Kad po dviejų skalbimų netektų išmesti: 5 patarimai, kaip užtikrinti drabužių ilgaamžiškumą

Skalbiniai / Organizatorių nuotr.
Skalbiniai / Organizatorių nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
A
A

Kad ir kaip tobulėtų skalbimo mašinų bei audinių gamybos technologijos, retkarčiais drabužiai vis dėlto traukiasi, plyšta ar praranda formą. Ekspertai teigia, kad kitaip niekada ir nebus, nes dalis šių negerovių nutinka dėl paties žmogaus kaltės. Pateikiame 5 patarimus, kaip rūpintis drabužiais, kad jie per kelias savaites nesusidėvėtų.

Šilkas – jautrus ir glamžytis linkęs audinys

Nors šilkiniai apdarai itin patogūs bei dailūs, daugelis juos mėgstančių žmonių turbūt puikiai žino, kokia ši medžiaga jautri. Nuo intensyvios saulės šviesos šilkas praranda spalvą, o neišplaunamas dėmes ant jo gali palikti net dezodorantas ar kvepalai. Šilkinius audinius reikia kruopščiau prižiūrėti, todėl netinkamai parinkta skalbimo mašinos programa ar net netinkamas skalbimas rankomis audinį gali sugadinti.

„Electrolux“ buitinės technikos ekspertas Petras Gendvilis aiškina, kad jautrioms medžiagoms plauti reikia specialių programų. „Jautriam audiniui skalbimo mašinos turi specialias programas. Šilko (Silk) programa skalbia itin švelniai, žemoje 30 °C temperatūroje, o drabužiai gręžiami mažesniu greičiu. Jei tokios galimybės nėra, galima pasirinkti Vilnos ar Skalbimo rankomis programas (30 °C temperatūra ir mažesnis gręžimo greitis)“, – teigia P. Gendvilis.

skalbiniai
skalbiniai / Organizatorių nuotr.

Prakaitas: kasdien plauti ar leisti išdžiūti?

Aktyviai sportuojantiems žmonėms nuolat kyla klausimas, ką daryti su šlapiais nuo prakaito drabužiais? Kasdien juos skalbti nepraktiška, ypač žiemą, nes jei neturite džiovyklės, jie iki ryto neišdžius ir kitą dieną sportuodami galite neturėti ką apsirengti. Bet skalbti tik kartą per savaitę taip pat ne išeitis.

Mažai suteptą sportinę aprangą galima skalbti ir greita skalbimo mašinos programa, tačiau tokiu atveju nepadauginkite skalbimo priemonių, nes šios gali neišsiskalauti. Neturintiems laiko skalbti, gali praversti Garų (Steam) programos, kurios atgaivina audinius, per trumpą laiką pašalina nepageidaujamus kvapus, be to, aprangos nereikia džiovinti. Tačiau jei drabužiai jau tikrai purvini, be specialios sporto programos neišsiversite.

Sportinius orui laidžius lauko drabužius reikėtų skalbti ir džiovinti Lauko drabužių (Outdoor) programomis, kurios ne tik gerai išskalbia jautrius audinius, bet ir išsaugo orui pralaidų sluoksnį.

Drabužiai
Drabužiai / Organizatorių nuotr.

Kaip užtikrinti, kad M netaptų XL

Jei jau skyrėte laiko ir brangesnį drabužį išskalbėte rankomis, mažiausiai norisi, kad jis ištįstų. O būtent taip nutinka, kai išplovę laikote palaidinę ar megztinį pakėlę leisdami vandeniui nubėgti. Vanduo tempia audinį žemyn ir drabužis šiek tiek išsitempia. Kelis kartus tai pakartojus rūbas tarsi be jokios priežasties ima ir pailgėja.

„Ypač jautri yra vilna, todėl jeigu ruošiatės vilnonį drabužį skalbti skalbimo mašina, naudokite Vilnos (Wool) programą. Nedėkite daugiau nei 2 kg skalbinių. Jeigu norite būti tikri, kad vilnoniai drabužiai bus išskalbti ir išdžiovinti saugiau, rinkitės skalbimo mašinas ar džiovykles su „Woolmark“ sertifikuotu ženklu. Tiek skalbiant, tiek džiovinant tinkama temperatūra ir būgno sukimo greitis nesuvelia ir neištampo vilnonių audinių. Be to, šia programa galima skalbti ir kitus itin jautrius audinius, ypač tuos, kurie pažymėti „skalbti rankomis“ ženkliuku“, – aiškina P. Gendvilis.

Skalbiniai
Skalbiniai / Organizatorių nuotr.

Kartais skalbti išvis nebūtina

Prieš dedant drabužį į skalbimo mašiną, derėtų savęs paklausti – ar tikrai jį jau reikia plauti? Neretai skalbti padedame nebetinkamus nešioti, tačiau dar ne purvinus apdarus.

„Reikia pripažinti, kad dažnas skalbimas aukštesnėje temperatūroje neišvengiamai blukina spalvas ir gali pažeisti audinio struktūrą. Skalbimas žemoje temperatūroje ne visada gelbsti, nes tokiu atveju gali ne visai ištirpti plovimo ir skalavimo priemonės, o nuo to nukenčia ir skalbimo kokybė, ir pats drabužis. Išeitis – garų programos. Garai medžiagas atnaujina, naikina kvapus bei mažina susiglamžymą, bet iš tiesų neskalbia. Su Atšviežinimo (Refresh) programa džiovyklėse galima „atgaivinti“ net batus ar paltą“, – sako „Electrolux“ buitinės technikos ekspertas.

Skalbiniai – kaip žmonės – turi derėti

Rodos, tai turėtų būti akivaizdu, tačiau dažnai lengvai pamirštama. Skalbiamus drabužius reikėtų skirstyti ne vien pagal spalvas, bet ir pagal medžiagas. Pavyzdžiui, vienu kartu skalbti sumetę rankšluosčius ar megztinius drauge su velvetinėmis ar paprasčiausiomis juodomis kelnėmis, ištrauksite tiesiog nebepataisomai susivėlusį drabužį.

„Kartais siekdami sutaupyti žmonės stengiasi išskalbti kuo daugiau skalbinių, todėl neatsižvelgia į jų audinį. Būtina pabrėžti, kad šiuolaikinės skalbimo mašinos pritaiko vandens ir energijos kiekį bei skalbimo trukmę prie skalbinių kiekio – kuo jų mažiau, tuo trumpiau ir skalbs. Todėl skalbdami vienodus audinius drauge ne tik lengviau juos apsaugosite, bet dar ir sutaupysite“, – teigia P. Gendvilis.