Kaip garsios mamos moko savo vaikus valytis dantis
„Tėvai turi būti pavyzdys, iš jų vaikas mokosi, kaip teisingai prižiūrėti dantukus“, – neabejoja TV laidų vedėja Laura Imbrasienė.
„Žinoma, būna dienų, kai vaikai nenori valytis dantų. Juos paskatinti galima pasitelkus įvairias priemones – knygas, žaidimus, pasakojimus. Nereikia sudėtingų dalykų – pakanka įdomių istorijų, žaismingų dantų šepetukų“, – sako kita TV laidų vedėja, du vaikus auginantis Eglė Skrolytė.
Žinomos mamos portalui Ji24.lt pasakoja, kaip vaikus pratina prižiūrėti dantis, kaip dažnai keliauja pas odontologą ir ką daro, kad mažųjų dantys būtų sveiki.
TV laidų vedėja Laura IMBRASIENĖ, dviejų vaikų mama (Mantui – 11 metų, Saulei Sofijai – 9 mėnesiai)
Žinau, ką reiškia gendantys dantys ir dantų skausmas, man tai teko patirti. Todėl ypatingai noriu, kad mano vaikai turėtų sveikus dantis ir žinotų, kad juos teisingai prižiūrėdami neturės daug problemų.
Odontologas turi būti ne tik geras specialistas, bet ir žmogiškas, gebantis bendrauti su mažaisiais.
Tėvai turi būti pavyzdys, juk jei nepratinsi vaiko ir nerodysi pavyzdžio, nieko gero nebus. Kai sūnus Mantas buvo mažas, rytą vakarą kartu valydavome dantis. Dabar jis valosi pats, žino, kad dantų neprižiūrint, atsiras skylučių ir teks keliauti pas odontologą.
Mantas – jautrus vaikas, todėl reikėjo laiko priprasti prie odontologo. Gydytojai mano vaikui nekėlė gerų emocijų, nes jam teko patirti kelias operacijas, duoti kraujo ir pan. Tad baimė gydytojams egzistavo, ir prireikė laiko suprasti, kad dantų taisymas nėra baisi procedūra.
Džiaugiuosi, kad atradome labai gerą vaikų odontologę, pas kurią Mantas noriai eina. Ji moka bendrauti su vaikais, ir jie tai jaučia. Odontologas turi būti ne tik geras specialistas, bet ir žmogiškas, gebantis bendrauti su mažaisiais. Juk vaikui, nors ir skauda, bet išsižioti ir leisti tvarkyti dantukus iš pirmo žvilgsnio nemaloniais prietaisais nėra paprasta.
Pas odontologę apžiūrai kiekvienais metais užsukame prieš mokslo metų pradžią. Tačiau ir pati nuolat apžiūriu Manto dantis. Jei pamatau kažką, kas nepatinka, iškart keliaujame pas specialistę.
Tikiu, kad renkantis priemones dantų priežiūrai nereikia įmantrybių. Naudojame minkštus šepetėlius ir tą pačią dantų pastą jau daug metų.
9 mėnesių dukrytei Saulei Sofijai prasikalė keli dantukai, todėl jau turiu paruošusi dantų šepetėlį ir netrukus pradėsiu valyti dantukus ir jai.
Psichologijos studijos vadovė Aistė JASAITYTĖ-ČEBURIAK, dviejų vaikų mama (Elzei – 4,5 metų, Sofijai – 10 mėnesių)
Dukros dantis pradėjau valyti iš karto, kai tik jie atsirado. Valome juos ryte ir vakare. Būna, kad Elzė pageidauja ir dienos metu juos išsivalyti.
Pirmą kartą užsukome pas odontologą, kai dukrai suėjo treji metai ir prireikė sveikatos pažymos darželiui. Elzės dantys buvo gražūs, balti, todėl anksčiau apsilankyti pas odontologą mums nebuvo poreikio. Ir kol kas ten nuėjusi dukra sulaukia tik pagyrimų. Noriu tikėti, kad ir toliau dantis atsakingai prižiūrint taip bus.
Elzė bando pati valytis dantukus, tačiau aš ar vyras dar padedame, nes, odontologų nuomone, tokio amžiaus vaikai patys dar nesugeba gerai išsivalyti dantų, jiems reikalinga pagalba.
Mūsų dukra nuo mažų dienų mato, kaip mama su tėčiu prižiūri dantis, ir kopijuoja, todėl dantų valymas nekelia jokių problemų. Svarbu išmokyti, kad vaikas nenurytų dantų pastos. Net mažoji Sofija, kuriai dabar 10 mėnesių ir ji kol kas neturi nei vieno danties, matydama, kaip mes valomės dantis šepetėliu, pageidauja, kad ir jai kažką panašaus duotume. Duodame šepetuką, kurį ji mielai pagraužia.
Išdygus pirmiesiems Elzės dantims naudojome ekologiškas priežiūros priemones. Tačiau dabar dukrą domina animacija, princesės, gražūs piešiniai, tad jai patinka pasta, kurios pakuotė papuošta mylimu herojumi arba kurios skonis kaip kramtomosios gumos. Noriu, kad dukrai patiktų valytis dantis, todėl ir ieškome būdų, kaip ją sudominti, atitinkamai renkame ir priežiūros priemones. Be to, Elzei patinka dantų šepetukus keisti į naujus, kurie dekoruoti animacinėmis detalėmis, ant kurių priklijuota gėlyčių ir pan.
Kai dukra buvo mažytė, pasakodavau istorijas, pasakas, kaip ir kodėl reikia valytis dantis. Elzė priprato, kad vakare valydama dantis išgirs istoriją, kurios atidžiai klausydavo.
Vaiko niekada nebauginome, kad nesivalant dantys iškris. Atvirkščiai, vaikiška kalba stengėmės paaiškinti, kodėl jie turi būti švarūs, kad turi nelikti bakterijų, kurios graužia dantukus, kad burna nori gaiviai kvepėti. Džiaugiuosi, kad Elzė noriai valosi dantis ir supranta, jog tai yra būtina.
TV laidų vedėja Eglė SKROLYTĖ, dviejų vaikų mama (Rojui – 4 metai, Meilei – 6-eri)
Vaikų dantų priežiūros proceso nepavadinčiau sudėtingu, greičiau ilgu, pažymėtu skirtingais etapais.
Žinoma, būna dienų, kai vaikai nenori valytis dantų. Juos paskatinti galima pasitelkus įvairias priemones – knygas, žaidimus, pasakojimus. Nereikia sudėtingų dalykų – pakanka įdomių istorijų, žaismingų dantų šepetukų. Vaikams kiekvieną vakarą pasakodavau skirtingas istorijas apie gyvūnus, kuriais jie labai domisi. Vieną vakarą dantis valėsi liūtas, o kitą vakarą begemotas nesivalė dantų ir mes aptarėme situaciją, kas bus jo burnoje... Dar kitą vakarą vaikai man valydavo dantukus ir mokydavosi tai daryti teisingai.
Esu vaikams pasakiusi, kad valosi dantis tas, kas nori. O jie nori. Momentinės tingulio akimirkos greitai praeina. Juk ir suaugusiems jų būna. Mano vaikai turi giluminį suvokimą, ką reikia daryti, ir leidus pasirinkti, jie renkasi geriausią variantą – valytis dantukus.
Svarbiausia yra išaiškinti, kodėl dantis reikia valyti, kas bus, jei jie liks nešvarūs. Reikšmingą vaidmenį atlieka ir odontologas. Mums pasisekė, kad radome labai gerą specialistę (prieš tai keli jų nemokėjo bendrauti su mažaisiais). Po apsilankymo kiekvieną kartą vaikams sustiprėja noras dantis prižiūrėti, nes odontologė moka įdomiai papasakoti, įtikinti, kodėl reikalinga priežiūra, motyvuoja tai daryti. Meilei buvo daug džiaugsmo, kai iškritus dantukui odontologė padovanojo žaislinį dantį, į kurį ji gali susidėti savo iškritusius dantukus.
Komentuoja vaikų odontologė, Lietuvos Sveikatos mokslų universiteto docentė Julija Narbutaitė:
„2011–2012 metais atlikto tyrimo rezultatai parodė, kad 90 proc. 4–6 metų amžiaus vaikų Lietuvoje turi ėduonies pažeistų dantų. Tiriami vaikai vidutiniškai turėjo po 8 ėduonies pažeistus, plombuotus ar pašalintus pieninius dantukus. Lyginant su Skandinavijos bei Vakarų Europos šalimis, mūsų vaikų dantų būklė yra gerokai prastesnė.
Esminiai vaikų dantų priežiūros principai paprasti: tėvai vaikams iki 6–8 metų privalo išvalyti dantis du kartus per dieną. Rekomenduojama, kad iki 10–12 metų vaikų kokybišką dantų išsivalymą patikrintų tėvai.
Pas odontologą apsilankyti rekomenduojama du kartus per metus, jei yra problemų – lankytis reikėtų reguliariai. Pirmasis vaiko vizitas pas odontologą turėtų būti vos išdygus pirmajam dantukui.“