Ką svarbu žinoti apie „Korona Stop LT“?

Vyras naršo telefone / Shutterstock nuotr.
Vyras naršo telefone / Shutterstock nuotr.
Projekto partnerio turinys
Šaltinis: Projekto partnerio turinys
A
A

Lapkričio pradžioje Lietuvoje pradėtas oficialus programėlės „Korona Stop“ platinimas. Per kelias savaites ją įsidiegė daugiau nei 83 tūkst. gyventojų. Tikimasi, kad šis įrankis padės nutraukti koronaviruso infekcijos (COVID-19) plitimo grandinę.

Kaip veikia programėlė „Korona Stop LT“?

Fiksuodama „Bluetooth“ signalus iš kitų arti esančių telefonų, programėlė įspėja jus apie netoliese esančius COVID-19 užsikrėtusius asmenis ir pateikia rekomendacijas, kaip elgtis toliau. 

Svarbu! Programėlės naudotojams neatskleidžiama, kas pranešė apie sergantį žmogų. Taip pat nepateikiama ir jokia kita informacija, kuri leistų identifikuoti COVID-19 užsikrėtusį asmenį.

Kuo programėlė naudinga saugantis nuo koronaviruso? 

Koronavirusas, sukeliantis COVID-19 ligą, gali plisti nepasireiškus simptomams, taigi užsikrėtęs asmuo užkratą platina to nežinodamas. Tarkime, jeigu susirgote, bet simptomai jums pasireiškė vėliau, virusą jau galėjote perduoti kitiems. Norėdami sustabdyti tolesnį koronaviruso plitimą, apie tai privalote įspėti visus žmones, su jumis turėjusius kontaktą. 

Svarbu! Programėlė COVID-19 užsikrėtusiam asmeniui suteikia galimybę lengviau apie ligą informuoti tuos asmenis, kurių nepažįsta arba apie kuriuos galėjo pamiršti.

Kaip dažnai atnaujinama informacija apie riziką?

„Korona Stop LT“ programėlėje informacija apie užsikrėtimo COVID-19 riziką atnaujinama ne rečiau kaip kas 24 valandas. 

Ar naudoti „Korona Stop LT“ programėlę privaloma? 

Programėlę atsisiųsti gali kiekvienas to norintis asmuo. Tai rekomendacinio pobūdžio priemonė. Taigi, „Korona Stop LT“ naudoti tikrai neprivalu. Vis dėlto šis įrankis suteikia galimybę pranešti apie tai, kad užsikrėtėte COVID-19, ir operatyviai įspėti kitus programėlės naudotojus, nustatyti ligos plitimo riziką. 

Svarbu! Ar pranešti apie tai, kad užsikrėtėte COVID-19, įspėti programėlės naudotojus, kurie galėjo turėti sąlytį su jumis per paskutines 14 dienų, sprendžiate patys. Jokia bauda nebus taikoma, jei nesinaudosite šiuo įrankiu. Atsisiųsti programėlę, nustoti ją naudoti ir vėl pradėti galite bet kuriuo metu.

Ar turint programėlę telefoną reikėtų nešiotis su savimi?

„Korona Stop LT“ programėlė veikia per privatų ryšį tarp telefonų. Jei ketinate būti ten, kur yra rizika susidurti su COVID-19 užsikrėtusiu asmeniu, naudinga turėti telefoną, kuriame įdiegtas šis įrankis. Taip tiksliau bus nustatytas rizikos lygis. Taip pat būtina pasirūpinti, kad telefone veiktų „Bluetooth“ ryšys.

Ar naudoti „Bluetooth“ ryšį saugu? Ką daryti, kad nebūtų įdiegta kenkėjiškos programinės įrangos?

Norėdami padidinti įrenginio saugumą, turėtumėte atnaujinti saugos parametrys ir įdiegti naujausią operacinės sistemos versiją. Taip užtikrinsite, kad įrenginys atitiktų naujausias „Bluetooth“ protokolo saugos specifikacijas.

Programėlė pranešė apie padidėjusią riziką. Ar tai reiškia, kad susirgsiu?

Jei į programėlę atėjo pranešimas, vadinasi, buvote arti koronavirusu užsikrėtusio asmens. Tai nereiškia, kad tikrai susirgsite. Dabar svarbu likti namuose ir stebėti savijautą. 

Daugiau informacijos  apie programėlę rasite koronastop.lrv.lt

Svarbu! Atsiradus sausam kosuliui, karščiavimui ar pasunkėjus kvėpavimui, kreipkitės į šeimos gydytoją. Papildoma informacija ir rekomendacijos bus pateiktos programėlėje.

Projektas iš dalies apmokamas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis. Jį administruoja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija.

Sveikatos stiprinimo fondas
Sveikatos stiprinimo fondas