Kaip saugotis nuo žaibo

Lietus / Fotolia nuotr.
Lietus / Fotolia nuotr.
2013-07-31 13:00
AA

Vasarą griaustinis ir žaibas gana dažnas ir žmones gąsdinantis gamtos reiškinys. Siūlome keletą patarimų, kaip elgtis jiems užklupus.

Perkūnija susidaro esant labai dideliam atmosferos nepastovumui, kai kylanti oro temperatūra labai greitai nukrinta (maždaug po 10 °C kiekvienam aukščio kilometrui). Tuo metu oras būna prisotintas drėgmės ir įšilęs apatiniame atmosferos sluoksnyje. Dėl Saulės, atmosferos fronto ar nevienodo vietovės įšilimo (sausuma – vanduo, kalnai–lygumos ir t. t.) šiltas, drėgnas oras kyla aukštyn ir veržiasi pro šaltąjį. Susidaro oro srovės, o šilumos energija, susikaupusi ore ir vandens garuose, virsta vėjo bei elektros energija. Per vasarą apie 70 proc. dienų būna su perkūnija. Pavasarį perkūnijos dažnesnės rytinėje Lietuvos dalyje, o rudenį – vakarinėje. Pajūryje perkūnijų beveik kasmet pasitaiko ir žiemą.

 

Žaibas – tai elektros išlydis. Jis susidaro tada, kai dviejų elektros krūvių skirtumas padidėja tiek, kad pramušamas izoliacinis oro sluoksnis. Žaibas gali pakenkti gyvybei: užmušti ir sužaloti žmones bei gyvūnus. Žaibai sukelia daugybę gaisrų. Jie niekada netrenkia tiesia linija – pasirenka kelią, kur yra daug laidžių elektrai dalelyčių: tai gali būti drėgni drabužiai, dūmai. Žaibas dažnai trenkia į tą pačią vietą dėl tam tikros grunto sudėties arba kai gruntiniai vandenys yra labai arti žemės paviršiaus.

 

Kaip elgtis...

 

♦ Jei esate atviroje vietoje, atsitūpkite (geriau dauboje), suglauskite kojas ir nusekite nuo savęs metalinius daiktus, papuošalus. Negulkite ant žemės.

 

♦ Ieškokite priedangos tvirtą stogą turinčiose transporto priemonėse arba pastatuose.

 

♦ Nelaikykite rankose ilgų ar metalinių daiktų, tokių kaip lazda, skėtis, meškerė ir kt.

 

♦ Nestovėkite arti metalinių konstrukcijų, elektros stulpų, vielinių tvorų ir t. t.

 

♦ Tuo metu nejokite žirgu, nevažiuokite dviračiu ar atvira transporto priemone.

 

♦ Jei vairuojate automobilį, sulėtinkite greitį ar sustokite kuo toliau nuo aukštų medžių ir elektros linijų, nelieskite metalinių mašinos dalių.

 

♦ Jeigu maudotės ežere ar jūroje, nedelsdami išlipkite iš vandens ir ieškokite pastogės. Patartina kuo toliau pasitraukti nuo vandens šaltinio.

 

♦ Jeigu esate valtyje ir nėra galimybės išlipti, slėpkitės po tiltu, aukštu statiniu.

 

♦ Jei žaibą tenka pasitikti miške ar kitoje medžiais apaugusioje vietovėje, pasistenkite nestovėti prie ąžuolo, tuopos, guobos, eglės, nes, pasak statistikos, į juos žaibas trenkia bene dažniausiai. Europoje palyginti retai trenkia į klevus, beržus, akacijas.

 

♦ Jei žaibuojant esate patalpoje, stovėkite kuo toliau nuo langų, elektros prietaisų, vamzdžių ir kitų metalinių daiktų. Nekalbėkite telefonu, nesišukuokite plaukų, neglostykite kačių, šunų ir t. t.

 

♦ Patartina išjungti lauko anteną ir radijo bei televizoriaus elektros laidus. Išjunkite kompiuterio modemus ir maitinimo šaltinius.

 

♦ Kaime nereikia būti arti krosnių, dūmtraukių