Kaukes medikams gaminantis Robertas Kalinkinas: „Daug žmonių padeda neatlygintinai“

Robertas Kalinkinas gamina kaukes Lietuvos medikams/Asmeninio archyvo nuotr.
Robertas Kalinkinas gamina kaukes Lietuvos medikams/Asmeninio archyvo nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2020-03-26 17:54
AA

Šimtus tūkstančių kaukių medikams šiuo metu gaminantis dizaineris Robertas Kalinkinas pasakoja, kad ši idėja jam kilo per dieną. Lietuvoje prasidėjus karantinui, mados verslas susidūrė su didžiule krize. Iš pradžių kaukes Robertas galvojo siūti ir pardavinėti savo parduotuvėje, tačiau ši idėja staigiai išsirutuliojo į kitą lygį.

Suradęs partnerius, gamybos ir žaliavų tiekėjus, R. Kalinkinas užsibrėžė nuo viruso apsaugančias kaukes tiekti medikams. Nuspręsta jų pagaminti šimtus tūkstančių.

„Mes, mados namai „Kalinkin“, kaip ir visi verslai, susidūrėme su elementariausia krize. Karantinas paveikė mūsų sritį, šiuo metu mes negalime priimti ir aptarnauti žmonių, o tai yra tiesioginis kelias į bankrotą. Vieną dieną mobilizavomės ir sugalvojome, kad žmonėms galime pradėti gaminti kaukes, kurios bent dalinai apsaugotų nuo viruso. Pradėjus siūti, kilo mintis kaukes daryti naudingesnes, sukurti joms filtrą.

 

Kreipėmės į KTU vadovą, kuris sutiko su mumis bendradarbiauti, pradėjome atlikinėti dalelių praeinamumo testus – tai yra labai sudėtinga, nes atitinkamo reagento Lietuvoje nėra. KTU savanoriškai pradėjo galvoti, ką galėtume padaryti ir nusprendėme, kad reikia ieškoti filtravimo medžiagų arba žaliavų.

Tuomet kreipėmės į vienintelę įmonę Lietuvoje, kuri gamina medicininius filtrus. Susitikę su jos vadovais pagalvojome, ką galime daryti su turima žaliava. Padarėme konstrukciją, mano mados namai kaukėms sukūrė dizainą ir modelį – nors šiuo atveju išvaizda ne tiek svarbi, kiek paties modelio konstravimas. Padarėme lekalą, iš įmonės nusipirkome labai brangią žaliavą – hp10 filtrą. Jie pardavė mums visko tiek, kiek galėjo ir turėjo, įmonė atšaukė visus pardavimus į užsienį“, – kalbėjo dizaineris. 

Robertas Kalinkinas/ Tautvydo Stuko nuotr.

Prie Roberto sumanymo iš karto prisijungė ir kovai su virusu fondą įkūrusi „Laisvės TV“ su žurnalistu Andriumi Tapinu. 

„Per kelias sekundes suderinome su Andriumi Tapinu, kad jie apmokės sąskaitą, kuri yra 20 tūkst. eurų. Pavedimas suvaikščiojo per dešimt minučių ir mes iš karto kaukes paleidome į gamybą.

Gamybininkas sutiko nutraukti absoliučiai visus savo dabartinius užsakymus, pastatė lazerio mašiną, kuri pjauna mūsų kaukes. Per dieną išpjaunama apie 20-30 tūkst. vienetų. Jie tai dabar daro dieną ir naktį.


Labai daug žmonių jungiasi, nenorėdami jokio atlygio: siuvėjos, meistrai. Mes dėkojame kiekvienai meistrei, kuri sėdi ir siuva. Yra labai daug žmonių, kurie kaukes gamina tiesiog namuose, su mūsų priežiūra ir mūsų lekalais. Savo lekalus esame išplatinę internete ir kiekvienas gali atsisiųsti“, – pasakojo R. Kalinkinas. 

Robertas Kalinkinas pirmiausia gamino paprastas medvilnines kaukes, vėliau ėmė ieškoti filtrų, kurie apsaugotų – ypatingai medikus, dirbančius su ligoniais / Asmeninio albumo nuotrauka

R. Kalinkinas, norėdamas gauti leidimą medikams tiekti nesertifikuotus produktus, išsiuntė laišką Sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai. Dizaineris parašė, kad yra gavęs daug žinučių iš medikų, kad kaukės – labai laukiamos. 

„Jiems visiems kaukių labai reikia, nes jie paprasčiausiai neturi su kuo dirbti. Nepaisant to, kad šitie gaminiai nėra sertifikuoti, medikams reikia gauti bent jau minimalią apsaugą, o medvilninės kaukės yra pati primityviausia apsauga, kurią mes galime gaminti. Tai ir darome. Verygos patvirtinimo mums reiktų tam, kad visa tai, kas šiuo metu vyksta, turėtų Vyriausybės palaiminimą, nes mūsų gaminami kaukių kiekiai nėra juokingi. Mes kalbame apie šimtus tūkstančių vienetų, kurie yra padaryti iš hp10 filtro, tiesiogiai apsaugančio nuo viruso“, – Žmonės.lt pasakojo R. Kalinkinas. 

 

Dizaneris dėkoja visiems, prisidedantiems prie jo darbo. Robertas teigia, kad daug žmonių dirba be jokio atlygio, o siuvėjos kaukes nešasi siūti tiesiog namuose: „Į mūsų saloną atvyksta žmonės iš mažų siuvyklų, pasiima po ruloną ar du medžiagos, iš kurios gamina daugkartinio naudojimo kaukes. Tariamės ir su didelėms įmonėmis, kurie gamintų apsauginius kombinezonus ir chalatus. Prie mūsų jungiasi beveik visa Lietuvos industrija, susijusi su tekstile“.