Karaliaus Charleso III karūnavimas: svečių sąrašas ir kas apmokės 113 mln. eurų iškilmių sąskaitą

Karalius Charlesas III ir karalienė konsortė Camilla / ZUMAPRESS / Scanpix nuotr.
Karalius Charlesas III ir karalienė konsortė Camilla / ZUMAPRESS / Scanpix nuotr.
Šaltinis: BNS
2023-05-05 11:36
AA

Jungtinės Karalystės karališkoji šeima šeštadienį atvers naują puslapį: karūnuojamas karalius Charlesas III. Karūnavimo ceremonija jau daugiau nei 1 000 metų yra vienas iškilmingiausių renginių, pasižymintis giliomis tradicijomis, simbolika ir pompastika. Tačiau Charleso III karūnavimo ceremonijoje bus šiek tiek pokyčių, palyginus su jo motinos, karalienės Elizabeth II, karūnavimu prieš 70 metų.

Planuojama, kad ceremonija Vestminsterio abatijoje bus santūresnė nei ankstesnė, nors joje dalyvaus kitų šalių karališkieji asmenys, valstybių vadovai ir dauguma Charleso III šeimos narių, o monarchas ketina dėvėti tuos pačius apdarus kaip ir Elizabeth II.

Štai keletas dalykų, kuriuos reikėtų žinoti apie karūnavimą.

Kam reikalinga karūnacija, jei Charlesas III jau yra karalius?

Rugsėjo 8 dieną, mirus Elizabeth II, Charlesas III automatiškai atsisėdo į sostą, o po dviejų dienų per televiziją pirmą kartą transliuotą įžengimo į sostą ceremoniją jis buvo oficialiai paskelbtas JK monarchu.

Charlesas III sakė, kad „giliai suvokia šį didį palikimą ir pareigas bei sunkią suvereno atsakomybę, kuri dabar atiteko man“.

Teisės aktai nereikalauja karūnacijos, o kitos Europos monarchijos šių ceremonijų atsisakė.

Tačiau šis renginys yra labiau formalus jo, kaip valstybės ir Anglijos Bažnyčios vadovo, vaidmens patvirtinimas, kuriuo siekiama parodyti, kad karaliaus valdžia yra kilusi iš Dievo.

Karaliaus Charleso III ir karalienės Camillos vizito proga Berlyne surengtas pokylis / Imago / Scanpix nuotr.

Bažnyčios dvasinio vadovo, Kenterberio arkivyskupo, vedamų pamaldų metu Charlesas III bus pateptas aliejumi, jam bus įteikti tradiciniai monarcho simboliai, tarp jų rutulys ir skeptras, ir pirmą kartą ant galvos bus uždėta Šv. Eduardo karūna. Charleso III žmona Camilla irgi bus karūnuota.

Kas bus kitaip nei per ankstesnę karūnaciją?

Karūnavimo ceremonijos ištakos siekia Viduramžius, ir didžioji jos dalis išliks nepakitusi.

Vestminsterio abatijoje šis ritualas vyksta nuo tada, kai 1066 metais buvo karūnuotas Vilhelmas I Užkariautojas.

1953 metų birželį vykusi Elizabeth II karūnavimo ceremonija buvo pirmoji, kurią tiesiogiai transliavo televizija. Nespalvota transliacija pritraukė dešimtis milijonų žiūrovų Britanijoje, o vėliau ji buvo rodoma viso pasaulio auditorijai.

Srautinių transliacijų ir socialinių tinklų amžiuje žmonės galės tiesiogiai stebėti Charleso III karūnavimo ceremoniją, kurioje netrūks ryškiai raudonos, mėlynos ir auksinės spalvų, beveik iš bet kurios planetos vietos, komentuoti ir naudoti specialiai šiai progai sukurtą karūnos jaustuką.

Charlesas III yra sakęs, kad planuoja sumažinti dirbančių monarchijos narių skaičių. Tikimasi, kad tai atsispindės ir jo karūnavimo ceremonijoje, kuri bus trumpesnė nei ištaigingas trijų valandų jo motinos karūnavimo renginys.

Iškilmėse dabar dalyvaus 2 000 svečių – ketvirtadalis skaičiaus svečių, susirinkusių į Elizabeth II karūnavimą.

Atsižvelgiant į JK religinės sudėties pokyčius, karūnacijoje dalyvaus budistų, hinduistų, žydų, musulmonų ir sikhų religiniai lyderiai. Tai atspindi Charleso III priesaiką būti visų, o ne tik vieno tikėjimo gynėju.

Procesija po ceremonijos taip pat bus gerokai trumpesnė nei 1953 metais, kai Elizabeth II su vyru princu Philipu važiavo 8 km aplink Londoną. Charlesas ir Camilla planuoja 2 km maršrutą nuo Bakingamo rūmų iki abatijos įveikti modernesne arklių traukiama karieta. Po karūnavimo jie tarsi grįš į praeitį ir kelionę pakartos legendine 260 metų senumo karieta, kuri buvo naudojama per visas karūnacijas nuo Vilhelmo IV karūnavimo 1831 metais.

Charlesas III / „Scanpix“ nuotr.

Kas yra svečių sąraše?

Tikimasi, kad renginyje dalyvaus šimtas valstybių vadovų ir karališkųjų šeimų atstovai – nuo Japonijos sosto įpėdinio princo Akishino ir jo žmonos Kiko iki Ispanijos karaliaus Felipe VI ir karalienės Letizios.

JAV ir toliau laikysis tradicijos nė vienam prezidentui nedalyvauti JK karūnavimo iškilmėse, nors pirmoji ponia Jill Biden ketina atvykti į Londoną.

Tikimasi, kad Velso princas ir sosto įpėdinis Williamas atsiklaups prieš tėvą ir prisieks ištikimybę karaliui.

Jo jaunesnysis brolis, princas ir Sasekso kunigaikštis Harry, kuris šių metų pradžioje bestseleriu tapusioje knygoje „Atsarginis“ (Spare) apie karališkąją šeimą atsiliepė ne iš pačios gražiausios pusės, į svarbią ceremoniją atvyks vienas.

Dar prieš kelias savaites buvo spėliojama, ar Harry ir jo žmona Meghan dalyvaus karūnavimo ceremonijoje po to, kai jie apkaltino karališkąją šeimą rasizmu ir manipuliavimu žiniasklaida.

Kol Harry bus ten, Sasekso kunigaikštienė liks poros namuose Pietų Kalifornijoje su dviem mažamečiais vaikais – princu Archie ir princese Lilibet.

Karūnavimas įvyks likus vos kelioms dienoms iki pirmojo Harry ieškinio prieš britų bulvarinę spaudą nagrinėjimo teisme. Ši byla gali atskleisti dar daugiau šeimos paslapčių.

Princas Harry prie Karališkųjų teisingumo rūmų Londone / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Praėjusią savaitę per panašios bylos nagrinėjimą Harry teisme teigė, kad Bakingamo rūmai, karalienei pritarus, susitarė su Ruperto Murdocho žiniasklaidos imperijai priklausančiais Anglijos laikraščiais dėl kaltinimų įsilaužimu į telefonus išsprendimo be teismo proceso. Harry sakė, kad rūmų darbuotojai jam nurodė nutraukti bylinėjimąsi, nes jo tėvas norėjo pelnyti spaudos palankumą.

Šeimos drama tuo nesibaigia. Charleso III brolis princas Andrew taip pat tikriausiai neturės jokio vaidmens ceremonijoje. Andrew atsisakė karališkųjų pareigų, iš jo buvo atimti kariniai titulai ir protekcijos po to, kai paaiškėjo jo draugystė su velioniu nuteistu lytiniu nusikaltėliu Jeffrey Epsteinu. Andrew išsprendė Jungtinėse Valstijose jam iškeltą civilinę bylą su moterimi, kuri teigė, kad būdama paauglė buvo priversta su juo turėti lytinių santykių.

Kokia yra karūnavimo prasmė?

Viešosios nuomonės apklausos rodo, kad pastaraisiais metais parama monarchijai susilpnėjo, todėl Charlesui III tai puiki proga siekti visuomenės palankumo ir jį pademonstruoti.

Tikimasi, jog gatvėse susirinks minios žmonių, kad pasveikintų naująjį karalių. Ypač daug jų lauks prie Bakingamo rūmų, kol jis pasirodys balkone po procesijos.

Nors pastaraisiais metais iš pagarbos karalienei ir jos dešimtmečius trukusiai tarnystei šaliai kritika monarchijai aptilo, tikėtina, kad daug dažniau bus diskutuojama apie tai, ar JK vis dar reikia šios institucijos, ar ji turėtų tapti respublika su renkamu valstybės vadovu.

Antimonarchistinės grupės „Respublika“ lyderis sakė, kad planuoja, jog prasidėjus karališkajai procesijai daugiau nei 1 000 geltonai apsirengusių protestuotojų skanduos „Ne mano karalius“.

Tačiau didžiajai daugumai tai bus proga pasidžiaugti, kad yra britai, arba išreikšti paramą institucijai, kuri žavi daugybę žmonių visame pasaulyje.

Gatvėse plevėsuos Jungtinės Karalystės vėliavos, žiūrovai bus apsirengę raudonos, baltos ir mėlynos spalvos rūbais, o virš galvų skraidys kariniai lėktuvai, leisiantys nacionalinių spalvų dūmus.

Kas apmokės šventės sąskaitą?

Sąskaitą už karūnavimą apmokės visuomenė. Kol kas nėra oficialios sąmatos, kiek tai gali kainuoti. Kai kuriais duomenimis, suma gali siekti 100 mln. svarų sterlingų (113 mln. eurų).

Šventė rengiama tuo metu, kai Jungtinę Karalystę krečia pragyvenimo išlaidų krizė, dėl kurios daugelis žmonių šią žiemą susidūrė su sunkumais dėl didelių energijos ir maisto kainų.

Tačiau nemažai žmonių gali iš to pasipelnyti.

Pareigūnai tikisi turizmo pagyvėjimo, netrūksta renginių karūnavimo tema ir proginių produktų, kurie galėtų atnešti papildomų mokesčių nuo pardavimų.

Gerbėjai, norintys prisiminti istorinį įvykį, gali rasti visko – nuo dailaus porceliano iki suvenyrinių monetų ar net kartoninių Charleso ir Camillos kaukių. Tikėtina, kad bus greitai išpirkti karūnavimo tematikos sausainiai, šokoladas bei alus.