„O kas, jeigu...“, – tai dažnas pasvarstymas visame pasaulyje. Dažniausiai į tokius klausimus būna nelemta atsakyti, kartais tų atsakymų net ir nėra, tačiau į šį – kas nutiktų, jei nustotumėte avėti aukštakulnius – mes pabandysime atsakyti, pasiremdami mokslininkų ir ortopedų išmintimi. Juk aukštakulniai, kad ir kokie gražūs būtų, dažnai kritikuojami dėl neigiamo poveikio sveikatai.
Jei nebenešiotumėte aukštakulnių, tai...
...tektų pratintis vaikščioti iš naujo
Jei esate užkietėjusi aukštakulnių gerbėja, galbūt jau pamiršote, koks jausmas, kai pėda atsiduria horizontalioje padėtyje. Pradžioje gali atrodyti, kad be aukštakulnių jus verčia atgal ir nemokate vaikščioti su plokščiapadžiais bateliais.
...pagerėtų jūsų laikysena ir koordinacija
Avint aukštakulnius pakinta atskirų stuburo dalių padėtis, padidėja stuburo apkrova ir keičiasi laikysena.
Ilgalaikis aukštakulnių dėvėjimas gali sukelti raumenų disbalansą. Avint aukštakulnius pakinta ir atskirų stuburo dalių padėtis, padidėja stuburo apkrova ir keičiasi laikysena. Lygiapadžiai bateliai ar batai su minimaliu kulnu – atvirkščiai, palaiko pusiausvyrą. Todėl nebenešiodama aukštakulnių jūs eitumėte stabiliau, nesiūbuodama ir nespyruokliuodama.
Optimaliausias variantas – bateliai su apie 3 cm aukščio pakulne.
...sumažėtų nugaros skausmų
Nors vizualiai su aukštakulniais kojos ir sėdmenys atrodo geriau, tas grožis turi savo kainą – paaukštinta pėdos pozicija išlenkia jūsų dubenį, o kūno svorio centrą perkelia į priekį. Tai apkrauna juosmenį – dėl to pradeda skaudėti apatinę nugaros dalį, gali iškrypti stuburas.
Atsisakiusios aukštakulnių, atsikratytumėte ir lėtinių nugaros skausmų (nebent yra daugiau priežasčių, dėl kurių jaučiate skausmą).
...išvengtumėte kai kurių traumų
Beveik pusė moterų avėdamos aukštakulnius bent kartą yra patyrusios traumą.
Beveik pusė moterų avėdamos aukštakulnius bent kartą yra patyrusios traumą. 8 proc. – rimtas. Vienos dažnesnių traumų – kulkšnies sausgyslių patempimai, iskilę pado kaulai, traumos slidžiame kelyje.
...neskaudėtų pėdų
Kuo aukštesni batų kulnai, tuo didesnę įtampą patiria pėdos. Dienos pabaigoje ne juokais pradeda skaudėti pėdas, kartais ir kulkšnis. Skausmas gali išsivystyti į lėtinį, atsiranda įvairių problemų, susijusių su faktu, kad aukštakulniai dažnai būna pasmailintu priekiu. Nuo tokių batų kenčia kojų pirštai, deformuojasi nykštys ir iššoka pėdų kauliukas. Deformacijos tikimybė padidėja, jei tokių bėdų turi ir giminės moterys.
Du trečdaliai moterų mano, kad pėdų skausmas – normalus reiškinys. Išsilaisvinusios iš aukštakulnių, pajustumėte komfortą.
...kojos susigrąžintų savo ilgį
Aukštakulniai nešiojami tam, kad kojos atrodytų ilgesnės, tačiau tokie batai trumpina blauzdų ilgį. 2012-aisiais „Journal of Applied Physiology“ paskelbė tyrimą: kasdien ar dažnai aukštakulnius avinčių moterų žingsniai būna trumpesni. Blauzdų raumenys – taip pat. Jie ne tik sutrumpėja, bet ir nusilpsta. Kulnas, ilgą laiką būdamas aukščiau nei likusi pėdos dalis, iki galo neišsitempia.
Taigi jei nustotumėte avėti aukštakulnius ir įprastumėte dažniau daryti blauzdų tempimo pratimų, jūsų blauzdos susigrąžintų natūralų savo ilgį.
...jūsų rezultatai sporto salėje būtų geresni
Jūsų pėdos pozicija nešiojant aukštakulnius gali turėti įtakos blauzdoms, keliams ir pirštams. Tai tiesiogiai veikia jūsų fizinę veiklą – bėgimą, šokinėjimą, įtūpstus ar pritūpimus. Avint aukštakulnius pėda išlenkiama ir užspaudžiama blauzda, sąnariai irgi patiria spaudimą.
Nebenešiojant aukštakulnių atsipalaiduotų jūsų sąnariai, kojų pirštai, pagerėtų sportiniai rezultatai.