Kaip palaikyti švarų ir sveiką orą namuose?

Svarbu, kad namuose kvėpuotumėte švariu ir sveiku oru. / „Shuterstock“ nuotr.
Svarbu, kad namuose kvėpuotumėte švariu ir sveiku oru. / „Shuterstock“ nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Oro užterštumas lauke labai stipriai kenkia ne tik mūsų kvėpavimo sistemai, bet ir mūsų širdžiai, tad svarbu bent savo namuose palaikyti švarų ir gaivų orą.

Peržvelkite šiuos tinklalapyje health.com pateiktus patarimus ir pasinaudoję jais kvėpuosite kur kas švaresniu oru.

Židinyje nedeginkite medienos

Židinyje smilkstančios malkos, kad ir kaip gražiai ir romantiškai atrodytų, vis dėlto kenkia jūsų sveikatai gamindamos kietąsias daleles, kurioms patekus į plaučius, pasidaro sunku kvėpuoti. Tad namuose medienos verčiau nedeginkite, juk taip pat romantiškai atrodo ir elektriniai ar dekoratyviniai židiniai!

Atsikratykite dulkių erkučių

Namų dulkėse gyvenanti erkė daugiausia paplitusi patalynėje, tačiau taip pat aptinkama ant gyvūnų ir žmogaus odos. Namų dulkių erkės į žmogaus gyvenamas patalpas dažniausiai patenka su viršutiniais drabužiais. Jų nemažai būna čiužiniuose, kilimuose, minkštų baldų apmušaluose bei minkštuose žaisluose. Šioms erkėms ypač jautrūs bronchine astma sergantys žmonės.

Židinys
Židinys / Shutterstock nuotr.

Sumažinti namų dulkių erkių kiekį galima dažniau vėdinant patalpas, palaikant saulės atokaitoje arba žiemos šaltyje bent 12 valandų čiužinį. Minkštus žaislus stenkitės skalbti aukštoje temperatūroje arba parą laikykite šaldiklyje. Efektyviausias būdas išvalyti patalynę (pagalves, antklodes), čiužinius, minkštus baldus yra giluminis valymas. Efektyviai erkutes naikina karšta temperatūra, tad patalynę bent retkarčiais skalbkite 50–60 laipsnių temperatūroje.

Filtruokite namų orą

Kokybiški oro filtrai gali gerokai sumažinti mūsų namuose esančias smulkiąsias daleles, kurios labai kenkia mūsų plaučiams. Tik nepamirškite kuo dažniau šiuos filtrus keisti.

Bene efektyviausiai sveiką orą namuose palaiko oro valytuvai su HEPA filtru. „High Efficiency Particulate Air filter“ (HEPA), išvertus iš anglų kalbos reiškia „aukšto efektyvumo oro dalelių filtras“. Jie gaminami iš akytos medžiagos stiklo pluošto pagrindu, dėl plataus mažyčių porų tinklo šie filtrai efektyviai sulaiko daleles iki 0,3 mkm dydžio, o gofruotas filtro paviršius padidina filtro plotą. HEPA filtrų oro valymo lygis, priklausomai nuo klasės, sudaro nuo 85 iki 99,99 proc.

Jeigu lauke aukštas užterštumo lygis arba jei gyvenate šalia judrios gatvės, langų dažnai neatidarinėkite.

Uždarykite langus

Nors dažnas iš mūsų siekdami pravėdinti namus stengiamės kuo dažniau palikti atidarytus langus, tai ne visada yra geras sprendimas, ypač jeigu gyvenate didmiesčio daugiabutyje. Ozono dujos, lauko alergenai ir įvairios dulkės, patenkančios į namus pro pravertus langus, labai kenkia jūsų kvėpavimo sistemai. Tad jeigu lauke aukštas užterštumo lygis arba jei gyvenate šalia judrios gatvės, langų dažnai geriau neatidarinėkite, namų orą tokiu atveju kur kas geriau išvalysite oro filtrais.

Palaikykite optimalią namų drėgmę

Dėl pernelyg didelės drėgmės namuose gali pradėti kauptis pelėsis, kuris yra itin pavojingas žmogaus kvėpavimo sistemai ir bendrai organizmo sveikatai, ar veistis daugiau dulkių erkučių. Optimali namų drėgmė neturėtų viršyti 40 proc., ypač svarbi ji vonios kambaryje, mat ten dažniausiai ir kaupiasi pelėsis. Taigi, jei savo namuose jaučiate padidinta drėgmę, rasoja langai arba pelyja sienos, o jūsų vaikai dažnai serga kvepavimo takų ligomis, tuomet stenkitės kuo dažniau valyti ventiliacijos sistemą ar naudokite specialius prietaisus orui sausinti.