Karikatūros – tik tiems, kurie nieko nebijo?

Metų muzikos apdovanojimai M.A.M.A 2017 / Teodoro Biliūno / BNS nuotr.
Metų muzikos apdovanojimai M.A.M.A 2017 / Teodoro Biliūno / BNS nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
A
A

Kai penktadienį M.A.M.A 2017 scenoje pasirodė hiphoperiai „G & G Sindikatas“ su daina „Tiems, kurie nieko nebijo“, iš karto tapo aišku, kad apie jų šou dar ilgai bus kalbama – Ramūno Karbauskio karikatūra, kurioje jis atrodo kaip siaubo filmo „Tas“ („It“) klounas, nepaliko abejingų. Neliko abejingas ir pats R.Karbauskis, pareiškęs, jog taip skatinama patyčių kultūra.

„Pasirinktas kelias man įkąsti, jokio poveikio man nepadarys, bet to paties negaliu pasakyti apie vaikus ir paauglius. Jiems tai matant televizijos ekranuose ima atrodyti, jog patyčios yra normalu. Jie mato, kaip rimti dėdės ant didelės scenos patyčių pagalba demonstruoja savo „kietumą“. Liūdna, jog Lietuvoje vis dažniau suaugusieji nesupranta, kaip jų elgesys veikia vaikus ir jaunimą“, – moralizavo hiphoperiams politikas, o jo partijos bendražygiai iš solidarumo net išsipaišė veidus tarytum klounai.

Bet ar verta šitiek vargti dėl karikatūros? Pabandykite įsivaizduoti, kas nutiktų, jei Donaldo Trumpo bendražygiai šitaip reaguotų į jo karikatūras? Vos per kelias sekundes internete galite rasti ne tik JAV prezidento karikatūrų, bet ir jį pašiepiančių skulptūrų. Nesunkiai rasite ir Donaldo Trumpo lėlę-trolį.

Donaldo Trumpo lėlė-trolis
Donaldo Trumpo lėlė-trolis / Vida Press nuotr.

Tiesa, D.Trumpas, kaip ir R.Karbauskis, bandė atsakyti jį kritikuojančiai žiniasklaidai bei kitiems įtakingiems asmenims, surengęs „Netikrų žinių“ („Fake News“) apdovanojimus. D.Trumpas – viena labiausiai kritikuojamų asmenybių pastaraisiais metais, tad jo karikatūros gali nestebinti. O amerikiečių numylėtinio Baracko Obamos? Jungtinės Karalystės monarchės Elizabeth II? Popiežiaus?

Taip, šios karikatūros nebuvo parodytos per prestižinių apdovanojimų įteikimų ceremoniją. Tačiau per gerokai svarbesnius apdovanojimus – Auksinius Gaublius – aktorė Meryl Streep savo padėkos kalbą paskyrė prezidento D.Trumpo kritikai. Kalbėti apie rūpimus dalykus nėra blogo laiko ir blogos vietos.

O kai kalba pasisuka apie tokį satyrinį žanrą kaip karikatūra, šventų karvių nebelieka. Istorija mus jau pamokė, kad jei jas bus bandoma sukurti, pasekmės bus skaudžios. Lygiai prieš trejus metus „Charlie Hebdo“ redakcijoje kaukėti užpuolikai automatais sušaudė 12 žmonių, dar 11 žmonių buvo sužeista. Tądien 12 žmonių neteko gyvybių dėl Mahometo karikatūros, nes radikalams ji pasirodė įžeidi.

Jei ir toliau karikatūrų herojai šią meninę kritikos priemonę lygins su patyčiomis, atsiranda rizika, kad karikatūros bus skirtos tik „G & G Sindikato“ dainos herojams – tiems, kurie nieko nebijo.