Kaip iš sodo ir namų išprašyti peles?

Pelė / „Fotolia“ nuotr.
Pelė / „Fotolia“ nuotr.
Šaltinis: Žurnalas „JI“
A
A

Kas gyvena soduose ar sodybose žino, kad spalį pelės patraukia į pastatus, kur šilčiau. Kartais šių padarų net nepamatysi. Kad jų esama, suprasi iš sandėliukuose apgraužtų vaisių ir daržovių.

Pasirodo, Lietuvoje gyvena net septynių rūšių peliniai graužikai. Daugiausia rūpesčių pridaro naminės pelės. Jos gyvena arčiau žmogaus – namuose, butuose, sodų nameliuose, pašiūrėse, tvartuose.

Čia visada gali aptikti maisto ir jo atliekų. Naminės pelės per metus gali atsivesti net iki dešimties vadų, kuriose būna 5–13 jauniklių.

Labiausiai paplitusios naminės pelės ne tik sugraužia, apteršia maistą, bet ir gali apgadinti knygas, drabužius, baldus. Be to, jos platina infekcines ligas. Jose parazituoja kirmėlės, kai kurios – pavojingos žmogui. Pelės taip pat gali atnešti erkių, blusų, utėlių.

Svarbiausia – neleisti pelėms apsigyventi namuose. Rūsius, sandėlius ir gyvenamųjų namų pamatus būtina skrupulingai užsandarinti.

Ar žinojote, kad kai kurie augalai atbaido peles ir žiurkes? Pelės, pavyzdžiui, vengia sodų, kuriuose auga juoduogiai šeivamedžiai, – jų šaknys skleidžia nemalonų kvapą. Vengia ir sodų, kur yra margučių, kaulažolių. Minėtų augalų, jų šakniagumbių, verta pamėtyti sandėliuose.

Žinoma, geriausiai peles gaudyti spąstais ar nuodyti. Dar jas gaudo ir neišlepusios katės.

Šeimininkų numylėtinės, gausiai ir gerai šeriamos dažniausiai pelėmis nesidomi. Tai, kad graužikai nelenda į namus, kuriose yra kačių, netiesa. Kenkėjų noras pasisotinti didesnis už baimę.

Daugiau naudingų patarimų apie sodo priežiūrą ieškokite 40-ajame „Ji“ numeryje!

Žurnalas „Ji“ (40 nr.)
Žurnalas „Ji“ (40 nr.) / Redakcijos archyvo nuotr.