Kad pjautų kaip per sviestą

Peiliai / Fotolia nuotr.
Peiliai / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Žurnalas „JI“
A
A

Pagamintas iš kokybiškų medžiagų patikimos konstrukcijos virtuvinis peilis kainuoja gana brangiai, bet ši investicija tikrai atsiperka, nes geras įrankis palengvina maisto ruošimą ir laiko ne vienus metus.

Tikriausiai ir jūs ne kartą įsitikinote, kad maisto ruoša neteikia jokio malonumo, jei tenka darbuotis peiliu, kuris yra nepatogus, prastai pjauna ir greitai atšimpa. Jei mėgstate šeimininkauti virtuvėje, be gero peilio neišsiversite. O įsigijusi kokybišką netrukus įsitikinsite, kad geriau vienas gerai pjaunantis peilis nei dešimt atšipusių. Iš tiesų šeimininkei reikėtų turėti mažiausiai tris skirtingos paskirties peilius.

Šeimininkės peilių rinkinys

Pirmasis šiame sąraše – vadinamasis virėjo peilis. Jei išmoktumėte juo naudotis, suprastumėte, kad šis peilis nepamainomas ir kuo puikiausiai gali atstoti kitus pjaustymo įrankius. Virėjo peilio geležtė ilga, plati ir sunki. Ašmenys ploni, suformuoti aukštais nuolydžiais, kad pjautų kaip per sviestą, nemaigytų produktų. Naudojant tokį įrankį, pjūvio paviršius būna lygus, tad smulkinant šviežius vaisius, daržoves ir mėsą ant pjaustymo lentelės išteka mažiau sulčių. Virėjo peilis gana universalus: tinka tiek mėsai, tiek daržovėms – net pomidorams griežinėliais pjaustyti. Reikalui esant, juo galima kapoti į mažesnes dalis šonkauliukus ar šaldytą vištą.

Jei galite įsigyti kelis brangesnius peilius, kitas jūsų sąraše turėtų būti universalus pjaustymo peilis trumpesne (maždaug 11–12 cm) ir siauresne geležte. Šis peilis pravers ten, kur nepatogu naudoti virėjo peilį, pavyzdžiui, mėsinėjant vištą. Šeimininkaujant virtuvėje taip pat pravers duonriekis peilis ilga geležte ir banguotais ašmenimis. Juo suraikysite ne tik šviežutėlį batoną, bet ir sluoksniuotos tešlos pyragą, įdarytą puriu įdaru, supjaustysite daržoves, vaisius ir kitus minkštus produktus, kuriuos peilis lygiais ašmenimis sumaigo. Turėdama šiuos tris peilius, galėsite supjaustyti, sukapoti ir suraikyti bet kokius produktus.

Kad pirkinys neapviltų

Renkantis peilį, derėtų atkreipti dėmesį į medžiagas, iš kurių pagaminta geležtė ir rankena, taip pat į peilio konstrukciją, rankenos formą.

Virtuvinių peilių geležtės gaminamos iš įvairių rūšių plieno arba keramikos. Nerūdijančio plieno peiliai nereaguoja su maistu ir nerūdija, o pagaminti iš prastesnės kokybės plieno gana greitai atšimpa. Perkant peilį plieno geležte, reikėtų pasidomėti jo kietumu. Jei plieno kietumas pagal Rockwello skalę svyruoja nuo 55 iki 65 HRC, tokį peilį reikės rečiau galąsti. Anglinio plieno peilius lengviau galąsti nei įprastus nerūdijančio plieno, jų ašmenys ilgiau išlieka aštrūs, bet greičiau rūdija ir patamsėja. Metalinė peilio geležtė gali būti padengta specialia nelimpančia danga, kad neliptų pjaustomo produkto gabalėliai.

Peilio rankena turėtų būti pagaminta iš smūgiams ir drėgmei atsparios, lengvai nuplaunamos ir neslidžios medžiagos. Dažniausiai rankenos gaminamos iš polipropileno. Jei vis dėlto jums labiau prie širdies peilis medine rankena, prieš pirkdama tokį įrankį, įsitikinkite, kad mediena gerai impregnuota, medinės kriaunos ir geležtė stropiai sujungtos į vieną. Tai svarbu, antraip kriaunų plyšeliuose kaupsis skystis ir maisto likučiai. Ypač higieniškos metalinės rankenos, kurios su geležte sujungiamos be jokių sandūrų, bet  metalinė rankena turi vieną trūkumą – ji yra šalta. Peilio rankena turi turėti apsaugą, kad pirštai nenuslystų ant ašmenų.

Metalinė peilio geležtė gali būti įlieta į plastikinę rankeną arba įsprausta tarp dviejų plastikinių kriaunų ir tvirtai sukniedyta. Pastaruoju atveju aiškiai matyti, kad peilio geležtė eina per visą įrankio ilgį. Jei geležtė įlieta į plastiką, reikėtų pasidomėti, ar ji pakankamai ilga, kad po kurio laiko nepradėtų klibėti (tai dažnai nutinka su pigiais peiliais).
Prieš perkant peilį, reikėtų jį „pasimatuoti“. Aptakių formų rankena patogiai priglunda prie delno, o kampuota, pjaustant ilgesnį laiką ar kietesnį produktą, gali įsirėžti į delną. Kuo paprastesnė rankenos forma, tuo ji universalesnė.

Kuo ypatingi keraminiai peiliai

Keraminiai peiliai gaminami iš cirkonio oksido ir iterbio veikiant dideliam slėgiui ir aukštai temperatūrai. Ši medžiaga, dar vadinama keraminiu plienu, yra lengvesnė už plieną, o tvirtumu nusileidžia tik deimantams. Keraminių peilių ašmenys itin ilgai neatšimpa, yra higieniški, atsparūs korozijai ir visiškai nereaguoja su maistu – nekeičia jo skonio ir spalvos. Keraminiu peiliu galima pjaustyti bekaulę mėsą, vaisius ir daržoves, o sūrį, šaldytą maistą geriau pjaustyti plieniniu peiliu. Keraminius peilius reikia saugoti nuo smūgių, galąsti specialiu galąstuvu, plauti tik rankomis. Nukritęs ant kieto paviršiaus, keraminis peilis gali ištrupėti ar sudužti.

Apie peilių priežiūrą

Net iš aukštos kokybės plieno pagamintas ir gerai pagaląstas peilis vieną dieną neišvengiamai atšimpa. Kad tai nutiktų kuo vėliau, reikia jį tinkamai prižiūrėti.

  • • Peilius patartina laikyti atskirai, kad jų ašmenys nesiliestų su kitais įrankiais. Šiam tikslui labiausiai tinka specialus stovas arba ant sienos tvirtinamas magnetinis peilių laikiklis. Įrankių stalčiuje peiliams skirkite atskirą skyrių ir įtaisykite jame atramas geležtėms, kad peiliai nesitrintų vienas į kitą.
  • • Jeigu norite, kad peiliai ilgiau liktų aštrūs, naudokite pagamintas iš minkšto plastiko arba medines pjaustymo lenteles.
  • • Baigus pjaustyti, peilį reikėtų nuplauti šiltu vandeniu, nusausinti rankšluosčiu ir padėti į jam skirtą vietą. Jokiu būdu nedėkite peilio į kriauklę su kitais indais, nes užsimiršusi galite ne juokais susižaloti. Nemirkykite peilio vandenyje, nepalikite ilgam nešvaraus peilio, nes pridžiuvusio maisto likučiuose esančios rūgštys gali pažeisti metalą.
  • • Neplaukite peilių automatinėje indaplovėje, nes indų plovikliuose esantys chemikalai aukštoje temperatūroje greičiau suardo ploną ašmenų briauną, dėl to peiliai greičiau atšimpa.

Pomidoro testas

Pomidoras
Pomidoras

Jei norite patikrinti, ar peilis pakankamai aštrus, patikrinkite, kaip jis pjauna pomidorą. Uždėkite peilį ant pomidoro ir traukite nespausdama. Jei peilis perpjaus pomidorą vien savo svoriu, vadinasi, jis pakankamai aštrus.

Kaip aštrinti peilius

Jei peilio ašmenys pagaminti iš itin kieto plieno ir gerai prižiūrimi, įrankis ilgai išliks aštrus. Kietesnius peilius sunkiau pagaląsti ir reikia naudoti metalinį galąstuvą. Minkštesnio plieno geležtes lengviau galąsti, bet jų ašmenys atšimpa greičiau, todėl ir galąsti tenka dažniau.

Namuose peiliui aštrinti naudokite specialų metalinį ar keraminį strypą. Šiuo įrankiu peilis ne galandamas, o ištiesinama pažeista ašmenų briauna. Į vieną ranką paimkite peilį, į kitą – galąstuvą ir atremkite jį statmenai į stalą. Laikydama peilį 15–20° kampu, nestipriai braukite peilio ašmenis per strypą nuo rankenos per visą ašmenų ilgį iki smaigalio. Iš pradžių braukite viena, paskui kita ašmenų puse 5–10 kartų. Jei peiliai kietesnio plieno, geriau naudoti grūdinto metalo strypą, o minkštesnio plieno peiliams – keraminį. Jei peilio ašmenis aštrinsite reguliariai, kokybiško peilio, neprireiks rimčiau galąsti 2–3 metus. Kai ši priemonė nebegelbės, teks į rankas paimti galąstuvą arba patikėti šį subtilų darbą profesionalams.