Kaip feisbukas veikia santykius?
Mes keičiame statusą, pasigiriame naujais mylimaisiais (visos tos nuotraukos iš bendrų kelionių ir svaitgalio pramogų) – ir štai jau visas pasaulis žino apie mūsų santykius. Apie teigiamą ir neigiamą feisbuko įtaką santykiams svarsto amerikietė psichologė Gwendolyna Seidman.
Privalumai
1. Palengvėja pirmieji pasimatymai
Kaip kuo daugiau sužinoti apie naująjį draugą, kai ką tik susipažinote? Paieškoti jo profilio socialiniuose tinkluose. Tikrai nemažai sužinosite apie jo pomėgius, gyvenimo būdą, draugų ratą ir netgi temperamentą.
„Daugelis porų išnaudoja feisbuką kaip virtualią pasimatymo vietą, nebesiekdami iš pat pradžių susitikti akis į akį. Ir labai greitai, greičiau nei realiame gyvenime, supranta, nori ar nenori pratęsti bendravimą. Būtent todėl, kad žmonės nesusitinka realiai, ne taip emocionaliai įsitraukia į bendravimą, jiems lengviau socialiniuose tinkluose „išsiskirti“, jei viena iš pusių nėra linkusi virtualaus bendravimo keisti realiu“, – sako Gwendolyna Seidman.
2. Atsiranda bendras draugų ratas
Pora lengvai integruoja savo santykius į bendrą draugų ratą. Tai leidžia kiekvienam partneriui pasijusti svarbia mylimojo gyvenimo dalimi. Įdomu, kad pagal tai, kaip pasidalina bendri feisbuko draugai, galima nuspėti ir porelės santykių statusą.
Svarbus indikatorius čia – ne bendrų draugų kiekis, o jų pasiskirtymas. Kitaip tariant, jei Mickas – Marry draugas, o Marry pasirodo jo kurso draugų, kolegų ir šeimos narių draugė – greičiausiai ji jo žmona ar artima draugė.
3. Sustiprėja pasitenkinimo jausmas
Tie, kurie save socialiniuose tinkluose pozicionuoja kaip įsimylėjėlių porelę, labiau patenkinti savo ryšiu. Merginos, kurios savo statuse nurodo, kad yra „įsipareigojusios“ ir nevengia nuotraukų, kuriose užfiksuotos su savo mylimaisiais, jautėsi laimingesnės už tas, kurios savo statusą slėpė. „Verta atsiminti, kad tokie įrašai automatiškai nedaro mūsų artimesniais vienas kitam, – pabrėžia psichologė. – Tai tik galimybė išreikšti savo jausmus“.
Trūkumai
1. Skirtingas požiūris į statusą
Merginos ir moterys skelbiamam statusui teikia labai daug reikšmės. „Įsipareigojusi“ tarsi įrodo rimtus jos partnerio ketinimus. Vyramas tai dažnai tik būdas parodyti, kad jo draugė „užimta“. Toks požiūrių skirtumas kartais sukelia rimtus konfliktus, nusivylimą ir netgi išsiskyrimą. Mat moterys „įsipareigojimą“ vertina kaip sužadėtuvių preliudiją, o vyrams tai tik pareiškimas, kad šiuo metu jie kartu.
2. Pavydas ir nepasitikėjimas savimi
Feisbukas pats savaime nėra kaltas dėl plykstelėjusio pavydo priepuolių – jis tik išryškina problemas, kurios jau egzistuoja.
Partnerio draugės ar partnerės draugai, kurių antra pusė nepažįsta, dažnai priverčia nerimauti, ypač tuos, kurie linkę pavyduliauti be priežasties. Ir nors santykiai su tuo būriu priešingos lyties feisbuko draugų dažnai tik formalūs, virtuali erdvė dažnai įtarimus tik dar susitiprina. Psichologai teigia, kad kuo daugiau laiko mes praleidžiame socialiniuose tinkluose, tuo didesnė grėsmė mūsų santykiams.
„Socialiniai tinklai mums suteikia galimybę bendrauti su senais, tik praeityje likusiais draugais, taip pat ir buvusiais mylimaisiais. Tačiau feisbukas pats savaime nėra kaltas dėl plykstelėjusio pavydo priepuolių – jis tik išryškina problemas, kurios jau egzistuoja“, – teigia psichologė.