Kaip natūraliomis priemonėmis atsikratyti pelėsio?
Pelėsis namuose – vienas nemaloniausių dalykų, dovanojantis ne tik itin erzinantį kvapą, bet ir grasinantis aibe sveikatos sutrikimų. Jau nekalbame apie tai, kad pelėsiai gadina estetinį namų vaizdą. Ką daryti?
Pirmiausia reikia žinoti, kodėl pelėsis atsiranda. Galima išskirti kelias svarbiausias priežastis:
- padidėjęs oro drėgnumas,
- ventiliacijos trūkumas.
Taigi, kol neišspręsite šių dviejų problemų, pelėsis nuolat viešpataus jūsų namuose, gadindamas nuotaiką ir skatindamas įdėti vis daugiau darbo. Beje, su pelėsiu galite kovoti ir liaudiškomis priemonėmis. Kokios iš jų populiariausios? Kviečiame pasidomėti!
- Jei pelėsio problema nėra įsisenėjusi (stenkitės, kad ji tokia netaptų!), padės stiprus skalbiamojo (ūkinio) muilo tirpalas: sumaišykite 100 g su 10 l vandens ir naudokite pelėsio apimtoms vietoms plauti.
- Arbatmedžių aliejus irgi puiki kovos priemonė su įvairiais grybeliais ir pelėsiais. Sumaišykite kelis arbatinius šaukštelius arbatmedžių aliejaus su 2 stikl. šilto vandens ir gautą tirpalą supilkite į buteliuką su purkštuvu. Apipurkškite grybelio paliestas vietas ir palikite – nuplauti nereikia.
- Geriamoji soda ir actas – ypač veiksmingi buityje. Apibarstykite geriamąja soda pelėsio užkariautas vietas ir užpilkite acto. Po kurio laiko viską pašalinkite šluotele ir nuplaukite vandeniu. Teigiama, kad actas pašalina net 80 proc. pelėsių, tad galite naudoti jį vieną.
- Kitas receptas taip pat nesudėtingas: sumaišykite stiklinę borakso su 2,5 l šilto vandens. Gautu tirpalu perbraukite nuvalytus paviršius – patogiausia naudotis teptuku.
- Jei pelija šaldytuvas ar duoninė – padės geriamosios sodos tirpalas. Valgomąjį šaukštą sodos ištirpinkite stiklinėje, švariai nuvalykite ir nusausinkite paviršius. Apskritai šis tirpalas tiks bet kurioms pelėsio pažeistoms vietoms valyti.
- Dezodoruoja, dezinfekuoja ir puikiai su pelėsiu kovoja greipfrutų kauliukų ekstraktas. Vandens stiklinę sumaišykite su 10 lašų greipfrutų ekstrakto ir apipurkškite pelėsio pažeistas vietas – nuplauti nereikia.
P. S. Bandydamos atsikratyti pelėsių, nepamirškite naudotis apsauginėmis pirštinėmis, reguliariai vėdinti namus, būtinai atkreipti dėmesį į ventiliacinę sistemą ir, jeigu namuose labai drėgna, naudotis specialiomis drėgmę sugeriančiomis priemonėmis.