Katažina Zvonkuvienė pristatė įkvepiančią iniciatyvą: subūrė autistiškus vaikus auginančias šeimas

Katažina Zvonkuvienė ir Laura Aurylė
Katažina Zvonkuvienė ir Laura Aurylė
Šaltinis: Pranešimas spaudai
2023-08-17 15:29
AA

Būti tėvais ir apglėbti savo vaikus besąlygiška meile yra didžiulė laimė. Kartais ši svajonė išsipildo su nesuvokiamais netikėtumais. Statistika teigia, kad pasaulyje daugėja sergančiųjų autizmu, tačiau skaudi tokią diagnozę išgirdusiųjų patirtis rodo, jog sergančių vaikų tėvai paliekami savigraužai ir aplinkinių teismui. Visuomenei skausmingai trūksta suvokimo, koks tai sutrikimas ir kaip su juo gyventi. Lietuvoje tokių tėvų įkvėpėja ir ambasadorė – žinoma dainininkė Katažina Zvonkuvienė, pati auginantį sūnų su autizmo spektro sutrikimu.

Ji prieš pat Žolinę subūrė susitikimui, skatinančiam dalintis patirtimis ir išgyvenimais bei priminti, kad tėvai, auginantys vaikus su autizmo spektro sutrikimais, nėra vieni. Iniciatyvos paskatinta savo patirtimi sutiko pasidalinti ir sūnų su šiuo sutrikimu auginanti kaunietė Laura Aurylė, rašoma pranešime spaudai.

Prasmingas renginys Kėdainių rajone subūrė apie 200 tėvų, vaikų ir tų, kurie neabejingi šį kelią einantiems. Nelieka abejonių, kad K.Zvonkuvienės suburti bendraminčiai pribrendę kalbėtis, dalintis savo jausmais, išgyvenimais, patirtimis.

Sūnų su autizmo spektro sutrikimu auginanti L.Aurylė džiaugiasi, kad paguodos atrasti gali jau ne tik virtualiai ir tiki, kad dalintis su išgyvenančias panašius dalykus tampa lengviau nei likti užsidarius su savo šeimos drama.

„Gavus diagnozę apima nežinomybė, kaip padėti taip lauktam savo vaikui. Seka daug stiprių emocijų, bet didžiausia neviltis apima žinojime, kad vaistų nėra. Yra tik meilė, rūpestis, didelis darbas su vaiku ir tikėjimas, kad ryt, poryt ar po metų kitų – bus geriau. Tokiu išbandymu paženklintas šeimos gyvenimas – kaip amerikietiški kalneliai: kupinas nuostabių pakilimų ir giliai liūdnų nuopuolių“, – sako L.Aurylė.

Katažina Zvonkuvienė ir Laura Aurylė

Statistika rodo, kad autizmu susiduriančių žmonių daugėja ir ši diagnozė paliečia visą artimųjų ratą, o ypač vaiką su autizmo spektro sutrikimais auginančius tėvus. Jei prieš maždaug dešimt metų autizmo paplitimas pasaulyje buvo 1 iš 100, šiandien autizmu serga jau 1 iš 44.

Didžioji dauguma tėvų nuolatos ieško informacijos sklaidos ir naujų metodikų, kas padėtų lavinti ir ugdyti autistišką vaiką, tad įvairios iniciatyvos, susibūrimai, kurių metu galima nuoširdžiai pasidalinti patirtimi – aukso vertės. Ypač dėl to, kad apie tai išmanančių specialistų pagalbos Lietuvoje trūksta ne tik vaikams, bet ir tėvams.

„Sunku nupasakoti stresą, neviltį ir kaltės jausmą, kurį kasdien išgyvena tokių vaikų mamos spėliodamos, ką padarė ne taip ir kaip būtų, jei vaikelis būtų „sveikas“. Kaip Kauno klinikose dirbanti ergoterapeutė yra sakiusi: „Tėvai, netekę savo vaiko gedi kelis metus, o tėvai auginantys vaiką su negalia – gedi visą savo gyvenimą“. Tai be galo sunkios patirtys, per kurias kasdien eiti ir kaupti savyje jėgų, reikia didžiulio palaikymo ir supratimo iš aplinkos“, – pasakoja L.Aurylė.

Renginio akimirka / Organizatorių nuotr.

Ji priduria, kad būtent supratimas iš aplinkinių ir empatija suteikia tokioms šeimoms stiprybės priimti ir išgyventi savo dramą. Tačiau kartais būna sudėtingų situacijų dėl to, kad visuomenė nėra ugdoma, kaip reaguoti neteisiant žmonių, kurie jų aplinkoje yra kitokie arba elgiasi kitaip dėl to, kad tokie gimė.

„Retas kuris supranta, su kokiais sunkumais susiduria tėvai ir artimieji savo rate turintys autistišką asmenį, o ypač vaiką. Vis dar įprasta manyti, kad gatvėje ar prekybos centre ant žemės nugriuvęs, isteriškai rėkiantis, „ožiukus rodantis“ mažylis yra tiesiog išpaikintas vaikas ir tėvai jo tinkamai neauklėja. Retas ir savo vaikų turintis žmogus supranta, kad tokios scenos parodo tam tikrus vaiko raidos iššūkius. Todėl tiesioginės ir netiesioginės aplinkinių replikos skaudžiai žeidžia ir dar labiau psichologiškai palaužia tokius tėvus“, – karčia tėvų patirtimi dalijasi L.Aurylė ir pažymi, kaip svarbu žmones priimti, suprasti ir nepykti dėl jų „kitoniškumo“.

Vis dėlto prie visuomenės švietimo ir psichologinės pagalbos tėvams suteikimo prisideda nemažai geros valios žmonių ir aukštas moralines vertybes į pirmą vietą iškeliančių verslų bei organizacijų.

Renginys Kėdainių rajone įvyko tik dėka geranoriškai prisidedančių žmonių. K.Zvonkuvienės kvietimas palietė ne tik sergančiųjų šeimas, bet ir supratingus savanorius, verslų atstovus. L.Aurylė džiaugiasi, kad ir jos kolegos neliko abejingi.

„Labai daug nuostabių iniciatyvų neįvyktų be savanorių ir verslo pagalbos. Džiaugiuosi atstovaudama vieną iš jų. Daugiau nei 30 metų veikianti įmonė puikiai supranta bendruomenės ir šeimos svarbą, vienas kito palaikymą ir supratimą, tad pasitikint organizatoriais, įmonė mielai prisidėjo prie renginio įgyvendinimo. Mūsų konditerės, paruošė specialų, autizmo ženklu dekoruotą tortą“, – pasakoja UAB „Gulbelė“ direktorė komercijai pridurdama, kad viešas kalbėjimas apie problemas leidžia prie jų sprendimo prisidėti vis daugiau žmonių.