Kaip sužinoti, kad jūsų kraujyje cukraus kiekis peržengia normas

Cukrus / Fotolia nuotr.
Cukrus / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Cukraus vaidmuo šiuolaikinėje mityboje beveik pagrindinis. Geriame saldžius gėrimus, valgome duoną, patiekalus paskaniname padažais, dažnai pietaujame ne namie, bet kavinėse, skanaujame saldumynų, todėl per dieną į mūsų skrandį įkrinta nežinia koks kiekis pridėtinio cukraus.

Kad cukraus kiekis kraujyje būtų pastovus, svarbiausia kuo sveikiau maitintis, judėti ir palaikyti normalų kūno svorį. Taip pat reikėtų profilaktiškai kas metus pasitikrinti cukraus kiekį kraujyje, net jei jis iki tol nebuvo padidėjęs. Cukraus kiekio kraujyje norma – 3,5–5,6 milimolių litre. Per mažas arba per didelis cukraus kiekis kraujyje gali būti cukrinio diabeto simptomas.

Akivaizdu, kad cukraus įtaka mūsų savijauta, seksualiniam gyvenimui ir išvaizdai tikrai ne tokia, kokios norėtume. Jeigu cukraus mūsų organizme per daug, reakcijų į tai ilgai laukti nereikia.

Nuolatos jaučiate troškulį

Geriate labai daug vandens, tačiau troškulys niekur nedingsta, net naktį jaučiate sausumą burnoje. Jeigu tokia savijauta tęsiasi jau kurį laiką, verčiau nesnauskite ir skubėkite pas gydytoją.

Jaučiate alkį

Kadangi gliukozės kiekis kraujyje svyruoja – tai šokteli aukštyn, tai žemyn, jūs norite užkandžiauti ir nuolat jaučiate alkį bei potraukį nesveikam maistui. Taip pat kamuoja energijos stygius, nuovargis, noras miegoti.

Dažnai šlapinatės

Natūralu, kad jeigu geriate labai daug vandens, padažnėja ir jo pašalinimas iš jūsų organizmo. Apkraunamas visas organizmas, inkstai ir pan.

Jaučiate nuolatinį nuovargį

Jūs greitai pavargstate, sunku susikaupti... Ir tai susiję su cukraus kiekio svyravimais kraujyje. Tarkime, kai jis šokteli, atrodo, kad esame kupini jėgų, tačiau vos tik sminga žemyn, kaipmat užsimanome prigulti ant minkštos sofutės ir dar vieno kito gabalėlio šokolado. Taigi, ką daryti? Ogi pasistengti nepiktnaudžiauti saldumynais tam, kad cukraus kiekis kraujyje stabilizuotųsi tai pat, kaip ir jūsų energijos virsmai.

TAIP PAT SKAITYKITE: Saldindami gyvenimą cukrumi, galite prisišaukti pavojingų ligų

Svorio problemos

Cukrus virsta riebalais ir yra viena iš antsvorio priežasčių, taip jis didina cukrinio diabeto, Parkinsono ir Alzheimerio ligų riziką, kenkia nervams, kaulams ir dantims, skatina ankstyvąją sklerozę.

Verta žinoti, kad gliukoze minta ir pakitusios, supiktybėjusios ląstelės. Dėl to didėja rizika susirgti onkologinėmis ligomis.

Sunkiai gyjančios žaizdos

Cukrus didelę įtaką daro mūsų išvaizdai bei odai, kurią gali kamuoti įvairios ligos dėl netaisyklingos mitybos. Štai kodėl dėl šios priežasties žaizdos gali gyti kur kas ilgiau nei įprastai.

Ką daryti, kad cukraus kiekis būtų normalus

  • Reguliuokite mitybą, venkite saldumynų ir cukraus (ypač gazuotų vaisvandenių). Būtina subalansuoti baltymų, riebalų ir angliavandenių santykį. Naujausių JAV mokslininkų tyrimų rezultatai rodo, kad ne tik blogųjų angliavandenių, bet ir per didelis baltymų kiekis gali būti cukrinio diabeto priežastis.
  • Stenkitės išlaikyti normalų kūno svorį. Anot medikų, daugiau nei pusė žmonių nesirgtų cukriniu diabetu, jei neturėtų antsvorio. Anot statistinių duomenų, aštuoni iš dešimties suserga II tipo cukriniu diabetu dėl nutukimo sutrikdytos medžiagų apykaitos.
  • Fizinis krūvis mažina gliukozės ir cholesterolio kiekį kraujyje. Kasdien darykite mankštą po 10–15 minučių, o trissyk per savaitę po valandą pasportuokite sporto salėje ar lauke. Anot specialistų, treniruotės pradžioje organizmas eikvoja glikogeno atsargas, esančias raumenyse ir kepenyse, po 15–20 minučių jis mėgina imti energiją iš riebalų. Bet tam reikalingi tam tikri fermentai, kurie gaunami skylant raumenų ląstelėms. Taigi kurį laiką energija imama iš raumenų. Jeigu per trumpai ar pasyviai sportuojama, organizmas nespėja pradėti eikvoti energijos iš riebalų, todėl riebalinis sluoksnis nemažėja. Be to, po treniruotės žmogus jaučiasi pavargęs, nes taip ir „neįjungė“ riebalų deginimo sistemos. Tie, kurie treniruojasi intensyviai, po treniruotės jaučiasi žvalesni ir aktyvūs išlieka iki vakaro. Sergantiems cukriniu diabetu fizinį krūvį turi parinkti specialistas.
  • Jei cukraus kiekis kraujyje padidėjęs, galite vartoti homeopatinių ar žolinių preparatų, mažinančių cukraus kiekį kraujyje (pasitarkite su vaistininku ar gydytoju). Ypač veiksmingi preparatai su šilkmedžių lapų ekstraktu.