Ką daryti, kai absoliučiai viskas nesiseka?
Jus užgriuvo uraganas: didelės problemos darbe, santykių krizė, pavasarinis nuovargis, draugės išdavystė... Ir visa tai – vienu metu! Kai atrodo, kad nieko, visai ničnieko nebegali kontroliuoti, kai žemė slysta iš po kojų, psichoterapeutė Sharon Martin pataria: būtinai susikoncentruokite į save!
Mes įpratusios kontroliuoti gyvenimą, norime, kad viskas būtų aišku, suplanuota ir nuspėjama, mums patinka, kai viskas klostosi taip, kaip norisi mums. Jaučiamės saugios, kai galime ką nors kontroliuoti, bet ta kontrolė – tik iliuzija: dažniausiai neįmanoma kontroliuoti kitų žmonių ir gyvenimiškų įvykių.
Kai jaučiatės taip, lyg į jūsų gyvenimą būtų įsisukęs uraganas, reikia tik vieno: tapti to uragano epicentru.
Tokiais etapais, kai atrodo, jog gyvenimas jums kiša vieną kiaulystę po kitos, reikia tik vieno: susikoncentruoti į save. Bet mes dažniausiai elgiamės atvirkščiai: norime, kad aplinkiniai pasikeistų ir elgtųsi taip, kaip mums patogiau. Kai jaučiatės taip, lyg į jūsų gyvenimą būtų įsisukęs uraganas ir nusinešęs ramybę, džiaugsmą, stabilumą, reikia tik vieno: tapti to uragano epicentru. Ten, vėjams siaučiant, yra vienintelis ramus taškelis.
Kai nebeįmanoma kontroliuoti gyvenimo, susikoncentruokite į tai, ką galite kontroliuoti. Į save. Pirmiausia reikia nusiraminti:
...pailsėti nuo bendravimo, dažniau pabūti vienai, pagalvoti „apie gyvenimą“,
...medituoti,
...dažniau pabūti gamtoje (be ausinių ir išjungus telefoną),
...sportuoti,
...išsikalbėti su geriausia drauge,
...pradėti rašyti dienoraštį arba sukurti artimiausių tikslų sąrašą,
...klausytis daug muzikos,
...mažiau bendrauti su viskuo besiskundžiančiais bambekliais,
...idealiai susitvarkyti namus (tvarka aplinkoje – tvarka galvoje),
...pavaikščioti į baseiną (vanduo padeda atgauti jėgas),
...gerai išsimiegoti.
Kada reikia skirti daugiau dėmesio sau?
Norint išgyventi „uraganą“ su minimaliais nuostoliais, reikia laiku pastebėti, kada gyvenime viskas pradeda klostytis atvirkščiai jūsų norams.
Pirmiausia atkreipkite dėmesį, ar pradėjote dažniau nei įprastai jausti stresą, pasidarėte nebūdingai dirgli. Įpraskite įsiklausyti į save – tik tada įmanoma suprasti, ar gerai susitvarkote su nuolat mus lydinčiais mažais ar dideliais išbandymais. Sekite ne tik savo jausmus, bet ir kūno pojūčius: kūnas dažnai pirmiau pajunta, kad kažkas negerai, ir siunčia mums akivaizdžius signalus.
Reikia sunerimti, jei:
...esate apimta nerimo, dažnai verkiate,
...iš visų jėgų stengiatės kontroliuoti įvykius ir žmones,
...kenčiate nuo nemigos,
...jaučiate, kad tuoj pratrūksite,
...užsisklendžiate nuo bet kokio bendravimo,
...jus kankina galvos skausmas,
...jaučiatės neturinti energijos paprastiems darbams,
...per daug ar per mažai valgote,
...dažnai pykstate, norisi pyktį išlieti ant bet ko.
Visuomenėje tarsi esame įpareigoti atrodyti ir elgtis taip, lyg būtume laimės kūdikiai. Todėl atsikratyti dirbtinės šypsenos ir pripažinti, kad turime problemų, ne taip paprasta. Bet tokie chaoso etapai mūsų gyvenime – normalu. Nė viena jų neišvengiame.
Taigi, jei jaučiate, kad jus iš visų pusių užgriuvo nemalonumai, susikoncentruokite į save. Palikite ramybėje pasaulį ir kitus, kurių elgesio nepakeisite. Jūsų prioritetas tuo metu – rūpinimasis savimi. Nes save kontroliuoti mes (beveik) sugebame...