Kaip paruošti jurginus žiemoti

Jurginai / „Fotolia“ nuotr.
Jurginai / „Fotolia“ nuotr.
2015-10-12 15:00
AA

Specialistai rekomenduoja jurginus iškasti po pirmųjų šalnų. Nuo šakniagumbių gerai nuvalyti žemes (galima net nuplauti), tuomet porą valandų padžiovinti saulėje, vėliau – porą savaičių apie 15 ℃ temperatūros patalpoje ir tik tada sudėti į dėžę, apiberti sausomis durpėmis arba pjuvenomis ir išnešti į rūsį, kuriame oras ne šiltesnis kaip 10 ℃.

Gėlininkai žino daug įvairių būdų, kaip išlaikyti gumbus per žiemą, kad jie nesupūtų. Dažniausiai ima pūti nuo stiebo kelmelio, puvinys išplinta ir augalas sunyksta. Puvinio galima išvengti: nulupkite kelmelio žievę ir atsargiai nuvalykite peiliu visus minkštus audinius. Paskui padžiovinkite 2–3 val.

Neblogai per žiemą laikosi moliu apvelti šakniagumbiai. Juos iškaskite, nupurtykite žemes ir apdžiovinkite keletą dienų. Paskui kruopščiai nuvalykite ir 12 val. mirkykite stipriame kalio permanganato tirpale. Ištraukite, apdžiovinkite ir pamerkite į grietinės tirštumo molio ir kokio nors fungicido košę. Vėl apdžiovinkite, kad susidarytų pluta. Laikykite vėsiame rūsyje.

Pavasarį lengvai pastuksenkite šakniagumbį, kad pluta įskiltų. Jos nulupti nereikia. Jeigu rūsys šiltas arba gumbai žiemos kambaryje, sluoksniuokite juos su sausomis pjuvenomis arba durpėmis į korytuosius polietileno maišelius.

Laikant šakniastiebius šiltoje ir drėgnoje patalpoje, geriausiai juos padengti parafinu. Parafinas išlydomas, nuvalyti ir apdžiovinti šakniastiebiai greitai įmerkiami ir ištraukiami. Palaukiama, kol sukietės pluta, ir dar sykį veiksmai pakartojami.

Parafinuoti šakniastiebiai sluoksniuojami su pjuvenomis arba durpėmis polietileno maišeliuose, prieš sodinant pastuksenama, kad parafino luobelė įskiltų.

Plačiau apie kitų gėlių priežiūrą skaitykite 41-ajame savaitraščio „Ji“ numeryje!

Žurnalo „Ji“ viršelis (41 nr.) / Redakcijos archyvo nuotr.