Ką svarbu žinoti šiltnamio šeimininkui?

Šiltnamis. / Fotolia nuotr.
Šiltnamis. / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2016-03-12 17:00
AA

Nusipirkote šiltnamį. Pasodinote pirmus augalus. Kas toliau? Varle.lt sodo technikos specialistai kiekvienam šiltnamio savininkui rekomenduoja atkreipti dėmesį į keletą svarbių dalykų.

Temperatūra

Jau pats šiltnamio pavadinimas kalba apie šio daikto paskirtį. Tačiau tai visai nereiškia, kad kuo didesnė viduje esančio oro temperatūra, tuo geriau. Optimali temperatūra augalų vystymuisi yra nuo +25 iki +30 laipsnių. Jei tempereatūra didesnė, reikėtų imtis tam tikrų veiksmų. Pats paprasčiausias būdas – savailaikis vėdinimas. Karštą dieną šiltnamio duris ir kitas angas geriausia atidaryti. Intensyvi oro apykaita svarbi ne tik iš patogios temperatūros palaikymo perspektyvos, bet ir dėl augalų apdulkinimo galimybių.

Norint, kad augalai vystytųsi teisingai ir galėtume mėgautis derliumi, reikia, kad temperatūra būtų ne mažesnė ir ne didesnė už optimalią. Jei šiltnamyje pasidaro vėsoka, reikėtų uždaryti duris ir kitas šiltnamio angas. 

O kaip elgtis jei vėlyvą pavasarį ar ankstyvą rudenį užklumpa didelės šalnos? Kovai su šiuo nemalonumu jau seniai naudojamas vanduo. Būtina maksimaliai padidinti šiltnamio drėgmės lygį. Šiam tikslui šiltnamyje pastatoma daug plokščių indų su vandeniu. Ant šiltnamio sienelių atsiranda gausus kondensatas. Vandens plėvelė veikia kaip papildomas izoliacijos sluoksnis. Tačiau nereikėtų pamiršti, kad tai nei sisteminis temperatūros reguliavimas, o skubus derliaus gelbėjimo būdas.

TAIP PAT SKAITYKITE: Kovo mėnesio darbai sode ir darže

Šiltnamio apšvietimas

Nepamirškite drėkinti orą, taip pat pasirūpinti, kad ant augalų nekristų ryškūs saulės spinduliai.

Jei šiltnamyje esantys augalai negauna pakankamai saulės šviesos, nereikėtų tikėtis gero derliaus. Šviesa – vienas svarbiausių dalykų, darančių tiesioginę įtaką teisingam augalų vystymuisi. Rekomenduojama, kad šiaurinė konstrukcijos dalis santykyje su pietine būtų pakelta maždaug 10–15 cm. Toks sprendimas užtikrintų vienodą saulės spindulių paskirstymą.

Sezono metu rekomenduojama du kartus plauti polikarbonatą. Tai lengva padaryti laistymo žarnos pagalba. Apšvietimo sumažėjimas 1% taip pat 1% sumažina derlių. Purvinos šiltnamio sienelės sumažina derlių 40%.

Drėgmė šiltnamyje

Šiltnamio viduje esant pernelyg aukštai temperatūrai ir dideliam šviesos intensyvumui, augalai patiria drėgmės deficitą net ir tuo atveju, jei reguliariai juos laistote. Karštomis dienomis būtinai vėdinkite šiltnamius. Nepamirškite drėkinti orą, taip pat pasirūpinti, kad ant augalų nekristų ryškūs saulės spinduliai.

Vidinės šiltnamio erdvės organizavimo taisyklės

Vidinės šiltnamio erdvės organizavimas priklausys nuo to, ką planuojate jame auginti. Sodinukams dėžėse ir gėlėms vazonuose reikalingi stelažai. Teisingam šviesos ir temperatūros režimui stelažus reikėtų kiek pakelti virš žemės lygio.

Tačiau jei nusprendėte auginti augalus dirvoje, vidinę šiltnamio erdvę reikėtų organizuoti kitaip. Tarp lysvių įrenkite 50–70 cm pločio praėjimą iš medienos lentų ar betono. Žemės lygis lysvėse turėtų būti didesnis nei praėjimo lygis – taip ir augalams bus patogu, ir jums nereikės labai lenktis jais rūpinantis.

TAIP PAT SKAITYKITE: Sėjame pomidorus: ką reikia žinoti ir kokių klaidų vengti