Kalėdų vakarėlis darbe. Tema – „Didysis Getsbis“
Kitąmet sukanka devyniasdešimt metų nuo „Didžiojo Getsbio“ – amerikiečių rašytojo Francio Skotto Fitzgeraldo novelės – gimimo.
Lemtingoji knyga
Turtinga Long Ailendo žemė, 1922-ųjų vasara, džiazo era alsuojantys vakarėliai, paslaptingasis milijonierius Džei Getsbis ir jo apsėdimu kvepianti meilė Deisei Buchanan – būtent tokio detalių kokteilio reikėjo, kad „Getsbis“ taptų bestseleriu ir iškeltų jo autorių į literatūros viršūnes.
Šis kūrinys, susilaukęs ne vienos ekranizacijos kine (naujausia ir brangiausia – su Oskaro vis niekaip negaunančiu Leonardu di Caprio ir neįtikėtinas sumas kainuojančiais „Prada“ kostiumais) – ne tik išpuikusių ir linksmybių besivaikančių vakarėlių istorija. Kartu tai – idealizmo, socialinio spaudimo, priešiškumo pokyčiams kupinas pasakojimas apie amerikietišką svajonę, kuriai ne visada lemta išsipildyti. Kartu tai – ir gražus laikmečio portretas. Griausimingai riaumojantis trečiasis dešimtmetis, džiazo aukso amžius, „flapper“ mergaičių metai, – būtent šią temą ir siūlome kalėdiniam vakarėliui su kolegomis ar artimaisiais įgyvendinti!
Klegančios paukštukės
Įdomu tai, kad „flapper“ terminas, kuriuo šiandien vadinamos visos panašaus to laikotarpio stiliaus suknelės, iš tiesų vartotas pačioms merginoms ir moterims apibūdinti – jaunoms, klegančioms, plepančioms, besimėgaujančiomis gyvenimo malonumais ir subtiliai laužančiomis įprastus elgesio normų standartus.
Dar smagiau tai, kad tiesioginis „flapper“ vertimas – tai paukščiukas, arba tarškutis!.. Būtent tokios – kiek lengvabūdės ir hedonistiškai semiančios gyvenimą saujomis – šiandien prisimenamos trečiojo dešimtmečio moterys.
Kaip pasinerti į riaumojančio džiazo dešimtmečio stilių?
Laikotarpio eleganciją ir glamūrą atkartosite, demonstruodamos trumpus, plunksnelėmis puoštus sijonus bei apnuogindamos rankas. Tačiau bene svarbiausias įvaizdis – ypatingai stilinga šukuosena! Ją pasidaryti visai nesudėtinga – kelios garbanos, šiek tiek plaukų lako, aksesuaras su plunksnomis ir karoliukais ar plaukus dengiantis tinklelis, ir nuotaika sukurta.
„Bobas“ – populiariausia to meto šukuosena, tad jei turite kaklą siekiančius plaukus, juos tereikės šiek tiek paformuoti. Trečiojo dešimtmečio moterys išsiskyrė ir tuo, jog naudojo kur kas daugiau kosmetikos nei jų pirmtakės. Makiažas būdavo ryškus, tačiau be jokio dirbtinio ar natūralaus įdegio – naudota daug šviesios, baltumą pabrėžiančios kūno pudros.
Taip pat skaitykite: Kalėdų vakarėlis darbe. Retro tema: nuo grojaraščio, interjero iki stilingos aprangos
Širdelės formos lūpos, plonai išpešioti antakiai, tamsus apgamėlis, nupieštas pieštuku ir dramatiškai pajuodintos akys šiandien gal ir atrodo komiškai, tačiau tuo metu buvo tikras grožio etalonas. Vadinasi, pudra, ryškus lūpas kontūruojantis lūpdažis, skaistalai ir akių pieštukas yra tiesiog būtini. Taip pat ne pro šalį ir cigaretės (dėl įvaizdžio) arba dar geriau – cigarečių kandiklis. Net jei nerūkote, tai – neatsiejama Getsbio epochos vakarėlių stiliaus dalis.
Iš kairės: buycostumes.com šventinis kostiumas, „Burberry Prorsum“ lūpdažis, „Bourjois“ akių pieštukas, buycostumes.com, halloweencostumes.com ir costumepercenter.com kostiumai.
Suknelės
1920-aisiais iš moterų buvo vis dar tikimasi, kad jos dėvės griežtus ir figūras varžančius korsetus. „Flapper“ merginos tapo tarsi vieningo judėjimo sąjungininkės – jos prieštaravo šioms sudūlėjusioms normoms, vilkėdamos laisvas, kabančias sukneles, kurios visiškai nepabrėždavo liemens. Dar daugiau – liemens linija drabužio konstrukcijoje neretai būdavo nuleista iki klubų.
Širdelės formos lūpos, plonai išpešioti antakiai, tamsus apgamėlis, nupieštas pieštuku ir dramatiškai pajuodintos akys šiandien gal ir atrodo komiškai, tačiau tuo metu buvo tikras grožio etalonas.
Suknelių būta visokių medžiagų (pvz., dienos metu mėgtos gėlėtos, kimono tipo suknelės), tačiau reikia sutikti, kad kaip ir dera amžinoms vakarėlių sieloms, tikra būtinybė joms buvo blizgučiai, tad paprasto audinio pasitaikydavo kur kas mažiau nei siuvinėto ir nusagstyto žvyneliais.
Medžiagos dažniausiai būdavo plonos ir lengvai krintančios, kad nevaržytų judesių ir netrukdytų šėlti šokių aikštelėje (ką jau ką, tačiau šokius iki paryčių tuo metu visuomenė labai mėgo). Ilgiai vyravo įvairūs – nuo labai trumpų iki midi, tačiau dažniausiai nesiekdavo smarkiai žemiau kelių.
Įvairiausi kutai – tikras privalumas (atkreipkite dėmesį, kaip jie maskatuojasi į šonus ir besiplaiksto ore betrypiant!), tad moterys juos mielai prisisiūdavo pačios prie suknelės kraštų.
Labai populiarūs buvo ir Art Deco laikotarpio motyvai, nugulę ant suknių rankų darbo raštais ir vingiuojančiais karoliukais. Nėriniai – taip pat neblogas pasirinkimas, ypač, jei suknelė – su gilia iškirpte priekyje bei nugaroje.
Iš kairės: „John Lewis“, „Lipsy“, „Unique Vintage“ „French Connection UK“.
Batai
Kadangi kojos turėjo atlaikyti ilgas valandas linksmybių, moterys rinkdavosi neaukštus ir plačius kulniukus. Batelių stilius, būdingas laikotarpiui – apvalios nosys, rusvi odos atspalviai ir, žinoma, T formą sudarantys dirželiai!
Iš kairės: „Chelsea Crew“, „All Sole“, „Modcloth“ (2).
Plaukai ir galvos apdangalai
Kaip jau minėjome, populiariausias šukuosenų stilius džiazo eroje buvo trumpų plaukų „bobas“. Tačiau ne tiesus ir preciziškas, o būtinai su stambiai suraitytomis garbanomis. Jei jūsų plaukai ilgi, siūlome susikelti plaukų galus ir pasikišti juos po plaukais, pritvirtinus segtukais, arba pasipuošti peruku.
Susuktas kuodukas pakaušio apačioje – irgi stilingas variantas. „Flapper“ merginos labai mėgo skrybėlaites, o šventei dažniausiai dabindavo galvą juostelėmis su gėlių ar plunksnų motyvais.
Mini turbanus primenančios galvos juostos – dar viena alternatyva. Pasirinkimas iš tiesų didelis, be to, visi to meto nuotraukų šaltiniai sufleruoja, kad džiazo amžiaus stiliaus kritikų nepalenksite į savo naudą, neturėdama jokio galvos aksesuaro!
Aksesuarai ir papuošalai
Art Deco stilistikos auskarus atpažinsite iš tolo – jie bus kabantys ir išraityti įmantriais raštais bei formomis. Tiesa, nors jie – gražus elementas, neprasidūrusios ausų neturėtų nusiminti ar pulti ieškoti klipsų. Bene svarbiausias papuošalas – tai ilgi karoliai, ypač suverti iš balkšvų perlų.
Karoliukų ar akmenėlių vėriniai – irgi tinkamas pasirinkimas. Boa pečiams apsisiausti, dirbtinio kailio skraistės ar trumpos pelerinos – ir įvaizdis baigtas. Beliko čiupti ilgas aksomines pirštines, siekiančias alkūnes, nedidelį dekoruotą rankinuką ir cigaretės laikiklį bei pasinerti į džiazo vakaro sūkurį!
Iš kairės: „Accessorize“ lankelis, „Louisa Via Roma“ auskarai, Art Deco stiliaus „Chairish“ rankinukas, Deppa Gurnani galvos aksesuaras, vintažinė Alice Joseph delninukė.