Kaip išvengti infekcijų nėštumo metu?

Nėščia moteris. / Fotolia nuotr.
Nėščia moteris. / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
A
A

Įvairūs makšties uždegimai – nemaloni tema visoms moterims, tačiau ypač grėsminga nėščiosioms. Kaip išvengti infekcijų, jas atpažinti ir kodėl atsainus požiūris į gydymą gali stipriai pakenkti, konsultuoja medicinos mokslų daktarė Lina Čiaplinskienė, klinikos „Motina ir vaikas“ akušerė-ginekologė.

Kada ir kodėl sunerimti?

Lytinių organų infekcijomis moterys nėštumo metu dažnai serga dėl pasikeitusios lytinių hormonų pusiausvyros, susilpnėjusio imuniteto (ypač trečiajame nėštumo trimestre) bei dažnesnio šlapinimosi.

„Pajutus nerimą keliančius simptomus, gydytis privalo kiekviena. Makšties uždegimas gali sukelti tiek pasikartojančių savaiminių persileidimų, tiek priešlaikinį gimdymą ar šlapimo takų uždegimų. Visos nėščiosios pirmojo apsilankymo pas akušerį-ginekologą metu tiriamos dėl galimo makšties uždegimo, o moterims, kurios nėštumo metu jau skundžiasi pagausėjusiomis ar nemalonaus kvapo išskyromis, infekcija turi būti diagnozuojama ir privalomai gydoma“, – įspėja gydytoja L. Čiaplinskienė.

Paprastai į makštį patekus infekcijai, pajuntami gana aiškūs simptomai – pasikeičia išskyrų kiekis, konsistencija, kvapas, atsiranda vulvos niežėjimas, ima perštėti, deginti, lytiniai santykiai su partneriu tampa skausmingi, atsiranda skausmas šlapinantis, skausmas pilvo apačioje, makštis gali patinti ar išsausėti.

Makšties uždegimas nėštumo metu dažnai painiojamas su vaisiaus vandenų tekėjimu, tačiau svarbu suprasti, kad makšties uždegimui būdingos nemalonaus kvapo ir pobūdžio gausios išskyros. Tuo metu vaisiaus vandenų tekėjimo metu išskyros būna bekvapės, skaidrios, o skysčiai teka ypač gausiai.

Dažniausiai pasitaikantys uždegimai

Anot L. Čiaplinskienės, dažniausiai praktikoje pasitaikantys makšties uždegimai yra bakterinė vaginozė, kandidozė, chlamidiozė, trichomonozė, herpes infekcija, B grupės streptokoko sukeltas makšties uždegimas, todėl kiekvieną iš šių susirgimų verta aptarti plačiau.

Bakterinė vaginozė – viena dažniausiai užklumpančių vaginalinių infekcijų nėštumo metu ir diagnozuojama maždaug 25 proc. nėščiųjų moterų. Prasideda tuomet, kai makštyje sumažėja laktobacilų ir padaugėja kitų bakterijų. Kadangi ši infekcija didina persileidimo ir naujagimio sveikatos komplikacijų riziką, į ją nevertėtų žiūrėti aplaidžiai. Dažniausias bakterinės vaginozės simptomas yra nemalonaus kvapo makšties išskyros. Diagnozavus bakterinę vagionozę, gydytojas skiria gydymą žvakutėmis, kremu į makštį arba geriamosiomis tabletėmis, priklausomai nuo nėštumo laikotarpio. Partnerio gydyti nereikia, nebent liga kartojasi.

Grybelinė infekcija (makšties kandidozė arba pienligė). Nėštumo metu padidėjęs hormonų estrogeno ir progesterono kiekis sudaro palankias sąlygas grybeliams daugintis. Grybelinė infekcija nėštumo laikotarpiu maždaug nuo 2 iki 10 kartų dažnesnė nei įprastai. Dažniausi grybelinės infekcijos simptomai yra šie: deginimo ir niežėjimo pojūtis vaginoje, makšties paraudimas ir patinimas, tirštos, gelsvai balkšvos spalvos makšties išskyros, kurių kvapas gali priminti kepamą duoną. Liga diagnozuojama remiantis klinikiniais simptomais ir makšties tepinėliu. Paprastai ši infekcija gydoma kremais arba makšties žvakutėmis. Gydytojas taip pat gali skirti priešgrybelinių vaistų. Partnerį rekomenduojama gydyti tik esant pasikartojančiai makšties grybelinei infekcijai.

B grupės streptokokai. Tai viena iš naujagimiams pavojingiausių infekcijų, galinti padaryti daug žalos ir pačiai motinai. Daugumai nėščiųjų infekcija gali sukelti šlapimo pūslės uždegimą, endometritą (gimdos gleivinės uždegimą) ir pražudyti naujagimį. Dažniausiai ši infekcija nėščiosioms nesukelia jokių simptomų, todėl 35–37 nėštumo savaitę visos moterys profilaktiškai tikrinamos dėl šių bakterijų. Jei tyrimo rezultatai teigiami, nėščioji gimdymo metu gydoma antibiotikais. Gali būti, kad jūsų organizme yra B grupės streptokokų, jei jums prasidėjo priešlaikinis gimdymas, anksti nubėgo vaisiaus vandenys ar gimdymo metu pradėjote karščiuoti.Chlamidiozė – lytiniu keliu plintanti infekcija, kuri nėštumo metu gali sukelti daug komplikacijų. Chlamidijos nėščiosioms gali sukelti cervicitą (gimdos kaklelio uždegimą), pogimdinį endometritą ir kraujavimą nėštumo metu. Antruoju gimdymo etapu chlamidijomis gali užsikrėsti ir vaisius. Dažniausi chlamidiozės simptomai – žalsvai gelsvos ir nemalonaus kvapo makšties išskyros, skausmas ir deginimas lytinių santykių metu. Skiriamas gydymas antibiotikais tiek moteriai, tiek jos partneriui.

Trichomonozė yra lytiniu keliu plintanti infekcija, kurią būtina gydyti nėštumo metu. Skiriamas gydymas antibiotikais abiem partneriams.

Herpetinė infekcija (pūslelinė arba herpes). Lyties organų infekciją (apie 80 proc.) sukelia antrojo tipo Herpes simplex virusas (HSV). Užsikrečiama tiesioginio kontakto metu, lytinių santykių metu. Vaisius gali būti užkrėstas ir gimdant. Liga pasireiškia niežuliu ir graužimu lyties organų srityje, pūslelių pavidalo herpetiniu bėrimu išorinių lytinių organų, makšties, gimdos kaklelio srityje. Gali būti padidėję kirkšnies limfmazgiai, pakilti temperatūra, galite pradėti jausti skausmą šlapininantis. HSV infekcija gali sukelti persileidimą, priešlaikinį gimdymą, vaisiaus vystymosi gimdoje atsilikimą ir net žūtį, yra rizika, jog naujagimis gims infekuotas šiuo virusu. Naujagimių, užsikrėtusių šia infekcija gimstant, mirštamumas – net 60 proc., todėl, atsiradus šios ligos požymiams, labai svarbu kreiptis į gydytoją.

Profilaktikai telktis natūralumą

„Galiu drąsiai teigti, kad nėščiosios dažnai nežino, kaip tinkamai rūpintis intymia higiena nėštumo metu. Praktikoje dažniausiai susiduriu su moterimis, kurias infekcijos puola dėl kasdienių įklotų naudojimo. Tai sutrikdo oro cirkuliaciją, skatina bakterijų dauginimąsi ir neigiamai veikia makšties mikroflorą“, – patirtimi dalijasi Lina Čiaplinskienė.

Norint išvengti ištiso sąrašo pavojingų ligų, akušerė-ginekologė pataria atsigręžti į natūralumą – dėvėti orui laidžius apatinius, vengti ankštų kelnių ar pėdkelnių, nenaudoti aromatizuotų muilų, skalbimo priemonių, higienos priemonių, pastarąsias įsigyti tik vaistinėse. Nėštumo metu rekomenduojama vengti ir ilgų maudynių baseinuose, sūkurinių vonių, stengtis ilgai nevilkėti šlapio maudymosi kostiumėlio, nes tai skatina makšties uždegimų vystymąsi.

„Mityba – taip pat ne paskutinėje vietoje. Reikėtų vengti saldžių, mielinių produktų, kuriuose gausu angliavandenių, nes šie neigiamai veikia makšties pH ir sudaro puikias sąlygas grybeliui vystytis. Valgykite jogurtus, kurių sudėtyje yra Lactobacillus acidophilusbakterijų, kadangi jos gali padėti atkurti natūralią makšties mikroflorą, vartokite gerąsias bakterijas – tiek vietiškai, tiek geriamąsias, nėščiajai skirtus vitaminus“, – primena klinikos „Motina ir vaikas“ akušerė-ginekologė, o užklupus infekcijai pataria nepamiršti ir natūralių kovos būdų – plauti makštį antiuždegiminių savybių turinčių medetkų ar ramunėlių nuoviru.