Kaip emocinis intelektas veikia jūsų santykius su antrąja puse

Vyras / Fotolia nuotr.
Vyras / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Visuomenėje, kuri vertina kognityvinį pažinimą ir racionalumą, dažniausiai girdime, kad turime daryti tai, „kas turi prasmę“ ir yra „praktiška“. Tačiau toks supratimas sukelia prieštaringą jauseną, kai tuo pačiu siunčiama žinutė „sek paskui savo širdį“.

Susitikinėjimo fazėje gaji mintis, kad meilė nugali viską, papildoma ir tuo, kad turime rinktis tokį partnerį, kuris pasižymi teigiamomis ypatybėmis – nuo dvasinių, fizinių iki materialinių. Tačiau bandydami susirasti tokį, kuris, mūsų nuomone, yra tobulas, tikrai pajusime nusivylimo kartėlį, jeigu vadovausimės tik racionalumu arba į situaciją žvelgsime tik per emocinę prizmę.

Taigi, kaip atrasti tą balansą? Mindbodygreen.com pateikia tokį atsakymą – emocinis intelektas. Tai yra sugebėjimas pastebėti, identifikuoti ir reguliuoti emocijas, o tai sugebėdami būsime empatiškesni mums supančiai aplinkai, galėsime įsijausti.

Emociškai inteligentiškas žmogus geba valdyti savo jausmus – jie nėra slopinami, taip pat nėra išreiškiami pernelyg impulsyviai. Emocijos priimamos kaip nauda ir pamoka.

Emocinis intelektas padeda kurti sveikus santykius

Kai vadovaujamės tik savo širdimi ir joje kylančiais jausmais – nuo nerimo iki aistros, savo fizinio potraukio galime būti įstumti į nesveikus santykius. Kai manome, kad reikia daugiau racionalumo, tuomet susiduriame su žmonėmis, kurie puikūs „ant popieriaus“, tačiau nejaučiame su jais jokio emocinio ryšio. O štai emocinis intelektas sudėlioja viską į vietas, todėl kuriame visaverčius santykius.

Emocinis intelektas padeda suvaldyti reakcijas

Ta žinutė, kurios jūs būtumėte geriau nesiuntę ar ginčas, peraugęs į tikrą kovą gali pridaryti bėdos. Santykius ardo daugelis emocijų – baimė būti paliktiems, buvusių santykių dėmės, nemokėjimas reaguoti į esamą situaciją. Jausmai – ne tik sujungia, bet ir griauna, todėl mokėjimas juos suvaldyti ir tinkamai reaguoti, yra vienas svarbiausių kokybiškų santykių aspektų.

Vienas iš būdų tai padaryti – tai susilaikymas ir užuojauta sau. Kažkas panašaus į tai,  kai bandytume nesikasyti, nors labai niežėtų. Žinoma, tai kur kas sunkiau padaryti, nei pasakyti. Pabandykite paguosti save taip pat, kaip kalbėtumėte su draugu, tarkime, „kiekvienas tokioje situacijoje jaustųsi įskaudintas ir įžeistas, tačiau reikia pagalvoti, ką galima padaryti. Gal atidėti sprendimą rytui?“ ir pan.

TAIP PAT SKAITYKITE: Potrauminės demencijos pakirstą tėtį penktus metus slauganti Gintarė: „Skaudžiausia, kad jį praradau kaip asmenybę“

Emocinis intelektas padeda susidoroti su atstūmimu

Jausmai – ne tik sujungia, bet ir griauna, todėl mokėjimas juos suvaldyti ir tinkamai reaguoti, yra vienas svarbiausių kokybiškų santykių aspektų.

Būna sėkmingų pasimatymų, būna tokių, kurių net prisiminti nesinori. Tačiau jeigu tik dėl atstūmimo baimės nesiryžtate santykiams, elgiatės neteisingai.

Tai reiškia, kad taip ir nežengsite žingsnio iš savo komforto zonos ir nepajausite, ką reiškia iš tikrųjų surasti žmogų, su kuriuo gera visose situacijose. Emocinis intelektas padeda būti atviriems atstūmimui, tuo pačiu susidoroti su įvairiomis emocijomis.

Emocinis intelektas paverčia jus labiau vienas kitą palaikančiais partneriais

Emocinis intelektas dovanoja empatiją – gebėjimą įsijausti į kito žmogaus gyvenimą ir išgyvenimus. Tai itin pravartu kuriant bendrus santykius ir bendraujant, pavyzdžiui, vietoj žodžių: „Tu neturėtum būti dėl to nusiminęs“, verčiau sakyti – „Aš galiu suprasti, kodėl tau skaudu“ ir pan. Toks požiūris padės sustiprinti tarpusavio ryšį, kuriuo jūs abudu dalijatės.

Jeigu manote, kad jums trūksta emocinių jėgų sustiprinti savo emocinį intelektą, tuomet pasitelkite terapiją, meditaciją, fizinę veiklą – jogą, pilatesą ir susiliekite su savo vidiniu pasauliu, jausmais, išgyvenimais, kad atrastumėte geriausią būdą, kaip sutarti su antrąja puse.

TAIP PAT SKAITYKITE: 60-metės stilius: „Instagram“ žvaigždė visus metus rengėsi skirtingai, nepirkdama naujų drabužių