Kaip patalpos apšvietimas gali paveikti asmens sprendimus

Virtuvės interjeras / Fotolia nuotr.
Virtuvės interjeras / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2014-03-04 07:20
AA

Toronto universiteto mokslininkai paskelbė, kad kambario apšvietimas gali padaryti didelę įtaką kiekvieno žmogaus nuotaikai.

Šiek tiek prigesintas ir neryškus apšvietimas, anot mokslininkų, žmonėms gali padėti priimti labiau apgalvotus, neskubotus ir geresnius sprendimus, rašoma ivillage.com tinklalapyje. Toronto tyrėjai įsitikinę, kad toks apšvietimas biuruose galėtų netgi padėti išsiderėti geresnes verslo sąlygas su partneriais.

Klausiate, kokia to priežastis? Viskas paprasta – ryški šviesa, anot mokslininkų, gali stipriai paaštrinti jausmus ir šiek tiek užgožti mūsų gebėjimą aiškiai mąstyti. Tikriausiai atsimenate ne kartą filmuose matytą sceną, kai nusikaltėliai yra tardomi uždarame, tačiau itin ryškiai apšviestame kambarėlyje? Tokia atmosfera kuria nesaugumo jausmą ir ja bandoma psichologiškai paveikti įstatymus pažeidusius asmenis.

Interjeras / Fotolia nuotr.

Pasirodo, kad apšvietimas taip pat lemia ir tai, kaip žmonės vertina maisto produktus, įvairius daiktus ar netgi kitus asmenis. Pavyzdžiui, tyrime dalyvavę respondentai, kurie buvo pakviesti į gerai apšviestą kambarį, aplinkinius laikė kiek agresyviais ir rinkosi valgyti tik aštrų maistą. Kai tyrimo dalyvių buvo paprašyta įvertinti į kambarį atvestos moters patrauklumą, dauguma gerai apšviestame kambaryje buvusių respondentų ją įvertino kaip itin gražią ir patrauklią.

Toronto universitete vadybą dėstanti Alison Jing Xu apžvelgdama tyrimo rezultatus nurodė, kad ryški šviesa žmogaus emocijas veikia panašiai kaip ir stiprus karštis.

„Ryški šviesa gerokai paaštrina emocines žmogaus reakcijas į įvairius dalykus, tad nė kiek nenuostabu, jei, tarkime, papuošalus, ypač sužadėtuvių žiedus, parduodančių salonų apšvietimas būna itin ryškus“, – tikino Alison Jing Xu.

Taigi, kokia išvada? Jeigu susipykote su drauge ar vaikinu, prigesinkite šviesas, ir pasaulis jums abiem galbūt neatrodys toks priešiškas. Na, o jei su vaikinu ieškosite papuošalų, veskitės jį į geriausiai apšviestą ir labiausiai spindinčią parduotuvę; juk ryškioje šviesoje papuošalai atrodys kur kas gražiau!