Kaip ir ką galima gydyti šalčiu

Ledukai veido odai / Fotolia nuotr.
Ledukai veido odai / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Žurnalas „JI“
A
A

Seni žmonės sako: šiluma kaulų nelaužo. Šilumą daugelis mėgstame, o šaltuko prisibijome. Ir visai be reikalo! Krioterapija – gydymas šalčiu – seniai žinomas ir kai kuriais atvejais veiksmingesnis už kitus būdus.

Rytų medicina nuo seno naudoja šaltį – skaudamos kūno vietos šildomos labai retais atvejais. Mes, atvirkščiai, ant skaudamos vietos skubame dėti šiltą kompresą. Šaltis mums tiesiog psichologiškai nepriimtinas.

Bijoti, kad peršalsi, tikrai neverta. Perkaisti yra kur kas pavojingiau.

Tačiau medikai seniai įsitikino, kad gydant daugelį negalavimų šaltis veiksmingesnis negu šiluma. Išmaniai naudojamas jis niekada nepridarys bėdos. Bijoti, kad peršalsi, tikrai neverta. Perkaisti yra kur kas pavojingiau.

Kai uždedamas šiltas kompresas, oda po kurio laiko parausta, nes išsiplečia išorinės kraujagyslės. Tačiau vidinės kraujagyslės susitraukia, viso organizmo veikla sulėtėja. Gydant šalčiu, viskas vyksta atvirkščiai. Nuo šalčio pagerėja ne išorinių, o gilesnių audinių kraujotaka. Visa šiluma lieka viduje. Dėl to šalčio poveikis yra greitesnis ir išlieka ilgiau.

Ką gydo šaltis

  • Visų pirma jis malšina skausmą. Tiesa, nerekomenduojama dėti šalto kompreso, kai skauda dantį (nebent audiniai patinę).
  • Mažina tinimą. Sutinusią vietą tempia, veržia ir skauda, o skausmas atsiranda dėl to, kad patinę audiniai spaudžia nervų galūnėles. Tokiais atvejais krioterapijos procedūros labai padeda.
  • Mažina kraujavimo pavojų. Traumas dažnai lydi kraujavimas – vidinis ar išorinis. Patirtis rodo: kuo greičiau uždedamas šaltas kompresas, tuo mažiau kraujuojama.

Ledo masažas

Gydo nugaros skausmą, ypač ūmų (kai pasitempiame ar susitrenkiame). Namie nugaros masažą patogiausia daryti kokteiliams skirtų ledukų maišeliais. Toks masažas ypač praverčia, kai įsitempia sprando raumenys. Ši bėda užklumpa daugelį žmonių, kuriems tenka ilgai sėdėti prie kompiuterio. Ir ne tik. Pavyzdžiui, patyrę stresą, paprastai susigūžiame, susimetame į kuprą. Įsidėmėkite – ledo masažas ją kaipmat ištiesintų.

Jei neturite specialių maišelių, galite pasidaryti ir paprastesnį ledo masažuoklį. Į vienkartinę stiklinaitę įpilkite vandens, įmerkite medinį pagaliuką (pavyzdžiui, likusį nuo valgomųjų ledų) ir laikykite šaldiklyje, kol vanduo sušals į ledą. Tada pagaliuką su aplink jį apšalusiu ledu ištraukite iš plastikinio indelio – štai ir masažuoklis. Jei masažuojamas vienas skausmingas taškas, procedūra turi trukti iki 2 min., jei visas raumuo – iki 5 min. Išmasažuotą vietą reikia nušluostyti, šiltai užkloti ir bent 20 min. ramiai pagulėti.

Paprasta, bet veiksminga

  • Smarkiai susimušus šaltas kompresas – tikras išsigelbėjimas (ir nuo skausmo, ir nuo vėliau sumuštą vietą „puošiančios“ mėlynės). Tokiai paprastai procedūrai tinka viskas, ko galima rasti šaldiklyje: šaldytų daržovių maišelis, koldūnų pakelis, kokteilių ledukai. Ant sumuštos vietos iš pradžių reikėtų uždėti medvilninio audinio skiautę, o ant jo – šaltą kompresą. Laikyti ne ilgiau kaip 10 min. Po poros valandų procedūrą galima pakartoti (jei labai skauda, ir po valandos). Pirmą dieną sumuštą vietą galima šaldyti kas dvi valandas po 10 min. Antrą ir trečią dienomis – rečiau (kas 4–6 val. po 10 min.).

Taip pat skaitykite: Kaip atgaivinti veidą per 15 minučių!

  • Galvos skausmą dažnai pavyksta numalšinti ant kaktos uždėjus šaltu vandeniu sudrėkintą rankšluostį. Tačiau retas žino, kad šlapias rankšluostis praverstų ir tada, kai maudžia sprandą ar ranką. Rankšluostį pakiškite po šaltu vandeniu, išgręžkite ir uždėkite ant skaudamos vietos. Laikykite, kol rankšluostis sušils. Tada jį išpurtykite, sulankstykite ir vėl uždėkite ten, kur skauda. Laikyti šalto rankšluosčio kompresą galima 15 min. ir ilgiau.
  • Jei dažnai skauda juosmenį ar kaklą, labai praverstų kiekvieną rytą apsipilti šaltu vandeniu. Galima pilti srove, o jei toks būdas netinka, apsitrinti šaltame vandenyje sušlapintu rankšluosčiu. Jokiu būdu nepatartina stovėti po šaltu dušu. Procedūra veiksmingesnė, kai didesniu šalčiu veikiama trumpesnį laiką.
  • Kai pakyla temperatūra, labai veiksminga apsitrinti šaltu rankšluosčiu. Švelnesnis būdas – po gabalėlį ledo dėti ant stambesnių kraujagyslių (po pažastimis arba ant kaklo). Laikyti ne ilgiau kaip 5 min.

Svarbu žinoti. Šaldyti griežtai draudžiama, jei žmogus alergiškas šalčiui. Atpažinti šią alergiją nesunku: vos tik šalčio alergija sergantis žmogus išeina į šaltą orą, jam raudonomis ir baltomis dėmėmis nusėja rankas, atsiranda bėrimų, kvėpavimo spazmų.

Temos: