Kaip Kalėdas švenčia arabai ir kodėl ispanai per Naujuosius valgo vynuoges?

Kalėdos užsienyje / Organizatorių nuotr.
Kalėdos užsienyje / Organizatorių nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
A
A

Nors tebėra įprasta didžiąsias metų šventes pasitikti tradiciškai, drauge su artimaisiais susėdus prie nuo skaniausių patiekalų lūžtančio stalo, kelionių organizatoriai pastebi, jog vis daugiau lietuvių ryžtasi Kalėdas ir Naujuosius metus sutikti originaliai. Pavyzdžiui, egzotiškoje šalyje, kur vietoje krintančio sniego plieskia saulė, o kalėdiškai išpuoštos eglės atrodo net truputį keistai. Tuo tarpu patys keliautojai pasakoja šitaip ieškantys dar nepatirtų, gilesnių įspūdžių, o ir svetur sutiktos šventės dažniausiai tampa įsimintinesnės ar net džiugesnės.

Kalėdas ir Naujuosius metus nori sutikti egzotiškai

Kaip teigia tarptautinio kelionių organizatoriaus „Tez Tour“ produkto vadybininkė Edita Liumparaitė, sutikti didžiąsias metų šventes svetur lietuviai linksta jau kelerius metus. Draugų kompanijos, šeimos su vaikais ar poros dažniausiai nori švęsti ten, kur šilta, todėl renkasi jau pamėgtus Egipto kurortus Hurgadą arba Šarm aš Šeichą, taip pat Jungtinius Arabų Emyratus, Ispanijai priklausančią salą Tenerifę.

„Kuo toliau, tuo labiau pastebime, kad lietuviai šventes nori sutikti kokybiškiau, įdomiau. Todėl vengdami užsitęsiančio sėdėjimo prie stalo, persivalgymo ar šventinio šurmulio, šiuo laikotarpiu tiesiog „pabėga“ svetur. O jei keliaujama su visa šeima, artimais žmonėmis, Kalėdų dvasią nesudėtinga pajusti net ir po kaitria saule, – sakė E. Liumparaitė. – Šventinė kelionė kartu yra ir puiki proga susipažinti su svečios šalies švenčių tradicijomis, atšvęsti kitaip ir, žinoma, atitrūkus nuo niūrių lietuviškų orų, pasilepinti malonia šiluma.“

Didžiosios metų šventės arabišku stiliumi

Nors lietuvių poilsiautojų gretose per šventes populiariausia keliauti į Egiptą ir Jungtinius Arabų Emyratus – kraštus, kur Kalėdos, atrodytų, turėtų neegzistuoti, krikščioniškai šventei atsakingai ruošiamasi ir čia.

„Stebėtis nėra ko – turizmas šiose šalyse užima ypač svarbią dalį, todėl akylai atsižvelgiama į keliautojų lūkesčius: ir kalėdinių eglių visur kur apstu, ir Kalėdų senelį rasti nesunku. Tiesa, kartais čia į viską pažvelgiama itin originaliai – pavyzdžiui, vietoje kalėdinės eglės puikiu šventiniu akcentu gali tapti... kalėdinė palmė ar kaktusas. Kalėdinės vakarienės svečiams – viešbučiams savaime suprantamas dalykas, o kai kurie ir visai netradiciškai į tradicijas pažvelgia: kviečia Kūčių vakarienės skanauti dykumoje, didžiąsias metų šventes pažymėti šuoliu su parašiutu ar skrydžiu oro balionu virš dykumos“, – pasakojo E. Liumparaitė.

Ir Naujieji metai arabų kraštuose sutinkami įspūdingai. Antai egiptiečiai įsitikinę, kad kaip pasitiksite naujus, tokie ir visi metai bus, todėl savo ruožtu stengiasi sukurti kuo linksmesnę ir trankesnę šventę, pilną margiausių spalvų. O konkuruoti su Jungtiniuose Arabų Emyratuose rengiamomis Naujųjų metų sutiktuvėmis, matyt, negali visai niekas – tai ir įspūdingi fejerverkų šou, ir akrobatiniai pasirodymai tiesiog gatvėse, ir daugybė vakarėlių, sutraukiančių net pasaulines žvaigždes.

Neatsiejama tradicija – vynuogės ir... raudoni apatiniai?

Pasak E. Liumparaitės, ne ką mažiau įsimintinai didžiąsias metų šventes lietuviai sutinka ir Ispanijai priklausančioje Tenerifės saloje. Kalėdų proga visa sala pasipuošia daugybe šventinių dekoracijų, vietiniai tučtuojau užkrečia gera nuotaika, o ją užtvirtina, atrodytų, visur skambančios kalėdinės dainos. Firminis Tenerifės Kalėdų akcentas – kone prie visų viešbučių, kavinių durų įsitaisę tradiciniai kalėdiniai nykštukai, pagaminti iš... kelmų.

„Nors Tenerifėje taip pat vyrauja Kūčių vakarienės tradicija, čia į ją žvelgiama kiek kitoniškai – šventės proga galima skanauti ir mėsos, ir vyno. Kiekvienam svečiui būtina paragauti tradicinio šventinio patiekalo – migdolinių sausainių. Keliautojai taip pat kviečiami pasinerti į linksmą atrakciją – dalyvauti kalėdinėje žvejyboje, kurios metu sugauta žuvis vėliau atgula ant šventinio stalo“, – sakė „Tez Tour“ atstovė.

Na, o naujametė vietos gyventojų tradicija lietuviams gali kelti šypseną, bet prisidėti visada smagu: palydėdami senuosius metus ispanai visada suvalgo po dvylika vynuogių be kauliukų ir dėvi raudonus apatinius tikėdami, kad dėl to ištisus naujus metus juos lydės sėkmė.