Kaip pagaliau nustoti bijoti? Tik 7 žingsneliai!
Reikia, bet... bijau. Noriu, bet... nesiryžtu. Taip taip, mes žinome, kad ką nors padaryti būtina, naudinga ir sveika, bet atidėliojame iki paskutinės minutės. Kaip įgauti drąsos ir ryžto, pataria bestselerio „13 Things Mentally Strong People Do“ autorė, psichoterapeutė Amy Morin.
Vengdami ką nors pradėti, mes tik imame labiau bijoti. Deja, tokia jau žmogaus prigimtis – ieškoti tūkstančio pasiteisinimų, kad nedarytų to, ką tikrai reikėtų. Pagaliau susiduriame su situacija, kad visa tai, ką mes anksčiau atidėliojome, tampa didele problema ir ima kenkti mūsų karjerai ar santykiams.
Be to, neprisiruošdami veikti greitai ir drąsiai, mes prarandame emocinį stabilumą ir sugebėjimą greitai atsitiesti po didelio streso. Mes tiesiog praleidžiame momentą, kai galėtume nesvyruodami mestis tarsi į šaltą vandenį, užuot trypčioję ir drebėję – kad pagaliau greitai padarytume tai, kas pirmiausia naudinga mums.
Taigi, kaip nustoti bijoti? Ir kaip ryžtis veikti?
1. Nemąstykite pernelyg ilgai
Ypač sunku apsipręsti veikti, kai bijote, jog jums bus atsakyta. Tačiau prisiminkite dar vieną dalyką – mūsų drąsa ir ryžtas turi savybę laikui bėgant tirpti kaip sniegas. Ir kuo ilgiau svarstysite, kuo ilgiau lauksite, tuo baimė tik didės. Tad jei norite kažkam paskambinti, bet bijote neigiamo atsakymo, jei bijote ką nors užkalbinti, nedelskite – padarykite tai dabar!
2. Susikoncentruokite į tai, kaip perlipti per slenkstį
Jei gresia nemalonus pokalbis su šeimos nariu, apgalvokite, ką norite pasakyti ir kokio rezultato tikitės. O paskui apie tai nebagalvokite ir susikoncentruokite į tai, kad jums reikia uištarti pirmą sakinį. Kartais daugybę savaičių moterys bijo ištarti frazę: „Noriu su tavimi pasikalbėti“. Nesirūpinkite dėl to, kaip pasisuks pokalbis. Jį pradėti – jau pusė darbo.
3. Parepetuokite ramesnėje aplinkoje
Kaip nepanikuoti dėl laukiančio viešo pranešimo? Jei retai kalbate didesnei auditorijai ir apskritai esate introvertas, pradėkite nuo mažmožių. Pasiryžkite, tarkime, per savaitę pakalbinti dešimt nepažįstamų žmonių – paklausti kelio ar laiko. Patikėkite, baimė išgaruos greitai. Pripraskite prie savo balso skambesio, dažniau kalbėkite su artimaisiais, paskaitykite jiems mėgstamos knygos ištrauką ar perpasakokite įdomias vietas. Pastebėsite, kad norite kalbėti išraiškingiau. Skaitykite kaip aktorius – su pauzėmis, intonacija, be to, stebėkite klausytojų reakciją.
4. Pagalvokite, kaip puikiai jausitės, kai viskas baigsis
Kai ilgai atidėliojame, mintis, kad vis vien reikės kažką padaryti, mus tiesiog sekina. Vizitas pas gydytoją, nemalonus pokalbis darbe ar laukiantis sudėtingas projektas, kurį delsiama pradėti... Tiesiog prisiminkite tą jausmą, kai išlaikydavote egzaminą. Visiškos laisvės jausmas, ar ne? Pagaliau pasiryžus padaryti tai, ką būtinai reikia, jus tas jausmas vėl aplankys.
5. Įsivaizduokite, kiek naujų durų jums atsivers
Tai galioja tiems momentams, kai reikia atsisveikinti su kuo nors įprastu, bet nebeteikiančiu pasitenkinimo. Kaip nustoti bijoti nutraukti niekur nevedančius santykius, kuriuos tęsiate iš inercijos? Ar išeiti iš nemėgstamo darbo, kuris teikia šiokį tokį stabilumą? Permainos atims iš jūsų daug laiko ir nervų, bet pagalvokite apie visas tas galimybes ir erdves, kurios jūsų laukia. Ir apie palengvėjimą, kai nuspręsite padėti tašką.
6. Nusistatykite terminą
Iš anksto užsirašykite pas gydytoją ar į sporto klubą. Net jei tai pokalbis su vienu iš artimųjų ar draugu, pirmiausiai numatykite datą ir laiką. Tai disciplinuos – jūs išvengsite atidėliojimo spąstų.
7. Darykite tai su kuo nors kartu
Net jei esate uždaras, tylus ir drovus žmogus, visiškai nereiškia, kad toks būsite ir ateityje.
Norint tapti ryžtingesniu, reikia pagalbos iš žmogaus, kuris gerai jus pažįsta ir jumis tiki. Nesidrovėkite prašyti draugo ar draugės, pavyzdžiui, palydėti jus į pokalbį dėl darbo ir palaukti koridoriuje. Kartais moterys metų metus svarsto, kad tikrai pradės sportuoti, bet nesiryžta ar kompleksuoja dėl svorio. Pradėkite su drauge – jausitės visiškai kitaip.
Visi mes skirtingi – kai kurie iš prigimties drąsesni, kiti – drovesni. Net jei esate uždaras, tylus ir drovus žmogus, visiškai nereiškia, kad toks būsite ir ateityje. Pradėkite po truputėlį keistis treniruokite savo bendravimo įgūdžius. Absoliučiai realu, kad pasikeisite.