Karo muziejuje – menininkės Jolitos Vaitkutės paroda „Pradžios taškas“
Šiais metais Vytauto Didžiojo karo muziejus mini 100 metų jubiliejų. Jo istorija prasidėjo tuomet, kai paskelbus Lietuvos Nepriklausomybės aktą ir pradėjus kurti Lietuvos kariuomenę, kariuomenės vadovybė nusprendė Kaune įsteigti Karo muziejų. Nors darbai buvo pristabdyti, tačiau juos atnaujinus, 1921 m. vasario 16 d., Vytauto Didžiojo karo muziejus buvo iškilmingai atidarytas.
Muziejaus įkūrėjas generolas Vladas Nagevičius muziejų matė kaip kariuomenės ir visuomenės jungtį, kur pasakojama valstybės ir kariuomenės istorija, karybos raida, o, svarbiausia, įamžinamas aukų dėl laisvės atminimas. 100-mečiui skirta paroda „Pradžios taškas“ – žymios menininkės, garsėjančios originalia kūryba ir instaliacijomis, Jolitos Vaitkutės kūrinys, pristatantis muziejaus pradžios tašką – generolą Vladą Nagevičių.
„Labai džiaugiuosi, kad muziejus pakvietė prisidėti prie labai svarbios, 100-mečiui skirtos parodos. Manau, kad dabar šią istoriją papasakoti nebūtų geresnio būdo, nes būtent visi šie objektai ir yra surinkti dėl vieno pradžios taško – generolo Vlado Nagevičiaus. Tai yra būtent ta forma, kuri įkūnija visą istoriją, kurią norėta papasakoti“, – sako menininkė Jolita Vaitkutė.
Parodoje, kuri pasibaigus karantinui bus pristatyta visuomenei, įamžinama viena pagrindinių muziejaus misijų – įprasminti kovas dėl Lietuvos laisvės ir Nepriklausomybės, saugoti kovų ir kovotojų atminimą, jas liudijančias istorines vertybes ir relikvijas. Pagerbiant muziejaus įkūrėjo generolo Vlado Nagevičiaus indėlį į muziejaus kūrimą ir kuravimą, ir naujojo muziejaus pastato, tapusio vienu iš valstybingumo ir Lietuvos nepriklausomybės simboliu, statybas – vienoje muziejaus salėje iškilo gen. V.Nagevičiaus portretas, sukurtas iš 1918–1940 m. laikotarpio Lietuvos kariuomenę atspindinčių eksponatų, saugomų muziejaus saugyklose.
„Iš tikro ne vieną kartą teko kurti būtent labai panašaus pobūdžio darbus, portretus, tačiau tai yra pirmas kartas, kai teko dėlioti eksponatus. Šiame procese reikia daug susikaupimo ir švelnumo kiekvienam objektui. Buvo labai įdomu liesti ir suprasti, kad tai ne šiaip daiktas, tai yra daiktas, kuris buvo naudotas, kuris priklausė kam nors, su kuriuo buvo ginamasi. Šie daiktai – ne tik, kad labai specifiniai objektai, bet tuo pačiu turi ir labai daug prado, kuris su jais ateina. Tai yra istorija, kurią reikia saugoti, gerbti ir rodyti kitiems“, – sako parodos autorė.
Paroda „Pradžios taškas“ lankytojams duris atvers pasibaigus karantinui ir bus eksponuojama iki 2021 m. gruodžio 31 d.
Apie muziejaus 100-mečio minėjimą:
Muziejaus jubiliejus bus minimas visus metus. Bus akcentuojamos inovatyvios parodos, įvairiapusiai renginiai, restauravimo subtilybės, edukacinė veikla ir žinoma pamatinė muziejaus veiklos sritis – „saugoti, kaupti, tyrinėti“. Rudenį visus besidominčius restauravimu muziejus kvies į atvirų durų dieną restauravimo dirbtuvėse. Kadangi muziejus nebėra keturiomis sienomis apribota vieta, prieš kelis metus pradėtas sėkmingas edukacinis projektas „100 kariuomenės pėdsakų“ išvažiuos į keletą Lietuvos regionų, o vos tik pasibaigus karantinui, lankytojai bus kviečiami į įvairiausio pobūdžio renginius. Didžiausias turtas ir pasididžiavimas – unikalios muziejinės vertybės pasirodys kataloge „100 metų – 100 eksponatų“, o mėgstantys įdomiausius faktus galės sekti rubrikas „Dabartis praeityje“ ir „100 eksponatų istorijos“.