Kaip nuo ritininių užuolaidų valyti dulkes ir pelėsį?
Dėl praktiškumo ir funkcionalumo ritininės užuolaidos (žmonių dar vadinamos „roletais“) užkariavo Lietuvos rinką jau daugiau nei prieš dešimtmetį. Joms reikia kur kas mažiau priežiūros nei teplioms užuolaidoms ar greitai apdulkančioms žaliuzių juostelėms. Vis dėlto ir jų derama išvaizda būtina pasirūpinti.
Jei jau taip nutiko, kad ritininių užuolaidų audinys išsitepė, specialistai pataria, kaip tokiu atveju derėtų elgtis.
Dulkes nušluostykite arba nusiurbkite
Dauguma šios rūšies užuolaidų audinių impregnuojami, kad nekauptų dulkių ir nebluktų, todėl yra vienas praktiškiausių langų dekoro sprendimų. „Esant tikimybei, kad patalpoje kaupsis gausus dulkių sluoksnis, vertėtų pagalvoti apie ritininių užuolaidų apsaugą, t. y. kasetines ritinines užuolaidas, kurių audinys susisuka į viršuje esantį uždengtą ritinį“, – patirtimi dalijasi „Domus Lumina“ ekspertė Vaida Kriaučionienė.
O jei nutiko taip, kad po remonto darbų ar nuo intensyvaus eismo gatvės sukeliami dulkių kamuoliai pasiekė ir jūsų langų puošmeną, geriausia išeitis – nusiurbti jas dulkių siurbliu. Atsargiai prilaikydami roletą, nusiurbkite susikaupusį dulkių sluoksnį arba nušluostykite jas švelniu šepečiu.
Juodi taškai nuo pelėsio ir drąsa rizikuoti
Nuo drėgmės besikaupiantis pelėsis namuose ne tik kenkia sveikatai, bet ir gadina interjerą. Dėl rasojančių langų drėksta ir užuolaidos, kurios per ilgą laiką ima pelyti, pajuoduoja, praranda savo spalvą. Įvairiausių forumų ir pašnekesių klubų dalyvių patirtis rodo, kad geriausiai pelėsius naikina valomieji milteliai ir dėmes šalinantys specialūs skysčiai. Tačiau langų dekoro specialistai pataria neskubėti valyti audinio, o pirmiausia išsiaiškinti visas medžiagos ypatybes.
Jokiu būdu nelyginkite ritininių užuolaidų, nes nuo karščio jos gali deformuotis.
„Viskas priklauso nuo paties audinio, ypač nuo jo impregnavimo. Daugeliu atvejų po tokių valymo procedūrų audinys ne tik pakeičia spalvą, bet ir formą. Naudoti valiklių apskritai nerekomenduojama. Tačiau iš savo klientų esame girdėję, kad tokios priemonės padeda“, – sako V. Kriaučionienė.
Vis dėlto, jei ritininės užuolaidos jūsų namuose kabo gana seniai, vertėtų pagalvoti apie medžiagos keitimą. Šis sprendimas leis atsinaujinti ir išvengti sveikatos problemų dėl pelėsio, nes išvalyti kempinėle visų pelėsio sukeltų bakterijų neįmanoma.
Kaip valyti smalsių mažamečių pirštų atspaudus?
Vaikų palikti pirštų atspaudai lieka visur: pradedant spintelėmis, veidrodžiais ir baigiant užuolaidomis, sienomis. O jei dar tie pirštukai buvo nešvarūs ir purvini? Nors internete galima rasti nemažai patarimų, tvirtinančių, kad nešvarumus geriausia valyti vandeniu ir švaria kempinėle, V. Kriaučionienė pataria nerizikuoti. Specialistų teigimu, negalima impregnuotos roleto medžiagos liesti šlapia kempinėle, nes bus nuvalomas impregnavimo sluoksnis, o jau tada dėmė ant roleto medžiagos – garantuota. Tačiau jeigu jau nutarėte valyti ritinines užuolaidas, būtinai pasikonsultuokite su specialistu.
Prikibę mašalai išnyks pasidarbavus aštria kempinėle
Vienas didžiausių košmarų – pro atvirą langą priskrendančios ir prie roleto prikimbančios musytės, mašalai ir kiti naktiniai gyviai, kurių vasarą pilna. Paprastai mašalais roletai apkimba, kai šalia lango stovi apšviečiamoji naktinė lempa. Prikibę gyviai nenusivalo, o dienos metu, keliant užuolaidas, kartu susisuka ir sutraiškyti palieka juodas dėmeles. Ritininėmis užuolaidomis prekiaujantys specialistai pataria tokias problemas spręsti valant jų medžiagą sausa, šiek tiek šiurkštesne kempinėlės puse. Pridžiuvę mašalai turėtų nubyrėti nuo trinamo šiurkštaus kempinės pagrindo.
Lyginti ir skalbti ritinines užuolaidas draudžiama
Jei jau nusprendėte išvalyti ir atnaujinti tuos pačius senus langų dekoro elementus, būkite atsargūs. Specialistai pataria prieš imantis bet kokių valymo veiksmų paskaityti gamintojo pateiktus nurodymus arba pasikonsultuoti su langų dekoro specialistais. „Išvalę roletus, pakabinkite juos atgal ant lango arba palikite ant stalo išdžiūti. Jokiu būdu jų nelyginkite, kadangi nuo karščio roletai gali deformuotis“, – įspėja specialistė. Taip pat nepamirškite, kad roletų negalima skalbti, mat impregnuota medžiaga gali lūžti.
Net 90 proc. ritininių užuolaidų audinių jau savaime yra apsaugota nuo tokių aplinkos veiksnių, kaip dulkių kaupimasis ar blukimas. Prieš imdamiesi bet kokių valymo priemonių, išsiaiškinkite, ar medžiaga gali būti valoma ir kaip, kad vėliau nepasidarytumėte daugiau žalos nei naudos.