Kas tie 4 JAV kariai, kurių gelbėjimas ir žūtis sukrėtė Lietuvą?

Lietuvoje žuvę JAV kariai / Nuotr. iš socialinių tinklų
Lietuvoje žuvę JAV kariai / Nuotr. iš socialinių tinklų
Šaltinis: 15min
A
A

Septynias paras vykusi didžiulė gelbėjimo operacija pelkėje prie Pabradės baigta. Antradienį pelkėje rastas paskutinio, ketvirtojo dingusio amerikiečių kario kūnas. Pirmadienį, iš pelkės ištraukus šarvuotį, buvo rasti trys jame buvę kariai. Kas yra šie vaikinai, Lietuvoje spėję praleisti vos du mėnesius?

Visi keturi kariai tarnavo 3-iosios pėstininkų divizijos 1-osios šarvuotosios brigados kovinėje grupėje.

Jie dingo ankstyvą kovo 25 d. rytą su savo šarvuota gelbėjimo mašina M88A2 „Hercules“, vykdydami užduotį remontuoti ir vilkti sustojusią taktinę transporto priemonę.

Tą pačią dieną nustatyta, kad šarvuotis prasmego pelkėje, link kurios nėra kelio. Kariai važiavo miško proskyna virš aukšto slėgio dujotiekio, kur negalima važinėti, ir nėrė tiesiai į akivarą. Kol kas neaišku, kodėl ir kaip jie ten atsidūrė.

Šie kariai atvyko į Lietuvą paremti operacijos „Atlanto ryžtas“ . Iki tol jie nuolat buvo dislokuoti Stewarto bazėje, JAV Džordžijos valstijoje.

JAV kariuomenė neatskleidžia žuvusių karių duomenų, tačiau apie juos kalba jų artimieji bei JAV žiniasklaida. Kas yra šie kariai, vos du mėnesius praleidę Lietuvoje, tačiau įsirėšiantys į mūsų atmintį?

Troy'us Smithas Knutsonas-Collinsas

Paskutinis rastas 28 metų seržanto Troy'aus Smitho Knutsono-Collinso kūnas. Jis augino penkis vaikus – tris turėjo su pirmąja žmona, o dar du – su antrąja.

Troy'us Smithas Knutsonas-Collinsas 
Troy'us Smithas Knutsonas-Collinsas  / Nuotr. iš socialinių tinklų

Gedintis kario tėtis užsienio žiniasklaidai davė interviu, plačiai papasakojo apie sūnų ir prisiminė paskutinį pokalbį.

Vakarų Mičigane gyvenantis kario tėvas Robertas Collinsas prisimena, kad jo sūnų Troy'ų Knutsoną-Collinsą nuo pat jaunystės traukė technika – atrodė, kad šis žmogus sutvertas dirbti techniku.

„Aš prisiminiau, kai tai įvyko, ir pagalvojau: turiu jo nuotrauką, kur jis laiko raktus, o šiandien jis yra mechanikas“, – sakė jis.

Šeima pasakojo, kad būdamas 20-ies, 2017 metais T.Knutsonas-Collinsas įstojo į kariuomenę. Tėvas, teigė, kad jis netryško noru, jog sūnus stotų į kariuomenę, tačiau susitaikė su tuo, vardan to, kad tai buvo proga jo sūnui surasti kelią, kuris suteiktų jam gyvenimo tikslą.

„Jis tapo tikru vyru ir aš gerbiu jį už tai. Jis tiesiog tapo nuostabiu žmogumi“, – sakė tėvas.

Vyro tėvas prisiminė paskutinį pokalbį su sūnumi dar prieš išvykstant į misiją, sekmadienį.

„Pokalbis truko 34 sekundes. Tai neįprasta, bet paskambino jo žmona. Jis turi šeimą ir vaikus, aš galiu palaukti, bet atrodo, kad teks laukti ilgai“, – sakė jis.

Edvinas Benas Franco

25 metų seržantas Edvinas Benas Franco su žmona Georgia augino šešių mėnesių sūnų.

Edvinas Benas Franco ir žmona Georgia
Edvinas Benas Franco ir žmona Georgia / Socialinių tinklų nuotr.

Georgia Franco duodama interviu skaudančia širdimi pasakojo, kad su vyru tik spalį tapo tėvais – jiems gimė sūnus. Ji su ašaromis akyse kalbėjo, kad jis su sūnumi elgėsi labai gerai, jį be galo mylėjo ir buvo puikus tėvas.

Moteris amerikiečių televizijai „11 Alive“ teigė, kad jos vyras su kitais dingusiais kariais nedalyvavo misijoje, o tik vyko išgelbėti kitos įstrigusios karinės technikos.

Edvinas Benas Franco
Edvinas Benas Franco / JAV kariuomenės nuotr.

Ji teigia, kad keturi Lietuvoje dislokuoti kariai buvo pažadinti vidury nakties ir išsiųsti į gelbėjimo operaciją po to, kai kito kario transporto priemonė sugedo. Būtent šios operacijos metu jų 70 tonų sveriantis vilkikas atsidūrė vandenyje.

„Jis man sakė, kad vyksta į gelbėjimo misiją. Tai jis daro nuolat, nes dirba būtent su „M88“, kuris yra tarsi karinis evakuatorius“, – teigė G.Franco.

Liūdinti kariškio sutuoktinė taip pat prasitarė, kad lemtingą rytą iš vyro sulaukė ir žinutės, kuri kol kas yra paskutinė jo pasiųsta jai žinia.

„Man jis apie 07:14 val. (vietos laiku, – aut. past.) atsiuntė žinutę. Rašė, kad jie jau beveik pasiekė žmones, pas kuriuos vyko, o tada stojo tyla“, – duodama interviu „11 Alive“ sakė ji.

Seržantas Edvinas Benas Franco buvo tankų mechanikas. Kariuomenėje jis pradėjo tarnauti 2018-aisiais, o ši misija Lietuvoje buvo jo pirmoji.

Jose Duenezas

E.B.Franco buvo geriausias taip pat 25 metų seržanto Jose Duenezo draugas ir vyrai džiaugėsi, jog tarnauja kartu. Jiems buvo lemta ir mirtį pasitikti kartu.

Jose Duenezas (kairėje) ir Edvinas Franco
Jose Duenezas (kairėje) ir Edvinas Franco / Nuotr. iš socialinių tinklų

Jose Duenezas su žmona Kaii Duenez augino 2 metų sūnų.

Apie Jose papasakojo vienas geriausių jo draugų Benas Mulleris.

„Turėjau garbės susitikti su Jose 2015 m., kai jis atvyko dirbti pas mane. Jis buvo vienas darbščiausių, mylinčių, rūpestingiausių ir motyvuotų jaunų vyrų, kokį kada nors pažinojau. Jo užkrečianti šypsena, meilė visiems žmonėms buvo išskirtinė. Jis buvo toks žmogus, kuriuo mes visi siekiame būti.

Jose Duenezas
Jose Duenezas / JAV kariuomenės nuotr.

Netrukus po darbo „Legacy“ Jose pranešė, kad planuoja stoti į JAV armiją. Jis norėjo padaryti puikių dalykų gyvenime ir tai buvo jo aistra. JIs džiaugėsi galėdamas pasakyti, kad jis bus tankų mechanikas.

Jo atsidavimas ir aistra tarnauti mūsų didžiajai šaliai yra vienas geriausių dalykų, ką žinau. Kiekvienas, kuris tarnauja kariuomenėje, žino, kad vieną dieną gali būti pakviestas paaukoti didžiausią auką dėl mūsų šalies. Myliu ir pasiilgau tavęs, broli“, – rašo B.Mulleris.

Dante Gogo Taitano

Iš Guamo kilęs 21 metų Dante Gogo Taitano taip pat apibūdinamas kaip puikus karys. Apie sūnėną žiniasklaidai papasakojo jo dėdė Willy Floresas.

Gelbėjimo darbai Pabradės poligone, Dante Gogo Taitano
Gelbėjimo darbai Pabradės poligone, Dante Gogo Taitano / Lietuvos kariuomenės ir „Pacific Daily News“ nuotr.

W.Floresas leidiniui „Pacific Daily News“ pasakojo, kad jo sūnėnas, kuris mokėsi Okkodo vidurinėje mokykloje, į kariuomenę įstojo vos prieš kelerius metus.

„Jis buvo pagarbus jaunuolis, džiaugėsi, kad įstojo į kariuomenę ir pradės naują gyvenimą. Mes juo labai didžiavomės“, – sakė dingusio kario dėdė.

Dante Gogo Taitano
Dante Gogo Taitano / JAV kariuomenės nuotr.

Taitano motina Helen Gogo atsisakė žiniasklaidai komentuoti šią situaciją, tačiau paprašė visuomenės toliau melstis už jos sūnų.

Dabar JAV renkama parama, kad žuvusio kario artimieji galėtų iš Guamo atvykti į JAV į jo laidotuves.

Žuvusių karių artimiesiems televizija „Laisvės TV“ inicijavo lėšų rinkimo akciją. Kol kas Lietuvos gyventojai suaukojo kiek daugiau nei 110 tūkst. eurų.