Kaip pavydas veikia mūsų organizmą
Pavydo jausmas turbūt vienas nemaloniausių ir tokių, kurio norėtume išvengti. Iš vienos pusės, jis griauna gyvenimą, iš kitos – skatina mus apginti tai, kas mūsų, ir išreiškia savinimąsi bei egoizmą. Bet kuriuo atveju, ši emocija sukelia begalę fizinių pokyčių mūsų organizme.
Pavyzdžiui, vienas tyrimas, atliktas 2010-aisiais metais, atskleidžia, kad pavydas „apakina“. Tiksliau tariant, išblaško ir atitraukia dėmesį. Kaip rašoma livescience.com, tyrime dalyvavo romantinius santykius puoselėjančios poros, kurios sėdėjo prie kompiuterių ir turėjo atrinkti tam tikrus paveiksliukus.
Pavyzdžiui, moterys turėjo atrinkti kraštovaizdžio ir architektūrinius vaizdus, o vyrai – įvertinti tų vaizdų patrauklumą. Tiesa, eksperimento viduryje vyrams reikėjo įvertinti kitų vienišų moterų patrauklumą. Visi dalyviai turėjo ignoruoti emociškai ir grafiškai nepatrauklius paveiksliukus.
Eksperimento pabaigoje paaiškėjo, kad pavydžios moterys buvo gerokai atitrūkusios nuo savo užduočių vykdymo ir nesugebėjo jų atlikti tinkamai. Visa tai vyko tik tada, kai moterų partneriai žiūrėjo ir vertino kitas moteris, o ne stebėjo kraštovaizdžius. Mokslininkai daro išvadą, kad pavydas tam tikra prasme iš tikrųjų „apakina“.
Ir tai dar ne viskas, tarkime, foxnews.com rašoma, jog pavydas padidina streso hormonų išsiskyrimą, kraujo spaudimą, sutrikdo širdies ritmą. Tyrėjai turi ir dar vieną teoriją apie tai, kad pavydas nebūtinai blogai, kadangi mano, jog jis „evoliucianavo“ dėl to, kad žmogus galėtų išgyventi, apsiginti ir apsaugoti kitus.
Jie tikina, kad pavydas – tai įgimta mūsų gyvenimo dalis ir jos nederėtų gėdytis (reikėtų paminėti, kad sveikas, o ne patologinis pavydas). Štai poros, pasak tyrimų, kurių gyvenime yra šiek tiek pavydo, kuria ilgesnius ir kokybiškesnius santykius.
Štai independent.co.uk skelbia, kad pavydas – tai viena galingiausių, sudėtingiausių ir sunkiausiai kontroliuojamų emocijų. Tarkime, vyrai pavydūs tampa tada, kai įtaria seksualinę konkurenciją, o moterų pavydas kyla dėl emocinės neištikimybės rizikos.
„Pavydas – tai kompleksinis emocinis „miksas“, sukeltas baimės, streso ir pykčio (kartais ir pasišlykštėjimo)“, – sako dr. Jane Fleming ir tikina, kad šalia minėtų fizinių pavydo pasekmių galime pridėti ir nerimo sutrikimus, nemigą, susilpnėjusį imunitetą.
Taip pat ši emocija neigiamai veikia ir mūsų mitybą, kadangi dažniausiai dėl išskiriamų hormonų pavydo metu netenkame apetito.