Kaip užsiauginti aitriąją papriką?

Aitriosios paprikos auginimo ypatybės / Fotolia nuotr.
Aitriosios paprikos auginimo ypatybės / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2014-04-04 09:15
AA

Nusiskinti savo paties užaugintą aitriąją papriką – vienas malonumas, o ją valgyti – kitas! Kai sėklų pasiūla išties gausi – išauga ir švelnaus skonio paprikos, ir tokios, kurios kaip reikiant užkaitina aistras, tai nuodėmė nepamėginti užsiveisti šio skanėsto. Taigi, nuo ko pradėti?

Išsirinkite sėklas

Aitriosios paprikos krūmeliai puikiai auga drėgnose tropinėse vietovėse, tad panašią aplinką šioms jautruolėms sukurti galite ant palangės arba šiltnamyje. Kai išsirinksite sėklas, jas iš pradžių patariama gerai apžiūrėti, ar nepajuodusios, neapipelijusios, o po to šiek tiek pamirkyti vandenyje. Turint omenyje, kad aitriųjų paprikų rūšių yra gyva galybė, galite sau leisti eksperimentuoti ir užsiauginti pačių įvairiausių formų, spalvų ir aitrumo augalų.

Paprikos – pomidorų giminaitės, todėl auginimo ypatybės panašios. Aitriosios paprikos bus dėkingos už: drėgną, purų, derlingą gruntą, šviesą, šilumą. Tačiau auginant verėtų vengti per didelio karščio, žemos temperatūros, užsistovėjusio vandens.

Aitriųjų paprikų sodinukų metamorfozės

Sėti aitriųjų paprikų sėklas patariama dar vasario mėnesį, tačiau jeigu nesuspėjote – ne bėda, kadangi visuomet galite įsigyti jau paaugusių sodinukų, kurie su malonumu įsitaisytų ant šiltos palangės ar saulės nutviekstame šiltnamyje. Sudygusias aitriąsias paprikas patariama persodinti į didesnius vazonėlius. Na, o vėliau, kai jos pasieks 10–15 cm, galite augalėliams surasti nuolatinę gyvenamąją vietą. Svarbiausia, kad temperatūra nebūtų mažesnė nei 15–19 laipsnių, kad aitriosios paprikos nežūtų.

Šiltnamyje, kuriame palaikoma daugmaž vienoda oro temperatūra, drėgnumas bei yra apsauga nuo lietaus, aitriosios paprikos auga kur kas geriau nei atvirame grunte. Taigi  drąsiai auginkite šiuos aštriuosius augalus šiltnamyje ar vazone. Tik verta atsiminti, kad šiltnamyje jie gali išstypti ir iki metro aukščio, o štai vazonėlyje jų augimas bus kiek apribotas, užtai be problemų augalą pernešite į namus, kai atsliūkins šalčiai.

Laistymas, tręšimas, genėjimas

Aitriosioms paprikoms tikrai nepakenks, jeigu saikingai maitinsite jas maistingomis mineralinėmis medžiagomis. Pavyzdžiui, idealu, jeigu persodindami paprikas gruntą sumaišytumėte su natūraliomis, augimą skatinančiosmis, medžiagomis, pavyzdžiui, kompostu. Tinka ir trąšos, kurios skirtos pomidorams.

Laistykite dažnai, ypač karštomis dienomis, tačiau stebėkite, kad augalas nemirktų vandenyje. Laistymas svarbus tuo, kad stiprina ir tvirtina aitriosios paprikos šaknų sistemą. Na, o kad augalas būtų vešlesnis, jam reikalingas reguliarus genėjimas ir apkarpymas.

Taigi, beliks laukti vaisių, kurie išsiskiria ne tik savo aitrumu, bet ir traškumu. Paprikas galite naudoti patiems įvairiausiems patiekalams, džiovinti, marinuoti, užšaldyti. Taip pat tinka kaip papildomas ingredientas kai kurioms grožio procedūroms, tarkim, plaukų augimą skatinančioms kaukėms.