Kaip laikyti vaisius ir daržoves, kad kuo mažiau jų atsirastų šiukšliadėžėje?
Visi puikiai suprantame vaisių ir daržovių naudą ir jų stengiamės vartoti kuo daugiau. Tačiau renkantis šviežius produktus kyla klausimas, kaip kuo ilgiau išlaikyti jų šviežumą ir neišmesti į šiukšlių dėžę praėjus vos kelioms dienoms nuo jų įsigijimo. Kasmet tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje yra išmetama neįtikėtinai daug maisto. Taigi kaip reikėtų laikyti daržoves ir vaisius bei neprisidėti prie šios statistikos? „Kulinarijos studijos“ šefas Gian Luca Demarco dalinasi savo idėjomis, kaip būtų galima išvengti vaisių ir daržovių švaistymo bei kaip ilgiau išlaikyti jų šviežumą.
„Profesionaliai dirbant virtuvėje, visuomet stengiamės kuo tiksliau apskaičiuoti, kokių ir kiek maisto produktų prireiks. Tačiau ganėtinai dažnai pasitaiko ir tokių atvejų, kad visų turimų vaisių ir daržovių iš karto nesunaudojame, tad stengiamės jas išlaikyti kuo šviežesnes ir tinkamas naudoti. Daugiau kaip 2 metus dirbu „Kulinarijos studijoje“, kur savo patirtimi ir žiniomis dalinuosi su kitais. Tikiuosi, kad mano patarimai padės ir Jums išlaikyti vaisius ir daržoves šviežius kaip įmanoma ilgiau ir neišmesti jų vos po kelių dienų nuo įsigijimo“, – sako šefas Gian Luca Demarco.
- Uogų, vaisių bei daržovių nuplaukite tik tokį kiekį, kokį planuojate iš karto sunaudoti. Atminkite, ne visas uogas galima plauti, pavyzdžiui, aviečių plauti nepatartina, nes jos praranda kvapą ir skonį.
- Daržoves reikėtų paskleisti paliekant tarpus – taip jos ilgiau išliks šviežios.
- Daržovių stiebus su lapeliais reikėtų nukirpti palikus vos 1cm, tuomet daržovės taip greitai neišdžius.
- Tiek vaisių, tiek daržovių geriau nepjaustyti, jeigu nėra planuojama jų visų suvartoti. Geriau pasirinkti mažesnio dydžio.
- Nokdami kai kurie vaisiai išskiria etileno dujas, pavyzdžiui bananai, obuoliai, pomidorai. Dėl to tai gali pagreitinti greta esančių kitų vaisių ar daržovių sunokimą/gedimą, todėl visas sodo bei daržo gėrybes reikėtų laikyti atskirai.
- Jei planuojate išvykti kelioms dienoms ir matote, kad nespėsite suvalgyti bananų, derėtų juos laikyti šaldytuve. Laikant geltonąjį vaisių šaldytuve pasikeičia jo išvaizda (banano atveju pajuoduoja greičiau), tačiau išlieka daug ilgiau šviežias ir nesupūva. Tiems, kuriuos gąsdina tamsi banano išvaizda, patariame prieš dedant bananą į šaldytuvą pirmiau jį įdėti į sandarų plastikinį maišelį, tuomet bananas taip greitai nepajuoduos.
- Citrusinius vaisius, tokius kaip greipfrutai, apelsinai, citrinos, reikėtų laikyti tamsioje vietoje arba jei jų nespėjate suvartoti greitai plastikiniame maišelyje šaldytuve.
- Pomidorus, svogūnus reikėtų laikyti toliau vienus nuo kitų vėsioje, sausoje vietoje, bet ne šaldytuve, nes per didelis šaltis pakenks jų skoniui.
- Beveik visas daržoves galima laikyti šaldytuve, taip pratęsiant jų šviežumą, tačiau derėtų nepamiršti, kad jas būtina įdėti neplautas ar bent jau sausas. Net ir laikant šaldytuve, drėgnumas gali pakenkti ne tik daržovės išvaizdai, bet ir skoniui.
- Nuskinti avokadai, pomidorai, mangai, melionai, obuoliai ir kriaušės nenustoja nokti – juos geriau laikykite kambario temperatūroje, kad jie neprarastų savo skonio ir maistinių medžiagų.
- Šiandien prekybos centruose galite įsigyti daugybę įvairiausių hermetinių indelių, kurie puikiai tinka laikyti vaisius ir daržoves šaldytuve mažiau pakeičiant jų skonį ir apsaugant nuo nemalonaus šaldytuvo kvapo. Taip pat, beveik visuose šaldytuvuose jau yra specialus daržovių, vaisių skyrius, kuriame temperatūra yra pritaikyta būtent šiems produktams, tad naudokimės tuo!
Kampanija „Penki per dieną“
Primename, kad Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja kiekvienam žmogui per dieną suvalgyti 400 g vaisių ir daržovių, t. y. maždaug penkias saujas. Tai daryti skatina ir pasaulyje ne vieną dešimtmetį vykstanti kampanija „Penki per dieną“, prieš kelis metus startavusi ir Lietuvoje. Kampanija „Penki per dieną“ yra pagrindinė programos „Europos Sąjungos kilmės vaisių ir daržovių žinomumo didinimas Lietuvoje“ priemonė. Kampanijos tikslas – paskatinti mūsų šalies gyventojus gyventi sveikai ir suvalgyti per dieną bent penkis Europos Sąjungoje užaugintus šviežius vaisius ar daržoves.