Kad sąnariai negirgždėtų: ką daryti ir kokių klaidų vengti?
Skauda sąnarius? Pasak specialistų, tai – pirmas ženklas, kad sąnarių kremzlėse per mažai vandens. Kad jo netrūktų, reikia ne tik vartoti užtektinai skysčių, bet ir reguliariai mankštintis.
Jeigu jums tik dvidešimt ar trisdešimt, nenumokite ranka manydami, kad tai tik pagyvenusių žmonių problema. Jeigu norite ir ateityje džiaugtis judėjimu be skausmo, stipriais kaulais ir sveikais sąnariais, susirūpinti turėtumėte jau dabar. Pasak medikų, kaulų tankis senatvėje priklauso nuo to, ar užtektinai judėjote būdami jauni ir kiek kalcio su maistu gavote iki trisdešimt metų. Būtent tada baigia formuotis kaulai.
Kad kremzlinis audinys nenyktų, specialistai pataria kuo daugiau judėti. Kasdienė mankšta suaktyvina kremzlinį audinį sintetinančių ląstelių veiklą. Be to, moksliškai įrodyta, kad fizinis aktyvumas (ne mažiau kaip 30 min. aktyvaus sporto per dieną) neleidžia iš kaulų pasišalinti kalciui. Vadinasi, lėtina su amžiumi susijusį kaulų retėjimą.
Puikus būdas, padedantis atkurti kremzlinį audinį ir stiprinti raumenis, – izotoniniai (dinaminiai) pratimai, kuriuos atliekant tenka priešintis. Tokį poveikį geriausiai sukuria mankšta vandenyje, nežalojanti sąnarių ir veiksmingai skatinanti juos atsinaujinti. Taip pat tinka gimnastika, aerobika, kopimas į kalnus, važinėjimas dviračiu ar plaukimas.
Kaulų tankis ir sportas
Užuot kėlusis liftu, gydytojai pataria kaskart užlipti laiptais. Netgi tokia lengva mankštelė gali padėti sutvirtinti kaulus, atsinaujinti sąnarių kremzliniam audiniui ir apsisaugoti nuo osteoporozės. Nustatyta, kad jau po kelių savaičių kopimo laiptais kaulai tampa šiek tiek tankesni. Dar veiksmingiau kopti įveikiant ne po vieną, o iškart po dvi pakopas. Taip sukuriamas didesnis pasipriešinimas. Pasak specialistų, nuolat sportuojant kaulų tankį galima padidinti net 40 proc. Reguliariai ristele bėgiojančių močiučių kaulai būna it jaunų moterų!
Kad kaulai būtų tvirti, svarbu, kad jūsų racione netrūktų kalcio, gerai vyktų jo apykaita. Maždaug per trejus metus šis mineralas mūsų organizme pakeičiamas visiškai nauju. Tinginiaujant ir dienas leidžiant ant sofos prie televizoriaus, į kaulinį audinį reikalingos kalcio druskos patenka daug lėčiau.
Atkreipkite dėmesį į savijautą. Kai stinga šio mineralo, vargina raumenų silpnumas ir mėšlungis, skausmai juosmens srityje, krypsta stuburas, kartais net pradedama kūprintis ir retėja kaulų tankis. Taip pat gali sutrikti širdies ritmas, svaigti galva, pablogėti atmintis, tirpti galūnės, galite justi ir sąnarių skausmus. Jei jums būdingi bent keli išvardyti simptomai, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju.
Vartokite užtektinai skysčių
Sąnarių kremzlės patiria didesnį krūvį nei kitos kūno dalys. Kiaurą dieną joms tenka amortizuoti smūgius vaikštant, bėgiojant, dirbant fizinį darbą ar sportuojant. Laimė, gamta sukūrė tobulus sąnarius. Jų kremzlės sudarytos iš kolageno ir elastingos, į drebučius panašios masės vadinamųjų proteinglikanų. Jose yra net 60–85 proc. vandens, kuriame gausu ištirpusių elektrolitų.
Kremzlinio audinio ląstelės tesudaro 10 proc. visos kremzlės masės. Tai tik patvirtina, koks svarbus vanduo mūsų sąnariams. Kai kremzlėse telieka vos 40–30 proc. vandens, gali prasidėti sąnarių uždegimai, reumatinės ligos ar artrozė – degenercinis kremzlės ar kitų sąnario audinių irimas.
Specialistų teigimu, tai, kad trūksta vandens ir suplonėjo kremzlinis sluoksnis rodo sumažėjęs sąnarių lankstumas, girgždėjimas ar net skausmas vos atsikėlus. Nors pavaikščiojus jis ir išnyksta, visgi skausmas – tai ženklas, kad sąnariui trūksta vadinamojo tepalo, ir kaulai ima trintis vienas į kitą. Kai kremzlė sveika, neturėtume jausti nemalonių pojūčių.
Tiesa, kad sąnariai būtų sveiki, neužtenka tiesiog gerti daug vandens. Naujam kremzliniam audiniui kurti reikalingas vanduo, turintis optimalią elektrolitų, t. y. druskų koncentraciją. Tad geriausia gauti skysčių valgant kuo daugiau daržovių ir vaisių. Juose esantis vanduo kartu su organinėmis medžiagomis ne pašalinamas su šlapimu, bet keliauja tiesiai į ląsteles.
Dėmesio!
Pasak specialistų, sąnarių kremzlės – natūralūs amortizatoriai. Proteinglikanai, kurių paskirtis – sulaikyti vandenį kremzlėje, labai nepatvarūs ir greitai suardomi laisvųjų radikalų. Jiems tenka kasdien su jais kautis ir atsinaujinti. Kad šis procesas sparčiau vyktų, svarbu gauti ir užtektinai vitamino C (jo gausu vaisiuose ir daržovėse) bei vitamino E (jo šaltinis – aliejus). Taip pat vitamino D, be kurio organizmas negali pasisavinti kaulams reikalingo kalcio. O šio vitamino gausite būdami saulėje arba vartodami žuvų taukus ir žuvį.
Remtasi Klauso Oberbeilio knyga „Vanduo gyvybės eliksyras“.