Kaip atrodyti madingai, kai darbo aprangos kodas riboja?
Bendravimo su klientais industrijoje drabužiai turi galios: kelti pasitikėjimą, pagarbą, spinduliuoti darbuotojo tvarką ir profesionalumą. Nes maždaug sutinkame, kad ieškodamos skyrybų advokatės, nenorėtume išvysti susisukusio sijono ir palaidinės su petnešėlėmis ant putnaus biusto.
Aišku, jei pats sau bosas – nors ir teisės srityje, tada jums spręsti: neseniai lankiausi nekilnojamojo turto teisės biure ir solidžiame, klasikinio stiliaus darbo kabinete už sunkaus ąžuolinio stalo išvydau šypsantį teisininką, vilkintį patrintu megztiniu ir marškiniais. Turiu pasakyti, kad jo tėtiškas įvaizdis bent jau man kėlė pasitikėjimą ir jaukumą. Tiesa, kostiumas to sugriovęs irgi nebūtų.
Visgi. Griežtas darbo aprangos stilius valstybinėse įmonėse – privalomas, o nerimas prašauti pro šalį dažniausiai stumia paties tamsiausio, nykiausio kostiumėlio link, kuris net pačiai vilkėtojai nepatinka. Jei kompanija neskiria uniformų arba aprangos kodas nenusakomas (kaip Seime), ką tuomet rengtis dirbančioms klientų aptarnavimo skyriuose ministerijose, teisinių, finansinių paslaugų įmonėse, politikoje – norint atrodyti madingai ir patikti pačiai, nenusižengiant protokolui? Laisvės čia nedaug, tačiau madingas įvaizdis įmanomas.
Nors pasaulyje daug įmonių atleido konservatyvaus įvaizdžio gniaužtus, tačiau kasdieniško garderobo praktika ne visur pasiteisino ir ryškėja tendencija grįžti prie griežtesnio aprangos kodo.
Kas tinkama?
Šiuolaikinėje madoje kelnių kostiumai išstūmė sijonų kostiumėlius, tačiau sijono arba suknelės ir švarko kostiumėlio dažnai reikalaujama darbovietėse. Kaip padaryti jį madingesnį:
Dizainas. Vietoje vienaeilio rinkitės itin stilingą dvieilį, stipria pečių linija, ilgesnį švarką ir pieštuko silueto (netamprų) sijoną, kurio ilgis – iki vidurio kelio girnelės, dengiantis kelius ar midi. Chanel'iško stiliaus švarkelis (konservatyvių spalvų, nekontrastingo tvidinio audinio, be blizgančių sagų ar panašių detalių) tiks su vos platėjančiu, undinės silueto ar tiesiu sijonu. Kokios tos konservatyvios spalvos? Tai – neutralios: tamsiai mėlyna, šokoladinė, juoda, kupranugario, visi kavos, smėliniai ir pilki atspalviai.
Po švarku. Marškiniai? Žinoma, tačiau visiškai priimtinos ir šilko palaidinės su minkštu kaspinu po kaklu.
Audiniai: raštuoti ar lygūs?
Mažiau formalesni nei lygus audinys, bet klasikiniai ir madingi yra šie raštai: „druskos ir pipirų“ tvidas, buklė, eglutės, langelių tvidas, ploni dryžiai ir plonų linijų langeliai (windowpane plaid). Jei vasarai renkatės spalvas, modeliai tebūnie konservatyvūs.
Penktadieniams bei mažiau formaliems susitikimams
Skirtingų (neutralių) spalvų švarkas ir sijonas; puošni palaidinė arba marškiniai, ploni golfai, megztiniai V iškirpte, kardiganai, švarkas – derinami su midi sijonu arba kostiuminėmis kelnėmis. Suknelės – su rankovėmis, ilgomis ar trumpomis, midi ar iki kelių ilgio, santūriomis iškirptėmis.
Avalynė
Plonapadžiai bateliai uždaromis nosimis, mažiau formalūs – atviromis nosimis arba kulnais, kartais basutės. Nors protokolas dažniausiai reikalauja konservatyvių spalvų batelių, tačiau klasikiniai chanel'iško stiliaus juodomis nosimis – nors ir konservatyvus, bet stilingas pasirinkimas.
Kasdienai tinka plonapadžiai – loaferai, balerinos, kaladėlės ir kiti madingi neutralių spalvų batai. Siūloma vengti bet kokių platformų, mokasinų, sportbačių ir išklaipytų batų.
Pėdkelnės. Rinkitės brangiausias, kokias leidžia biudžetas, neblizgančias, plonas. Vietoj kūno spalvos geriau atrodo ir kojoms dėkingesnės šviesiai pilkos, pilkai smėlinės. Jei darbo aprangos kodas leidžia juodas, tada dar geriau.
Kas netinka ir neskoninga griežto aprangos kodo aplinkoje
Aptempti drabužiai, berankovės, permatomos palaidinės, gilios iškirptės, trikotažiniai marškinėliai, aptemptos elastano kelnės ir tokio pat audinio sijonai, denimo drabužiai, džinsai, šortai – nesvarbu, kokio ilgio ir audinio, mini, odiniai sijonai, bridžiai, raštuotos pėdkelnės, klapsintys batai (čiau, loaferai be užkulnių…).
Plaukai ir grožis: neprofesionalu yra sulakuotos ir „sustatytos“ šukuosenos, siekiantys juosmenį plaukai, ryškus makiažas, ilgi ir / ar ekstravagantiški nagai ir kvepalų debesis.
Užtai saulės akinių jokie aprangos protokolai nereguliuoja, todėl jie laisvai gali tapti svarbiausiu aksesuaru.