Ką verta žinoti apie sėklas

Sėjinukai / Shutterstock nuotr.
Sėjinukai / Shutterstock nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Pavasaris pažadina ir gamtą, ir visus daržininkus bei sodininkus. Skubame įsigyti sėklų, sėti, sodinti, purenti žemę, kad mūsų augaliukams nieko nestigtų. Tačiau koks nusivylimas apima, jeigu taip lauktos daržovės nė nesiruošia sudygti! Iš karto kyla klausimas, ką padarėme ne taip? Gal blogai pasėjome? Gal prastos sėklos? O gal pristigo įgūdžių? Savo patirtimi ir patarimais dalijasi sodininkė mėgėja Loreta Ažukienė.

- Nuo ko pradėti rinktis sėklas?

- Sėklas reikia rinktis pagal poreikį. Visos sėklos gali būti tinkamos, reikia tik išsirinkti. Tarkime, jei šeimyna nevalgo baklažanų ar aitriųjų paprikų – jų tiesiog nesėsite.

Taigi pirmiausia reikia paplanuoti, susidaryti brėžinį ar planelį ir susirašyti, ką, kur ir kada auginsime. O kai turime tokį planelį, galime prieiti prie smagesnės dalies – veislių pasirinkimo. Kiekvieno mūsų poreikiai labai skirtingi, todėl ir parduotuvėse nors vežimu vežk įvairių sėklų. Vieniems patinka tik raudoni ir tik trijų kąsnių pomidorai, kitiems prie širdies tik smulkūs. Dar kiti daržininkai neįsivaizduoja, kaip galima pirkti ne hibridus, tad renkasi tik juos – juk hibridinės veislės gyvybingesnės, daigesnės, kokybiškesnės, tačiau kainuoja daugiau. Aš renkuosi kuo įvairesnes pomidorų veisles, įdomesnių formų, stengiuosi sodinti daug sunkiasvorių. Nemažai turiu tokių, kurie gali  sverti ir 1,5 kilogramo. Esu auginusi dryžuotų, pūkuotų, garbanotų, lyg iš daug uogyčių sulipdytų, mėlynų, kurie sunokę tampa tamsiai raudonos, rudos spalvos, pomidorų.

Tad renkantis sėklas vadovaukitės širdimi – noriu aš tokių sėklų, ar ne. Nebijokite eksperimentuoti. Gal šiais metais derlius gal nebus itin gausus, bet kitąmet žinosite, ką padarėte ne taip, ir vieną nepatikusią veislę pakeisite kita.

 

- Kaip atskirti daigias sėklas nuo nedaigių?

- Apie sėklų daigumą galima kalbėti tuomet, jeigu patys rinkote – juk, tarkime, pakelyje tikrai nesimatys daigios jos ar ne. Tačiau yra keletas būdų pastebėti skirtumus: daigios sėklos būna storesnės, lygesnės, o prastos, ne iki galo subrendusios ar visai nesubrendusios – plonesnės. Dažniausiai abejotiną, pavyzdžiui, agurko, sėklą galite pabandyti perlaužti. Kartais iš viršaus atrodo, kad ji gera, bet lengvai lūžta. Tokias laikau nedaigiomis.

 

- Kaip giliai reikia sėti sėklas?

- Visada vadovaujuosi tokia išminti: reikia sėti per 3 aukščius nei pati sėkla (jei svogūnėlis yra 1 cm dydžio, tai sėkite tokiame gylyje, lyg visi trys vienas ant kito būtų sustatyti ir taip pat su sėklomis). Nebent ant sėklų pakelio nurodyta kitokia informacija. Tačiau kuo sėklos mažesnės, tuo jas sėti reikia sekliau.

 

- Ar sėklos turi galiojimo laiką?

- Sėklų galiojimo laikas dažniausiai būna parašytas ant pakuotės. Dažnai būna, kad vienu kartu nesusėju visų, tad drąsiai pasilieku kitiems ar dar kitiems metams. Yra tekę ir praėjus 10 metų nuo galiojimo pabaigos pasėti. Tiesiog šiaip, iš įdomumo – ir buvo nemažai sudygusiųjų.

Teko domėtis sėklų daigumu, todėl noriu pasakyti, kad dažnai žmonės baiminasi pirkti sėklas žiemą, nes  mano, kad jos gali sušalti. O sėklos dažniausiai ir laikomos šaltyje, kad išliktų daigios. Žinoma, jau supakuotos jos netaps daigesnės nei buvo, tačiau baimintis šaltuko neverta.

 

Įvairių daržovių sėklos išlieka gyvybingos nevienodą laiką

Trumpiausiai daigios salierų, svogūnų sėklos  1–2 metus.

Krapų sėklos daigios 2–3 metus.

Porų, petražolių, špinatų sėklos 2–4 metus.

Morkų, ankštinių pipirų, salotų sėklos 3–5 metus.

Baklažanų, burokėlių, žiedinių kopūstų, įvairių ropių sėklos 3–6 metus.

Pomidorų, moliūgų, baltagūžių kopūstų, ridikėlių sėklos 4–6 metus.

Agurkų, aguročių, patisonų, melionų, pupų, pupelių, žirnių sėklos 5–6 metus.

Gėlių sėklos išlieka daigios 2–4 metus.

 

Už suteiktą informaciją dėkojame Loretai Ažukienei.

www.loretossodai.lt