„Kaunas Jazz“ festivalis aidi per Lietuvą: Indrės Jučaitės atminimas ir džiazo žvaigždės
Šiandien, kartu su atlikėja Kotryna Juodzevičiūte Palangoje ir grupe „Amber Hunters“ Kaune, prasidės antroji didžiausio Lietuvoje džiazo festivalio diena. Renginys, kurio koncertai pasklis po įvairiausius šalies miestus ir miestelius, šį pavasarį tęsis net iki gegužės 10 d.
Pirmoji diena – naujose erdvėse
Festivalio „Kaunas jazz“ startas paskelbtas vakar net dviejose naujose erdvėse: su madomis – Kauno „Akropolyje“ ir nemokamu Paweł Kaczmarczyk, Europos pianistų elitui priskiriamo muzikanto, ir Judytos Pisarczyk, geriausios 2018 metų lenkų džiazo albumą debiuto kategorijoje išleidusios vokalistės, koncertu „Volfas Engelman galerijoje“.
Pirmą kartą Lietuvoje dainavusi ir emocionaliu džiazu publiką kerėjusi J. Pisarczyk pasidalino tuo, kas ją įkvepia kurti. Jauna autorė minėjo, kad ne viena jos kompozicija gimė tėvų namuose, mažame Lenkijos miestelyje.
„Dažnai mano artimieji pirmieji išgirsta naujus kūrinius“, – sakė solistė.
Ji vieną dainą dedikavo ir šviesaus atminimo „Kaunas jazz“ festivalio meno vadovei Indrei Jučaitei-Sarneckienei. Muziką ir gyvenimą mylėjusios moters džiazo pasaulis neteko šių metų pradžioje. Jai paskirtas ir visas festivalis, kurio programos akcentais Indrė, sunkiai sirgdama, dar pernai spėjo pasirūpinti. Vienos iš džiazo festivalių organizatorių vardas taip pat skambėjo pristatant kolekcijas, kurtas Kauno kolegijos Menų akademijos Mados dizaino studijų programos studentų. Jie projektuoja drabužius, kurdami unikalų audinio dizainą naudodami šiuolaikines technologijas, aktyviai dalyvauja įvairiuose mados renginiuose ir kasmet jų kolekcijos sėkmingai žingsniuoja muzikos ritmu renginio „Džiazo mados" podiumu.
Ir žvaigždės, ir naujienos
Per 33 metus „Kaunas jazz“ festivalyje buvo visko – pasaulinio lygio žvaigždžių, net keturias valandas trukęs vieno atlikėjo pasirodymas, tūkstančiai koncertų, JAV doleriais nubarstyta scena, naujos džiazui atrastos erdvės.
Kaip sako didžiausio Lietuvoje džiazo festivalio sumanytojas Jonas Jučas – ką prisiminti bus ir šįmet.
Jau tradicija yra tapusi aplinkybė „Kaunas jazz“ gerbėjams padovanoti daugybę įsimintinų, vertingų muzikinių pasirodymų. Visi jie skelbiami internetiniame festivalio puslapyje.
Neabejojama, jog įspūdį paliks ne tik šiandien vakaro koncertai, kurių vienas, rengiamas Kaune, yra nemokamas, bet ir didieji kitos savaitės renginiai.
„Pirmoji pasaulinė džiazo garsenybė John Scofield į mūsų šalį atvyko 1995 metais. Nuo to laiko kasmet turime kuo nustebinti bei pamaloninti gyvo garso gurmanus“, – sakė J. Jučas.
Įrašytas į muzikos istoriją!
Vienas iš geriausių pasaulio būgnininkų, kurio pavardė už nuopelnus muzikai puikuojasi net dviejų išskirtinių planetos muziejų – Modernaus būgnininko šlovės bei Klasikinių būgnininkų šlovės – ekspozicijose! Ir tai tik nedidelė dalis to, ką ypatingo būtų galima papasakoti apie pirmą kartą Lietuvoje, balandžio 28 d. festivalyje „Kaunas Jazz“ koncertuosiantį Billy Cobhamą.
Apie daugelį įkvėpusį būgnininko muzikinį stilių, septynis dešimtmečius besitęsiančią karjerą, atvėrusią jam visų prestižinių koncertų salių duris nuo Niujorko iki Ciuricho, informacijos viešojoje erdvėje yra daug. Bet mažai kas žino, kad Nacionaliniame Kauno dramos teatre sužibėsiantis Cobhamas groja būgnais naudodamas atvirų rankų techniką, kuri leidžia muzikantui groti nesukryžiuojant dešinės rankos ant būgno. Dar vienas intriguojantis faktas – garsusis kūrėjas yra kairiarankis!
„Bilietus į jo performansą išpirko akimirksniu, bet, sulaukęs daugybę prašymų, kelias papildomas vietas radau. Tikiuosi, tai nudžiugins norinčius išgirsti ypatingą atlikėją“, – sakė J. Jučas.
Turi paslaptį
„Džiazą reikia ne tik girdėti ir jausti, bet jį tyrinėti ir iš jo mokytis“, – tokia mintimi viename interviu yra pasidalinusi daugybę apdovanojimų pelniusi dainininkė ir dainų autorė Zara McFarlane.
Balandžio 29 d. Nacionaliniame Kauno dramos teatre ir balandžio 30 d. Vilniuje, Šv. Kotrynos bažnyčioje koncertuosianti „Kaunas jazz“ festivalio viešnia yra viena žymiausių šiuolaikinių britų džiazo vokalisčių. Iškalbingas ir provokuojantis jos balso skambesys išsiskiria tuo, kad jame susilieja daugybė džiazo, regio, folk ir nu-soul muzikos stilių įtakų. O kur dar savo protėvių tėvynės Jamaikos tradicijų inspiracijos… Visa tai, pasak džiazo standartų vertintojų, neįprastai, savitai ir kerinčiai praplečia Zaros atliekamos ar kuriamos muzikos ribas.
Tie, kurie yra girdėję gegužės 1 d. Kauno „Žalgirio“ arenoje koncertuosiantį Kurtą Ellingą, pasakys, kad jis yra kaip Frankas Sinatra, turintis super galių – jo gebėjimas sujungti ryškų melodijos jausmą su nuostabiu vokalu daro jį nepakartojamu muzikos pasaulyje. „The New York Times“ vadinamas „išskirtiniu mūsų laikų džiazo vokalistu“ Kurtas Ellingas yra vienas ryškiausių pasaulyje džiazo vokalistų.
Šiandien Kurto kolekcijoje – jau penkiolika „Grammy“ nominacijų ir dvi pergalės geriausio vokalinio džiazo albumo kategorijoje. Pirmoji statulėlė – už 2009 metų albumą „Dedicated To You“. Antrąjį „Grammy“ dainininkas pelnė pernai – už albumą „Secrets Are The Best Stories“.
Svarbiausio pasaulyje džiazo žurnalo „Downbeat“ kritikai K. Ellingą net 17 kartų yra išrinkę geriausiu džiazo vokalistu. Net dvylika kartų geriausiu metų vokalistu jį išrinko JAV džiazo žurnalistų asociacija. Ir tai – tik pora iš daugelio šio artisto pelnytų pripažinimo ženklų.
Kurto Ellingo paslaptis – nuostabiai valdomas, su niekuo nesupainiojamas balsas, virtuoziškos improvizacijos ir iš kiekvieno kūrinio sklindanti poezija.
Fotogalerija: