Kaip atrodyti stilingai ir neišleisti pinigų?

Ką apsirengti? / Shutterstock nuotr.
Ką apsirengti? / Shutterstock nuotr.
Šaltinis: Žmonės
A
A

„2014–2015-ųjų rudens ir žiemos mados ten­den­ci­jos – lakoniški klasikinių formų paltai, juodos ir rudos deriniai“. Panašias stiliaus rekomendacijas nuolat skait­ome mados žurnaluose, perkame naujus drabužius, stengiamės neatsilikti ir atrodyti madingai. Tačiau ar susimąstome, kad šiuo­laik­inė mada skatina pirkti, dėvėti, mesti ir vėl pirkti naują, t. y. „mad­ingą“ drabužį?

Ekologija pamažu ski­nasi kelią ir į mados pasaulį. Aug­i­nant drabužiams skirtą medvilnę, ji purškiama pes­ti­cidais, chemikalais, kurie kenkia ne tik gam­tai ir ūkininkams, bet ir ją nešio­jančiam pirkėjui. Gamy­bos pro­ceso metu nau­do­jami sin­te­tiniai dažai.

Negana to, švais­toma energija drabužiams skirtą audinį išausti, pasiūti, skalbti bei prižiūrėti, drabužių trans­portavi­mas palieka milžinišką CO2 pėd­saką. Tik apie 14 proc. drabužių yra perdirbami, kiti keli­auja į sąvar­tynus, kur, kenkdami aplinkai, pradeda pūti.

Vakarų šalyse vis dau­giau žmonių, užuot siaubę par­duo­tuves, nus­prendžia per­siūti ir naujai der­inti jau turimus drabužius. Didžiųjų mados sos­tinių gatvėse daž­nai pamatysime stilin­gus praeivius, kurių orig­i­nalūs, per­siūti rūbai ne tik labiau išsiskiria, bet ir geriau atrodo nei gre­itoji mada.

Ką galite daryti kitaip?

Pirkite mažiau. Kiekvieną kartą, prieš pirkdami drabužius sau ar vaikui, pagal­vokite, ar jums jo reikia. Gal­būt jūsų drabužinėje jau yra panašus variantas, kurio nedėvė­jote visus metus.

Surenkite drabužių mainų vakarėlį. Kodėl nesuren­gus tokio vakarėlio su draugėmis? Atsineškite savo ir vaikučių nenešio­ja­mus drabužius. Kiekviena išsirinks, kas jai tinka ir patinka. Taip visos atsin­au­jins savo rūbų spintą, neišleis­damos nei cento.

Taip pat skaitykite: Ji24.lt gidas: gerų daiktų medžioklė dėvėtų drabužių parduotuvėse

Per­siūkite pabodusius rūbus. Ką darote, kai suprantate, kad mėgstama palaid­inė tapo šiek tiek per siaura, o gal tiesiog nebe­madinga? Kodėl nepa­bandžius jos per­siūti ar deko­ruoti? Tokiu atveju pravartu kreiptis pagalbos į siūti mokančią kaimynę arba pačiai užsirašyti į siuvimo kursus. (Žiūrėkite žavingą 5 min. vaizdo įrašą (anglų kalba), kuri­ame suži­nosite, kaip atrodyti stilin­gai ir jaustis laiminga.)

Pail­ginkite rūbo dėvėjimo laiką. Prižiūrint rūbą ir skalbiant, darykite taip, kaip nurodyta etiketėje, tik dar švel­niau. Skalbkite drabužius žemes­nėje tem­per­atūroje – audinys bluks mažiau, o skys­tas skalbik­lis padės išskalbti kokybiškiau.

Rinkitės ekologiškos medvil­nės drabužius. Esant gal­imy­bei, rinkitės drabužius, pasiūtus iš ekologiškos medvil­nės. Ji aug­i­nama nenau­do­jant pes­ti­cidų, insek­ti­cidų ir trąšų. Audinių iš ekologiškos medvil­nės gamy­bai nenau­do­jami jokie chemikalai ar dažai, tur­in­tys sunkiųjų met­alų, organinių chloro junginių. Nau­do­jamos tik leng­vai suyrančios medžiagos.

Taip pat skaitykite: Kaip skalbti ir prižiūrėti megztus drabužius

Atid­uokite kitiems. Gerus dar­bus daryti gera. Vieni laukia spe­cialių gerumo akcijų, o kiti patys imasi ini­ci­atyvos. Nereikalingus rūbus atid­uokite žmonėms, gaunantiems mažas pajamas, jiems tai bus didelis dži­augs­mas.

Sudėvė­tus rūbus kraukite į tek­stilės kon­teiner­ius. Nau­dokitės tek­stilės kon­teine­r­i­ais, į kuri­uos gal­ima mesti drabužius, ava­lynę, patalynę, antk­lodes, užuo­laidas ir žaislus.

Šie nedideli elgsenos pokyčiai neturės didelės įtakos jūsų gyven­imo koky­bei, o poveikis aplinkai bus milžiniškas!

Nori gyventi turtingai ir nepriklausomai? Junkis prie mūsų.

www.ekorekomendacijos.lt
www.ekorekomendacijos.lt