Ką daryti, kai jūsų žodžiai sukelia kitam žmogui norą gintis ir pulti?

Kaip jūsų pasakyti žodžiai veikia kitus? / Fotolia nuotr.
Kaip jūsų pasakyti žodžiai veikia kitus? / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Ką daryti, kai kažkas jūsų žodžius priima pernelyg asmeniškai ir puola gintis? Specialistės patarimai.

Psichologijos daktarė Marcia Reynolds portale „Psychology Today“ dalijasi savo patirtimi.

Tą dieną patyriau nedidelę katastrofą. Nebeatsidarė garažo durys. Rankiniu būdu jų atidaryti nepavyko, todėl automobilis buvo užstrigęs viduje. Kitą dieną tikėjausi juo važiuoti iki oro uosto.

Meistras paskambinęs pasakė, kad duris galės sutvarkyti tik ryte. Aš paklausiau, ar būtų galimybė atvykti tą dieną. Jis pasakė, kad menka galimybė yra, tačiau tik tuo atveju, jei kažkas atšauktų užsakymą. Tada pasakiau: „Būtinai užvažiuokite, jei kažkas atšauks užsakymą. Jei šiandien nepavyks atvykti, turėsiu atšaukti užsakymą“.

Jis grubiai atsakė: „Puiku, atšaukite užsakymą“.

Šiek tiek aprimusi pasakiau: „Tai nebuvo grasinimas. Tai faktas. Rytoj išvykstu, todėl manęs nebus, jei pasirodysite rytoj.“

Jis kažką sumurmėjo apie tai, kad tądien nesitikėčiau jų sulaukti ir kad jam reiktų iki popietės žinoti, ar siųsti rytoj meistrus, ar ne. Ir padėjo ragelį.

Po valandos jis perskambino ir pranešė, kad atvyks ankstų rytą, kadangi kažkas atšaukė užsakymą.

Gynybinė reakcija yra labai dažnas žmogaus elgesys. Juk smegenų pirminė funkcija yra apsaugoti. Jeigu kalbantis su žmonėmis jie šalia jūsų jaučiasi psichologiškai saugūs, galbūt su jais turėsite labai racionalų pokalbį. Jei jų smegenys aptinka potencialią grėsmę, tai sukels gynybinį atsaką. Jie arba užsisklęs, arba puls.

TAIP PAT SKAITYKITE: Neigiamų emocijų įtaka sveikatai bei patarimai, padėsiantys jų atsikratyti

Daugumoje pokalbių žmogaus gynybinė reakcija mažai susijusi su jūsų ketinimais.

Jei jūsų pašnekovui suveikė gynybinė reakcija į jūsų geranoriškus žodžius, formuluodami atsakymą atsižvelkite į šiuos patarimus:

  1. Nesakykite „Nepriimk to asmeniškai“. Taip tik sustiprinsite žmogaus reakciją. Atsiprašykite to žmogaus už nesusipratimą ir pasakykite, kad jūs tik norėjote padėti aba suteikti informacijos (jei taip iš tiesų ir buvo).
  2. Pasistenkite suprasti, kodėl pašnekovo smegenys jūsų žodžius suvokė kaip grėsmę. Ar galėjo pašnekovas jūsų žodžius interpretuoti kaip kritiką ar smerkimą? Ar jis galėjo pamanyti, kad jūs jam grasinate, ar jūsų veiksmai sužalos jį ar ją? Užtikrinkite žmogų, kad suprantate, kokia svarbi jam yra ta tema, ir geriau tiesiog paaiškinkite, ką turėjote omeny.
  3. Atsiprašykite, arba bent jau pripažinkite, kad jums ne visada pavyksta gerai išreikšti savo mintis, ir pabandykite tai padaryti dar kartą. Tai nereiškia, kad klydote. Jūsų nuolankumas sumažins pašnekovo gynybinę reakciją.
  4. Stebėkite savo emocinę reakciją. Kartais gali nutikti ir taip, kad pašnekovo gynybinė reakcija privers jus pajusti pyktį ar baimę, kadangi jūsų smegenys užims kontrgynybinę poziciją. Jei jūsų kvėpavimas pagreitėja arba sustoja, giliai įkvėpkite pilvu. Tada iškvėpdami mintyse suskaičiuokite iki 4. Kol jūsų smegenys aprims, pasidomėkite, dėl ko žmogus taip šiurkščiai į jūsų pasakytus žodžius sureagavo.
  5. Duokite žmogui erdvės. Atsikvėpimas ne tik padės susiimti patiems, bet ir suteiks galimybę nusiraminti ir pašnekovui. Pašnekovas galimai toliau kalbės, tačiau turės galimybę atsikvėpti. Suteikite žmogui progą pagalvoti, ką sakyti toliau.

Nesvarbu, dėl kieno kaltės pokalbio metu vienam pašnekovui (arba abiem) kilo pyktis ar baimė; jūs galite sumažinti įtampą ir kartu susikoncentruoti bei pasiekti užsibrėžtą tikslą. Naudokite šiuos penkis gynybinės pašnekovo reakcijos mažinimo patarimus, ir jūsų pokalbiai vystysis sklandžiai.

TAIP PAT SKAITYKITE: Emocijų paleidimo instruktorius Rytis Lukoševičius: „Norite būti laimingi? Nebesinešiokite savo skausmo“