Amerikiečių žurnalistas: talentas ne paveldimas, o išugdomas
Nuo to, kaip dažnai vaikai tobulina savo talentą, kaip jie susitaiko su nesėkmėmis, kaip yra motyvuojami ir kritikuojami, priklauso, ar vaikui pavyks sėkmingai atskleisti savo gebėjimus. Štai 6 taisyklės, kurios padės atskleisti jūsų vaiko talentą!
D. Coyle teigia, jog vienintelis būdas padėti savo atžaloms atskleisti jų talentą – tai suprasti, kad jis ne paveldimas, o jį reikia užauginti.
Žymus amerikiečių žurnalistas, knygos „The Talent Code“ (liet. talento kodas) autorius D. Coyle teigia, jog vienintelis būdas padėti savo atžaloms atskleisti jų talentą – tai suprasti, kad jis ne paveldimas, o jį reikia išugdyti.
D. Coyle du metus tyrinėjo ir stebėjo didžiausias pasaulio talentų mokyklas, kurios kasmet užaugina aukšto lygio sportininkus, menininkus, muzikantus bei matematikus. Pasak autoriaus, visas šias mokyklas siejo tie patys ugdymo metodai, kuriais jis dalinasi savo knygoje tėvams. Štai šešios D. Coyle taisyklės, kurių laikydamiesi galite padėti savo vaikui atskleisti jo gabumus.
1. Gaudykite kiekvieną užsidegimo liepsnelę vaiko akyse
Tam, jog vaikui pasisektų, jis turi daug praktikuotis, būti užsidegęs, motyvuotas, užsispyręs, bet visų svarbiausia – jis turi degti meile tam, ką daro. Kai vaiko asmenybė susitapatina su konkrečiu tikslu, vaiką užlieja nesąmoningas motyvacijos pliūpsnis, kuris stumia jį tobulėti ir daug dirbti. Jei savo vaiko akyse pamatėte užsidegimą, aistrą ir džiaugsmą, kai jis užsiima tam tikra veikla, nepamirškite jo paskatinti, pagirti ir suteikti jam visus įrankius, kurių jam reikia gabumams vystyti.
2. Kartu mokykitės iš padarytų klaidų
Svarbu, jog vaikas suprastų, kad klaidos – tai ne galutinis verdiktas, o priemonė, kuri padeda tobulinti savo sugebėjimus. Paaiškinkite savo atžalai, jog klaidų darymas ir jų taisymas tėra tobulėjimo procesas. Vaikai, kurie savo klaidas mato kaip galimybes tobulėti ir išmokti kažko naujo, dažniausiai tampa savo srities genijais. Daugumą vaikų klaidos išgąsdina ir jie nustoja veikti.
TAIP PAT SKAITYKITE: Tėvai sprendžia vaikų namų darbus? Tai – meškos paslauga
3. Supraskite, jog lėtas mokymasis yra produktyvus
Kuomet vaikas mokosi lėtai, jis geriau pastebi savo klaidas ir gali jas anksčiau ištaisyti. Vienoje iš D.Coyle tyrinėtų klasikinės muzikos mokyklų, taisyklė buvo paprasta – vaikai turėjo groti taip lėtai, jog girdintys melodiją negalėtų suprasti, koks tai kūrinys. Šios taisyklės principas – svarbu, ne kaip greitai gali sugroti kūrinį, o kaip lėtai gali padaryti tai be klaidų. Taigi, neskubinkite vaiko mokytis viską daryti greitai, tačiau netiksliai. Duokite jam laiko ir skatinkite neskubėti.
4. Pagirkite už įdėtas pastangas, bet ne įgimtus įgūdžius
Kai pagiriame vaiko dedamas pastangas į savo talentą, jis linkęs daugiau rizikuoti, nebijo klysti ir mokytis iš savo klaidų. Kuomet tėvai pradeda girti vaiką už tai, kas jam natūraliai gerai sekasi, vaikai nustoja stengtis ir nelinksta rizikuoti.
5. Skatinkite vaiką imituoti
Įrodyta, jog tam tikro veiksmo pastovus atkartojimas – trumpiausias kelias pagerinti sugebėjimą atlikti tą veiksmą. Kuomet vaikai imituoja, kad šoka ar piešia, tai reiškia, kad jie žengė pirmą sėkmingą žingsnį šio talento link.
6. Atsitraukite ir suteikite vaikui laisvę
Nesvarbu, kad esate labai rūpestingi tėvai ir norite padėti savo atžalai, tačiau visi gabumai, kurių jam reikia, slypi jo viduje, todėl turite leisti jam augti ir tobulėti pačiam. Viskas, ką tėvai gali ir turi daryti – stebėti, kuo vaikas domisi ir girti jo pastangas. Trumpai tariant, turite nukreipti savo vaiko energiją teisinga linkme.
TAIP PAT SKAITYKITE: Jūsų namai gali atrodyti prabangiau, nei yra iš tiesų. Aukso verti patarimai
Sekite naujienas ir mūsų „Facebook“ puslapyje!