Ką reikėtų žinoti apsinuodijus alkoholiu? Toksikologės komentaras

Kalėdinis vakarėlis su draugais / „Fotolia“ nuotr.
Kalėdinis vakarėlis su draugais / „Fotolia“ nuotr.
Šaltinis: Žurnalas „JI“
A
A

Artėja didžiosios metų pabaigos šventės, per kurias du trečdaliai iš mūsų jausis beviltiškai persivalgę ir apsunkę, pusei sustos skrandis, trečdaliui užkietės viduriai, o dešimtadalį dėl apsinuodijimo alkoholiu nemaloniai pykins... Išeitis? Taip, spėjate teisingai – vaišintis saikingai.

Vis dėlto, jei apsinuodijimo išvengti nepavyksta, verta pasidomėti, ką tokiu atveju daryti.

Konsultuoja gydytoja toksikologė, Apsinuodijimų informacijos biuro vedėja Laima Gruzdytė.

– Kuo dažniausiai žmonės apsinuodija per šventes?

– Alkoholiu. Gaila, bet daugelio sąmonėje šventės be svaigalų vis dar neįsivaizduojamos. Daugiausia pacientų dėl alkoholio sukeltų sveikatos sutrikimų medikai sulaukia tarpušvenčiu, po kelias dienas trukusių kalėdinių vaišių. Neretai žmonės tiesiog nejaučia saiko.

Didžiausią riziką padauginti sukelia stiprieji alkoholiniai gėrimai, ypač suvartoti per trumpą laiką. Apsinuodijimo grėsmę didina ir alkoholio gėrimas tuščiu skrandžiu, tuomet jo rezorbcija (pasisavinimas) iš žarnyno labai pagreitėja. Būta atvejų, kai žmogus į ligoninę pateko jau gilios komos būsenos...

Dar viena persivaišinimo grėsmė – pankreatitas, arba kasos uždegimas. Juo susirgti rizika labai padidėja daug ir riebiai privalgius ir kartu vartojus alkoholį. Tai labai pavojinga būklė, galinti pasibaigti net mirtimi.

Ji pasireiškia gausiu pykinimu, vėmimu, viduriavimu ir stipriais skausmais viršutinėje pilvo dalyje. Dažnai po šventinio periodo dėl gausaus valgymo ir dar gausesnio alkoholio vartojimo žmonėms gali paūmėti opaligė, padidėti infarkto, insulto rizika.

– Kada kreiptis į medikus?

– Jei išgėręs žmogus nuėjo miegoti – gal ir galima jį palikti ramybėje, bet jei tokio žmogaus nepavyksta pažadinti – jau požymis, kad ši būklė gali būti grėsminga sveikatai ar net gyvybei.

Taip pat derėtų sunerimti, jei žmogus vemia miegodamas ar vėmimas užsitęsia ir žmogus nebegali gerti, nes viską išvemia. Kritęs kraujospūdis, trinkantis kvėpavimas, mėlstanti oda – tai pavojingi simptomai, kuriuos pastebėjus reikėtų kreiptis į medikus, jie ir nuspręs, ką toliau daryti.

– Nuo ko priklauso apsinuodijimo alkoholiu rizika?

– Labiausiai – nuo išgerto jo kiekio. Prisideda ir tolerancijos veiksnys – jei žmogus alkoholį vartoja dažnai, nuo didesnio kiekio apsvaigs mažiau. Moterys svaigalų poveikį pajunta greičiau ir stipriau nei vyrai, nes tai lemia ir kūno masė, ir alkoholį skaidančių fermentų kiekis.

Vyrų organizmas alkoholį pradeda skaidyti jau skrandyje, o moterų tik vėliau. Apsvaigimą lemia ir tai, žmogus pavalgęs ar ne. Taip pat svarbu, vartojami stiprūs ar silpnesni gėrimai, gazuoti ar be angliarūgštės. Stipriuosiuose ir gazuotuose gėrimuose esantis alkoholis rezorbuojamas greičiau, taigi ir apsvaigstama labiau. Tačiau apsinuodyti galima ir nuo alaus, jei jis geriamas dideliais kiekiais.

– Ar yra būdų palengvinti pagirias?

– Kalbant apie alkoholio vartojimo pasekmes, reikėtų skirti pagirias ir abstinenciją. Jei žmogus nėra nuo alkoholio priklausomas, jis, pavartojęs per daug alkoholio, kitą dieną jaus pagirias: kamuos bendra bloga savijauta, skaudės galvą, troškins, trūks energijos ir pan. Tada tiesiog reikėtų gerti daugiau skysčių, įvairių arbatų, ilsėtis, ilgiau pagulėti ir, kaip juokauja kai kurie medikai, atgailauti.

Stebuklingo vaisto ar būdo palengvinti pagirias nėra. Šiek tiek padėti gali medikamentai nuo galvos skausmo, preparatai skrandžio rūgštingumui, pykinimui mažinti.

Jei išsiblaivė kelias dienas alkoholiu piktnaudžiavęs nuo jo priklausomas žmogus, kitą ar dar kitą dieną jis gali jausti abstinencijos būklę. Gali drebėti rankos, kilti stiprus nerimas ar panikos atakos, net traukuliai. Tai pavojinga būklė, reikalaujanti medikų priežiūros, todėl tokį žmogų reikėtų vežti į gydymo įstaigą.

– Ką kaip gydytoja patartumėte žmonėms artėjant šventėms?

– Išbandyti ir kitokį šventimą – be alkoholio. Tiesiog per šias šventes jo nevartoti. Išdrįsti sulaužyti ydingas tradicijas.

Apsinuodijus – skubi pagalba telefonu

Apsinuodijus alkoholiu, vaistais, nuodingais garais ar kitomis medžiagomis, svarbi kiekviena minutė. Laiku ir tinkamai suteikta pagalba gali išgelbėti gyvybę.

Pateikiame Apsinuodijimų informacijos biuro telefoną, kuriuo, kilus įtarimui dėl apsinuodijimo, galima skambinti visą parą. Telefonu konsultuoja gydytojai toksikologai, jie budės ir švenčių dienomis – per Kūčias, Kalėdas, Naujuosius metus.

Konsultacijos nemokamos (už juos mokėsite pagal savo operatoriaus nustatytus tarifus).

Apsinuodijimų informacijos biuras – (85) 2362052

Daugiau naudingų patarimų, kaip sutikti artėjančias šventes ir kaip neapsinuodyti nuo maisto, rasite naujajame žurnalo „Ji“ numeryje!

Žurnalas „Ji“ (51 nr.)
Žurnalas „Ji“ (51 nr.) / Redakcijos archyvo nuotr.