sukurtas papuošalas?
Mano pirmasis papuošalas buvo paprastas sidabro žiedelis su rožiniu kvarcu, kurį pagaminau vos per 4–5 kursų dieną. Tačiau labai greitai supratau, kad noriu dirbti su auksu. Kiekvienas naujas papuošalas skatino mane siekti aukštesnės kokybės ir naudoti vis brangesnius, vertingesnius brangakmenius.
Esu ambicinga ir iki šiol nepakenčiu, kai papuošalams naudojami nekokybiški deimantai. Užtenka kelių minučių informacijos paieškos internete, kad suprastum, jog kai kurie siūlomi deimantai yra tik atlieka. Deimanto kokybė vertinama pagal daugybę parametrų, tačiau daugelis žmonių apie tai nežino. Šis žinių trūkumas leidžia nesąžiningiems pardavėjams apgaudinėti klientus, siūlant nekokybiškus brangakmenius už aukštą kainą. Papuošalai su tokiais deimantais dienos šviesoje neturi jokio spindesio ir neatitinka lūkesčių.
Juvelyrika yra amatas ir viso gyvenimo mokslas. Pasirinkus juvelyro kelią, reikia suprasti, kad technologijos nuolat tobulėja, todėl būtina domėtis naujovėmis ir inovacijomis. Mūsų dirbtuvėse naudojame 3D spausdintuvą, kuriuo atspausdiname suprojektuotus modelius. Tai leidžia kruopščiai įvertinti papuošalo proporcijas, aukštį ir patogumą. Tik įsitikinę, kad viskas yra tobula, pradedame papuošalo liejimą iš aukso. Toks procesas užtikrina aukščiausią kokybę ir komfortą dėvint.
Kaip žmogus gali atpažinti kokybišką brangakmenį?
Kokybiško brangakmenio parametrai visada nurodomi sertifikatuose. Pavyzdžiui, fluorescencija yra vienas svarbių deimanto kokybės rodiklių. Ji lemia, ar deimantas spindės natūralioje saulės šviesoje, ar tik dirbtinėje apšviesoje. Fluorescencija – tai deimanto gebėjimas atspindėti šviesą. Jei fluorescencija yra stipri, deimantas saulės šviesoje neturės spindesio.
Pirkdami brangakmenį, žmonės turėtų bent minimaliai pasidomėti jo kokybės parametrais. Kartais klientai ateina su 10 000 eurų biudžetu, norėdami įsigyti papuošalą su deimantu, tačiau visiškai nieko nežino apie deimantus.
Pavyzdžiui, 1 ct. deimantas gali turėti tobulą spalvą ir švarumą, tačiau jei jis turi fluorescenciją, jo rinkos kaina gali būti maždaug 30% mažesnė. Tokios subtilybės labai svarbios norint įsigyti tikrai kokybišką ir vertingą akmenį.
Ar dažnai žmonės jums atneša savo brangakmenius?
Taip, žmonės neretai parsiveža brangakmenių iš kelionių, pavyzdžiui, tanzanitų iš Tanzanijos ar safyrų iš Indijos. Tačiau ne visada šie akmenys yra tinkami papuošalų gamybai. Dažnai jie būna prastai nušlifuoti, asimetriški ar net pažeisti. Be to, ne kartą teko susidurti su atvejais, kai žmonės buvo apgauti ir vietoj brangakmenio įsigijo paprastą stiklą.
Kur jūs ieškote brangakmenių? Teko girdėti, kad kai kurie juvelyrai siunčiasi juos tiesiog paštomatu. Ar tai saugu?
Brangakmeniai, kurių vertė siekia kelis šimtus eurų, tikriausiai gali keliauti paštomatu – juos nesudėtinga įsigyti per „eBay“ ar aukcionus. Tačiau jei kalbame apie kelių karatų smaragdą, kurio vertė gali siekti dešimtis tūkstančių eurų, tokia siuntimo galimybė yra neįmanoma.
Aš asmeniškai dalyvauju pasaulinėse B2B (verslas verslui) parodose, kur susipažįstu su partneriais ir renkuosi brangakmenius tiesiogiai. Vėliau, jei užsimezga ilgalaikiai santykiai, partneriai kviečia apsilankyti savo saugyklose, kur galiu rinktis iš platesnio asortimento. Šiuo atveju labai svarbus asmeninis ryšys – nuo jo priklauso, kiek tau bus parodyta ir kokia informacija bus suteikta. Kai kurie brangakmeniai tiesiog lieka kitiems klientams, jei nėra abipusio pasitikėjimo.
Pavyzdžiui, neseniai vienam partneriui juvelyrui, su kuriuo bendradarbiaujame Monake, išsiunčiau brangakmenių už keliolika tūkstančių eurų, kad jis galėtų juos parodyti savo klientams. Visa tai grindžiama tik pasitikėjimu – tai mūsų verslo pagrindas.
Ar nebijote, kad siunčiant siunta gali dingti arba ją pavogs skirstymo centre?
Dažnai siunčiuosi brangakmenius, tačiau visada naudoju patikimus kurjerius, o ne paštomatus. Žinoma, visada egzistuoja rizika – net ir mašina gali dingti. Tačiau tai yra mūsų verslo dalis, ir tokias situacijas stengiamės maksimaliai valdyti.
Perkant brangakmenius internetu, yra kita rizika – galite gauti akmenį, kuris bus pažeistas ar skilęs. Realybė tokia, kad tik vienas iš kelių brangakmenių yra tinkamas papuošalo gamybai. Tai galima palyginti su drabužių pirkimu „Aliexpress“: galbūt pataikysite vieną iš dešimties, tačiau likusi dalis bus netinkama naudojimui. Todėl dirbant su brangakmeniais labai svarbu rinktis patikimus tiekėjus ir partnerius.
Koks yra brangiausias papuošalas, kurį jums teko sukurti? Gal galite įvardyti sumą?
Brangiausias papuošalas, kurį teko sukurti, buvo žiedas su 5 ct. deimantu. Jo vertė prilygo nedidelio namo kainai Vilniuje.
Ar Lietuvoje yra rinka tokiems brangiems papuošalams, ar dauguma jų skirti užsienio rinkai?
Taip, Lietuvoje visada yra rinka prabangiems papuošalams. Mano klientai, įsigyjantys tokius gaminius, dažnai pabrėžia, kad jiems neįdomu pirkti net ir garsių juvelyrikos namų, tokių kaip „Cartier“, papuošalų, jei tai yra masinė gamyba. Jie nenori turėti papuošalų, kuriuos dar nešioja tūkstančiai moterų visame pasaulyje.
Dažnai į mane kreipiasi žmonės, norintys spalvotų brangakmenių. Deimantas, paradoksalu, yra vienas paprasčiausių pasirinkimų juvelyrui: kreipiesi į deimantų dilerį, nurodai parametrus, šlifavimą, karatus ir viskas – gauni keletą pasiūlymų ir išsirenki. Tačiau surasti kokybišką smaragdą ar rubiną yra daug sudėtingiau. Pavyzdžiui, smaragdo, kuris būtų gražus, kokybiškas ir kainuotų mažiau nei 200 000 eurų, ieškojau ne vieną mėnesį.
Neseniai gaminome žiedą su 8 ct. safyru, todėl man pačiai teko skristi ir asmeniškai atsirinkti tinkamiausią akmenį. Tokie projektai reikalauja ne tik laiko, bet ir patirties bei atidumo.
Jūsų braižas yra labai išskirtinis. Atsimenu, kai 2021 metais jūsų kurtas žiedas buvo rastas baloje Vilniaus senamiestyje. Nuotrauka buvo pasidalinta „Facebook“, o komentaruose žmonės masiškai žymėjo jūsų juvelyrikos namus. Ar pavyko surasti savininkę?
Laimei, tame žiede buvo mažytė detalė, kuri nesimatė nuotraukoje. Tai padėjo nustatyti tikrąją savininkę. Tiesa, pirmoji moteris, kuri parašė, tvirtino, kad žiedas priklauso jai. Pradėjau klausinėti detalių ir labai greitai išaiškėjo, kad ji melavo. Po jos kreipėsi dar kelios moterys, ir viena iš jų, kuri tuo metu buvo užsienyje, pranešė, kad ją galimai apvogė. Istorija baigėsi laimingai – žiedo savininkė buvo surasta.
Ar po tos istorijos padidėjo klientų srautas?
Žmonės gana ilgai domėjosi, kaip baigėsi ši istorija, ir tai tikrai prisidėjo prie didesnio dėmesio mano darbams. Kalbant apie atpažįstamumą, mano papuošalai pastebimi net užsienyje dėl jų unikalaus dizaino. Viena klientė pasakojo, kaip Honkongo restorane prie jos priėjo moteris ir pasiteiravo apie žiedą „Toscana“. Pajuokavome, kad į kitą kelionę ji galėtų pasiimti mano vizitinių kortelių.
Manau, kad spalvoti brangakmeniai ir aukso masė sukuria tokį įspūdį, tačiau visada siekiu, kad mano papuošalai būtų ne tik prabangūs, bet ir išskirtiniai.
Kaip ilgai pačioje karjeros pradžioje darėte papuošalus savo rankomis? Kada pradėjo formuotis komanda?
Komanda pradėjo formuotis tada, kai per dieną jau buvo užsakomi trys žiedai. Toks darbo krūvis tapo neįmanomas vienam žmogui, todėl atsirado poreikis turėti meistrus. Pradžioje pakankamai ilgai papuošalus gaminau pati, ir net dabar turiu savo darbo stalą, prie kurio su malonumu prisėdu, kai turiu laiko.
Šiuo metu mano atsakomybės apima ne tik papuošalų gamybą – rūpinuosi bendravimu su klientais, brangakmenių parinkimu, darbuotojais ir visa įmonės veikla. Kai atsiranda daug užsakymų ir reikia užtikrinti, kad vitrinoje visada būtų papuošalų, natūralu, jog darbus tenka dalintis su kolegomis. Komandinė veikla yra būtina, kad galėtume pasiekti aukščiausią kokybę ir patenkinti klientų lūkesčius.
Koks šiuo metu yra vertingiausias brangakmenis?
Turmalinas Paraiba šiuo metu yra vienas geidžiamiausių brangakmenių pasaulyje. Jie randami tik keliose vietose, todėl jų vertė nuolat auga, o tai daro juos patraukliu pasirinkimu investicijoms. Brangiausią žiedą su Turmalinu Paraiba esame pardavę į Monaką už maždaug 40 000 eurų, nors jo reali rinkos vertė yra apie 100 000 eurų.
Nors Paraiba techniškai priskiriamas pusbrangiams akmenims, šiandien jis yra brangesnis už daugelį tradicinių brangakmenių dėl savo retumo ir unikalios spalvos.
Ar juvelyrikoje vyrauja tendencijos? Galbūt garsūs juvelyrikos namai jas diktuoja?
Didieji juvelyrikos namai dažnai turi savo kasyklas arba glaudžiai bendradarbiauja su jų partneriais. Tai leidžia jiems iš dalies formuoti rinkos pasiūlą ir tendencijas. Pavyzdžiui, pernai parodose dominavo peridotai. Man asmeniškai šis žalias akmuo atrodo kiek keistas ir ne itin patrauklus. Kai tokie akmenys staiga užplūsta rinką, tai paprastai reiškia, kad buvo atrasta didelė jų radimvietė, jie masiškai šlifuojami ir parduodami.
Panaši situacija buvo ir su tanzanitu. Šis mineralas atrastas gana neseniai ir iš pradžių buvo supainiotas su safyru. Tik po išsamesnių tyrimų paaiškėjo, kad tai visiškai kita mineralų grupė. Tanzanitui pavadinimą suteikė „Tiffany & Co.“, ir būtent jie išpopuliarino šį akmenį visame pasaulyje.
Man asmeniškai sunku suprasti, kaip juvelyrikoje gali būti mada. Juvelyrika – tai visų pirma išliekamoji vertė.
Ar jūsų nuomone akmenys turi mistinių galių? Žmonės dažnai renkasi brangakmenius pagal savo zodiako ženklą ar charakterį, tikėdami, kad akmuo turi energiją. Ar jūs kaip juvelyrė tuo tikite?
Brangakmeniai – tai mineralai, gamtos kūriniai. Jie turi savo unikalų grožį ir savybes, tačiau kiekvieno požiūris į jų „energetiką“ yra asmeninis. Galiu pasakyti, kad su citrinu ir turmalinu labai malonu dirbti. O, pavyzdžiui, smaragdas yra akmuo su charakteriu, reikalaujantis daugiau dėmesio ir kruopštumo.
Klientai dažnai klausia, kokį akmenį rinktis pagal gimimo datą ar horoskopą. Mano patarimas paprastas: rinkitės akmenį, kuris jums yra gražus ir patrauklus. Jei pagal horoskopą jums tinka gintaras, bet jis jums nepatinka, nėra jokios priežasties jį rinktis. Galiausiai, jei peržiūrėtumėte 10 skirtingų horoskopų, greičiausiai rastumėte 10 skirtingų rekomendacijų.
Sakoma, kad smaragdas padeda, kai reikia tvirtybės, kai atrodo, jog žemė slysta iš po kojų. Deimantas, savo ruožtu, yra ypatingas mineralas – jo tvirtumas ir grynumas simbolizuoja stiprybę. Mane žavi gamtos sugebėjimas kurti tokius skirtingus ir unikalius mineralus įvairiose pasaulio vietose.
Palyginkime net perlus: tai, kas auga mūsų kraštuose, yra visiškai kitaip nei tai, ką randame kituose vandenyse. Visa tai yra gamtos stebuklas, kuris mane nuolat įkvepia.
Kodėl perlų kainų diapazonas taip skiriasi – nuo kelių eurų iki kelių tūkstančių?
Perlų kainas lemia jų kokybė, dydis ir kilmė. Prieš porą metų parodoje įsigijau perlų ruošinį, kurio kaina buvo 12 000 eurų. Per tą laiką perlai pabrango maždaug 100%, ir dabar tokio ruošinio kaina siektų apie 24 000 eurų. Aukštos kokybės perlai, tokie kaip Akoya, išsiskiria savo nepriekaištinga išvaizada– pakanka tik į juos pažvelgti, kad tai suprastum.
Maždaug 90% šiandien parduodamų perlų yra auginami fermose, natūralioje aplinkoje, tačiau prižiūrimi žmogaus. Tai yra ne vienerių metų procesas, reikalaujantis didelio kruopštumo. Todėl perlų vėrinio kaina gali siekti ir 40 000 eurų. Norint įsigyti tokį gaminį, labai svarbu turėti patikimus partnerius, kurie užtikrintų kokybę ir padėtų išvengti permokėjimo.
Perlai yra universalus ir nepavaldus laikui papuošalas, puikiai tinkantis bet kokio amžiaus moterims. Brangiausią perlų vėrinį su inkrustuotais deimantais įsigijo moteris, kuriai buvo gerokai virš 80 metų. Kai ji užsidėjo tą vėrinį, kontrastas tarp jos amžiaus ir perlų vėrinio buvo tiesiog stulbinantis. Moteris pasakė žodžius, kurie man iki šiol išliko atmintyje: „O kada, jei ne dabar? Pakuokit, aš perku!“ Tai paliko man labai didelį įspūdį.
Kaip vyrui tinkamai pasiruošti piršlyboms? Kaip išsirinkti tą vienintelį tobulą žiedą?
Esame ne kartą diskutavę su vyrais apie tai, kad sužadėtuvių žiedas yra ypatingas tuo, jog vyras dovanoja dalelę savęs. Klasikinis pasirinkimas – balto aukso žiedas su deimantu – yra pats populiariausias, tačiau tikrai nebūtina apsiriboti šia tradicija. Žiedas gali būti su spalvotu brangakmeniu ar net kelių brangakmenių deriniu. Vyras paprastai renkasi tai, kas jam pačiam atrodo gražu, įsivaizduodamas, kaip šis papuošalas atrodys ant mylimosios rankos.
Tradicija dovanoti deimantą atsirado Amerikoje po karo, kai rinkoje buvo sukaupta daug šių brangakmenių, ir jų populiarinimas tapo komercine strategija. Tad balto aukso žiedas su deimantu yra vienas komerciškiausių variantų, tačiau tai nereiškia, kad jis mažiau vertingas ar prasmingas.
Daugelis klientų nori, kad žiedas turėtų asmeninę prasmę ir pasakotų jų istoriją. Pavyzdžiui, kartą kūrėme žiedą su katino detale, nes tai simbolizavo poros pažintį ir bendrą gyvenimą kartu.
Svarbiausia – suprasti, kokia yra ta moteris, kurios ranką prašysite. Ką ji mėgsta, koks jos stilius, kokie papuošalai jai patinka? Atsižvelgus į šiuos dalykus, galima sukurti žiedą, kuris bus ne tik gražus, bet ir tobulai jai tinkantis.
Tinklalaidė: „Kūryba be filtrų“: