Kambario akcentas – paveikslas

Interjeras / Fotolia nuotr.
Interjeras / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Žurnalas „JI“
A
A

Po įkurtuvių namuose susikaupė nemaža paveikslėlių kolekcija? Sukate galvą, kaip visa tai suderinti ir kur sukabinti? O galbūt atvirkščiai – remontas baigtas, visi baldai supirkti, bet sienos tuščios, prašyte prašosi įspūdingo, jaukaus ir šilto paveikslo... Laukti atsakymai į jūsų klausimus.

Pradėkite nuo to, kad į namus atkeliavęs paveikslas turi būti artimas jūsų namų dvasiai ir, žinoma, kelti tik teigiamas emocijas. Rinkdamasi paveikslą, apgalvokite ir tai, kaip jis atrodys šalia kitų daiktų ir namuose esančių spalvų. Geriausiai būtų, jeigu galėtumėte pasirinktą paveikslą parsivežti namo ir pažiūrėti, kaip jis dera bendroje aplinkoje.

Nepamirškite ir savęs – jeigu esate minimalistinio stiliaus gerbėja, laikykitės principo, kad patalpoje gali būti tik vienas akcentas. Tada pakabintas paveikslas jūsų neerzins ir greitai neatsibos. Be to, vienas masyvus kūrinys darys daug didesnę įtaką nei daug mažų. Įspūdį sustiprins jame atsikartojančios interjero spalvos ar motyvas.

Daugelis žmonių mėgsta paveikslėlių prikabinti ant visų kambario sienų. Tai daryti vertėtų labai atsargiai, nes gausybė kūrinių kambariui suteikia chaotiškumo.

Patarimas. Jeigu turite daug paveikslų ar nuotraukų ir visais norite gėrėtis, pamėginkite sukomponuoti juos į vieną grupę, kad ji taptų vientisu akcentu.

Paveikslų grupės

Kabinant ant sienos daug skirtingų paveikslėlių, vertėtų atkreipti dėmesį į jų spalvas. Tamsiausio paveikslo nekabinkite viršuje. Stenkitės viską suderinti taip, kad „sunkiausias“ paveikslas būtų centre, o šviesesni jį suptų.

Patarimas. Neskubėkite kalti į sieną laikiklio. Iš pradžių visus paveikslus išsidėliokite ant grindų ar stalo, pažiūrėkite į juos kaip į visumą ir suraskite tinkamiausią kompoziciją. Paveikslus į visumą galite komponuoti ir simetriškai – tada lygiuokite juos pagal viršutinę arba apatinę pagrindinio paveikslo kraštinę. Atkreipkite dėmesį į atstumus tarp paveikslėlių ir jų kabinimo aukštį.

Jeigu grupę nedidelių skirtingų paveikslėlių sukabinsite padrikai, kai kuriuos dar sąmoningai pakabinsite pasvirusius, sukursite chaoso ir nerūpestingumo nuotaiką. Galbūt šis chaosas kaip tik jums? Juk svarbiausia, kad tiktų prie bendro būsto interjero.

Verta žinoti

  • • Nekabinkite šalia vienas kito skirtingų dailės rūšių kūrinių, grafiką atskirkite nuo tapybos. Nuotraukas kabinkite atskirai nuo paveikslų. Spalvotas atskirkite nuo nespalvotų.
  • • Esate meno mėgėja, bet neturite tiek erdvės, kad galėtumėte darbus sugrupuoti pagal stilistiką? Ant vienos sienos galite kabinti ir įvairių stilių paveikslų derinį. Svarbu, kad jums patiktų.

Kokiame aukštyje kabinti 

Patariama paveikslą kabinti metro keturiasdešimt dviejų centimetrų nuo žemės aukštyje. Į šį standartą galite žiūrėti liberaliau, tik, stenkitės, kad apatinė paveikslo briauna būtų žmogaus nosies lygyje – tada paveikslo centras bus akių lygyje.

Verta žinoti

  • • Kuo paveikslas aukščiau, tuo labiau tolsta nuo akių, žmogus jaučia diskomfortą norėdamas jį apžiūrėti. Kabinkite paveikslą žemiau, taip sukursite intymesnį santykį tarp žiūrovo ir paveikslo.
  • • Ar žinote, kad paveikslų nereikėtų kabinti ant sienos priešais langą, nes lango kvadratas ir nuo jo krintanti šviesa nukreips dėmesį nuo paveikslo. Geriausiai tam tiks šoninė nuo lango siena. Ant šios sienos nepaklius saulės spindulių – tai apsaugos paveikslą nuo mirgėjimo.

Patarimas. Eksperimentuodama galite atrasti tokį dienos apšvietimo variantą, kokiam esant dirbo dailininkas – tada paveikslas geriausiai atsiskleis.

Verta žinoti

  • • Nekabinkite paveikslo ant tos sienos, prie kurios yra televizorius. Tikrai bus neaišku, kas yra svarbiau – paveikslas ar televizorius.
  • • Jeigu kambaryje yra komoda, paveikslą galite pastatyti ant jos. Paveikslą galite kabinkite virš prie sienos stovinčio minkštasuolio.
  • • Kabindama virš baldų, žiūrėkite, kad paveikslas nebūtų platesnis nei baldas. Bendras principas – paveikslas turėtų būti ne didesnis nei septyniasdešimt procentų baldo pločio.

Paveikslas patalpoje turi derėti

Kabindama paveikslus, atkreipkite dėmesį į tai, kam skirta viena ar kita patalpa, ką joje dažniausiai veikiate. Butas suskirstytas gyvenamosiomis zonomis, todėl ir paveikslus reikėtų grupuoti pagal jas. Dažnai vienoje patalpoje būna valgomojo, televizoriaus žiūrėjimo ar skaitymo zona.

Skaitymo zonai labiau tiktų grafikos darbai, nes jie yra emociškai lengvesni. Valgomajame tiks akvarelės darbai, miegamajame viskas, net ir natiurmortas.

Vertėtų atkreipti dėmesį ir į paveikslo spalvas: miegamajame nereikėtų kabinti paveikslų, kurie skatina aktyvumą, dirgina. Darbo kambaryje derės ramių, šiltų (pavyzdžiui, žalių tonų) spalvų dailės kūriniai. Čia ypač tiks miesto vaizdai, o valgomajame gražiai atrodys paveikslas su ryškių spalvų vaisiais. Žinoma, visa tai yra labai subtilu ir priklauso nuo kiekvieno žmogaus skonio.

Svarbi ir kambario erdvė

  • • Mažai erdvei netiks didelis paveikslas, nebent jis būtų labai šviesus. Kuo didesnis paveikslas, tuo jam reikia didesnės erdvės. Tačiau jeigu jums labai patinka paveikslas ir neturite didelės patalpos, pabandykite jį kabinti be rėmo.
  • • Didesnė nei septyniasdešimties centimetrų drobė turėtų būti kabinama tik gana erdvioje patalpoje, geriausiai, kad šios patalpos lubos būtų aukštos. Didelių matmenų paveikslas gražiai atrodys virš židinio ar sofos, jis taps kambario centru.
  • • Mažoje svetainėje paveikslas neturėtų būti didesnis nei penkiasdešimties centimetrų. Tokioje patalpoje gražiai atrodys ir nedidukai, mažesni nei dvidešimties centimetrų paveiksliukai. Be to, tokius galite pakabinti grupėmis po du arba tris. Tai galėtų būti vieno autoriaus kompozicija iš kelių darbų.
  • • Horizontalūs paveikslai kuria ramią, nostalgišką nuotaiką, o vertikalūs nuteikia optimistiškai, pakiliai. Beje, horizontalūs paveikslai patalpos erdvę vizualiai platina, o vertikalūs aukština.
  • • Masyvus taisyklingo kvadrato formos paveikslas reikalaus ir taisyklingai sukomponuotos aplinkos. Tokį meno kūrynį patartina kabinti ant kvadrato formos sienos.

Kambario stilius ir paveikslas

Šiuolaikinio stiliaus kambario nereikėtų apkrauti sunkia modernia tapyba, turėtų vyrauti šviesios, lengvos spalvos. Gali būti ir taip, kad paveikslas, kaip šeimos vertybė perduodamas iš kartos į kartą, netinka prie šiuolaikinio interjero. Tačiau jis būtinai turi rasti vietą jūsų būste – nors ir visai „iškris iš konteksto“, skleis paslaptingumą, šilumą...

Kokie turėtų būti rėmai

Jeigu siekiate stilingumo, vertėtų atkreipti dėmesį ir į paveikslų rėmus – jie turėtų derėti prie kambario interjero. Tam tikram tapybos stiliui tinka tam tikri rėmai.

Akvareles, graviūras, darbus, tapytus guašu, geriausiai įrėminti su stiklu – stiklas apsaugos kūrinius nuo dulkių ir drėgmės. Aliejiniais dažais tapytos drobės paprastai nestiklinamos, bet aliejumi tapytas paveikslas turi būti įrėmintas.
Rėmas turi derėti su paveikslo turiniu. Stambiu planu atliktiems meniškiems darbams (gėlėms, pamerktoms vazoje, portretui) reikia plataus ir masyvaus rėmo. Jeigu paveikslo turinys švelnus ir lengvas, nutapytas šviesiomis, pastelinėmis spalvomis, jam reikia grakštaus rėmelio. Peizažai gražiausiai atrodys siaurų ir ne tokių masyvių rėmų.
Rėmelio spalva turi harmoningai derėti su drobės koloritu. Paveikslai, kuriuose vyrauja šviesūs tonai, puikiai dera su tamsių arba labai ryškių spalvų rėmais. Tamsioms drobėms parenkami šviesūs, blizgantys, paauksuoti rėmai. Juodi arba tamsaus medžio rėmai tiks lengvumo įspūdį keliantiems impresionistiniams paveikslams.

Jeigu bendra paveikslo nuotaika lengva, jis yra tapytas švelniais tonais, formos atsargios, pirmenybę teikite dažytai arba matinei, pusiau cilindrinei rėmo juostelei. Jeigu paveikslas energingesnis, parinkite rėmų juosteles be užapvalinimų, pakankamai plačias, šiurkštaus audinio fone.

Jeigu norite grafikos darbą pakabinti be rėmo, kabinkite jį tarp dviejų vienodų stiklų arba tarp stiklo ir storo kartono. Juos sukabinkite chromuoto metalo gnybtais. O tokį paveikslą kabinkite ant virvučių.

Patarimas. Jeigu paveikslus kabinsite vienoje sienoje, jų rėmai turėtų stilistiškai derėti, būti panašūs arba vienodi. Rėmai gali būti derinami prie grindų ar durų. Be to, paauksuoti paveikslo rėmai puikiai atrodys patalpoje, kur kabo krištolinė lempa. Juodi smulkesni rėmai tiks avangardo stiliaus interjere ir sudarys griežtumo ir tikslumo įspūdį.

Paveikslų kabinimo būdai

Palubėje galite pritvirtinti specialius bėgelius, nuo kurių nuleisite valą ar lyną, ant jų ir kabinsite paveikslus. Taip patogu kabinti daug paveikslų. Be to, galėsite bet kada nesunkiai pakeisti paveikslo vietą ir nesugadinsite sienos.
Šis kabinimo būdas nepatinka? Teks rasti pastovią paveikslo vietą ir įkalti vinį ar kabliuką.

Kad paveikslą pakabintumėte tiesiai, meno kūrinį pritvirtinkite už virvelės. Ją turėtumėte užrišti paveikslo nugaroje prie šoninių rėmų. Jeigu darbas yra masyvus, atkreipkite dėmesį į virvelės stiprumą, kad per laiką ji nenutrūktų ir paveikslas nenukristų.

Patarimas. Kad paveikslas būtų prispaustas prie sienos, stipriai įtempkite tvirtinimo siūlą. O jeigu norite, kad jis kabėtų kampu, atlaisvinkite virvelę.

Paveikslų priežiūra

Bent du kartus per metus paveikslus nusiurbkite dulkių siurbliu užmovusi antgalį su šepetėliu. Paveikslo rėmą galite nuvalyti drėgna šluoste. Jeigu meno kūrinys labai apsinešė dulkėmis, vertėtų jį atiduoti valyti restauruotojams.