K.Meschino duomenis apkalbų portale nutekinę programišiai stojo prieš teismą: „Nežinojau, kad tai nusikaltimas“

Karolina Meschino / Asmeninio albumo nuotr.
Karolina Meschino / Asmeninio albumo nuotr.
Morta Mikutytė
Šaltinis: „Tauragės kurjeris“
2023-08-02 17:41
AA

„Nulaužęs“ garsios nuomonės formuotojos Karolinos Meschino paskyrą programėlėje „Snapchat“, pasisavinęs prisijungimo vardą ir slaptažodį, įsibrovėlis padarė įvairių ekrano nuotraukų ir jas išplatino kitame socialiniame tinkle „Discord“. Elektroninių duomenų pasisavinimo ir neteisėto prisijungimo aplinkybes aiškinasi Tauragės apylinkės teismas.

Ant Tauragės apylinkės teismo stalo šįkart nugulė didžiulė elektroninių duomenų vagystės byla, kurios visi tomai vos telpa į dvi dėžes, rašo portalas kurjeris.lt. Kaltinamaisiais paskelbti programuotojai vilnietis Vitas M. ir pagėgiškis Darius M. savo kaltę pripažįsta, todėl bylą praėjusią savaitę nuspręsta nagrinėti sutrumpinto įrodymų tyrimo tvarka, apklausiant tik kaltinamuosius, kurie bylos nagrinėjime dalyvauja be advokatų.

2020 metų birželio 20-ąją buvo įsilaužta į garsios nuomonės formuotojos Karolinos Meschino socialinio tinklo „Snapchat“ paskyrą. Įsilaužimo metu padarytos ekrano nuotraukos su asmenine moters informacija išplatintos socialinio tinklo „Discord“ serveryje „Pletkai“. Teismo salėje kaltinamasis pagėgiškis Darius M. pasakojo, kad svetimus prisijungimo duomenis rado internete, tačiau neva nemokėjo elgtis su „Snapchat“ programėle, todėl patikrinimui, ar duomenys teisingi, juos perdavė vilniečiui Vitui M.

Šiam pavyko pasinaudoti ir gautu prisijungimo vardu, ir slaptažodžiu. Pastarasis teismui kalbėjo, kad vos prisijungęs prie svetimos paskyros padarė ekrano nuotraukų. Prisijungęs esą buvo neilgai, o užfiksuotas ekrano nuotraukas išplatino socialinio tinklo „Discord“ serveryje „Pletkai“ – jame gausu grupių, kuriose smulkiai aptarinėjamas garsenybių gyvenimas.

„Su Dariumi pažįstami esame tik internete. Gavau žinutę iš jo su duomenimis. Nepatikėjau, kad jie tikri, bet pabandžiau prisijungti ir pavyko. Pamačiau paskyroje esamus draugus, išsaugotas žinutes skaičiau. Stebėjau paskyrą, padariau ekrano nuotraukų ir jomis dalinausi „Discorde“, – teismui kalbėjo Vitas M., negalėjęs paaiškinti, kodėl taip pasielgė. – Suprantu, kad tai kvaila, nežinojau, kad čia baudžiamasis nusikaltimas, man tada buvo 21-eri.“

Darius M. išgirdo ir daugiau kaltinimų. Teismo salėje paaiškėjo, kad programuotojas, įgijęs vos pagrindinį išsilavinimą, kompiuteriu yra vykdęs atakų prieš įmonių internetinius portalus, taip rasdamas spragas ir gaudamas įvairius asmeninius duomenis. Nukentėjusi bendrovė „Bartus pro“, į kurios puslapį domenai.lt įsilaužė kaltinamasis, kreipėsi į teismą su civiliniu ieškiniu – reikalavo priteisti daugiau nei 6 tūkst. eurų turtinės žalos ir 50 tūkst. eurų neturtinei žalai atlyginti. Kaltinamasis savo kaltę pripažino visiškai, tačiau su civilinio ieškinio dydžiu nesutiko.

Jis patikino, kad daugiau tokių veikų nebevykdo.

Savo baigiamojoje kalboje prokurorė Lolita Marcinkutė prašė teismo vilniečiui Vitui M. skirti 4000 eurų baudą ir konfiskuoti mobilųjį telefoną kaip nusikaltimo įvykdymo priemonę. Dariui M. prokurorė prašė skirti 1,5 metų laisvės atėmimo bausmę, o ją subendrinus su ankstesniu teismo nuosprendžiu – skirti galutinę 2 metų ir 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmę, ją atidedant tokiam pat laikotarpiui. Prokurorė teismo prašė konfiskuoti šio kaltinamojo kompiuterį kaip nusikaltimo įvykdymo priemonę, rašo portalas kurjeris.lt.

Kaltinamieji paskutinio žodžio teise nepasinaudojo, tvirtindami, kad neturi ką pasakyti.

Teismas nuosprendį šioje byloje skelbs rugpjūčio mėnesį.